Connect with us

Технологија

Видови и карактеристики на грејалки!

Avatar

Published

на

Не сте задоволни од парното, барате поекономично и попрактично решение кое ќе ви го олесни животот и ќе ги намали месечните трошоци.

Во остатокот од текстот ќе прочитате за најчестите греалки кои се користат за загревање на просторијата или за загревање на целиот дом.

Халогени, инфрацрвени и кварцни грејачи

Во претходните години, речиси секоја куќа имаше барем по еден халоген или кварцен грејач, но со текот на времето тие беа заменети со грејачи на вентилатор и клима уреди. Кварцните греалки тогаш целосно неоправдано би завршиле во подруми, тавани или депонии. Изгледа како да сме ја заборавиле нивната функција и колку всушност се одлични овие греалки како уред кој го памети загревањето на просторијата, потрошувачката на енергија и сопственото здравје. Имено, халогените греалки се загреваат со зрачење кое е најблиску до природната светлина, т.е. топлина; топлината се создава од кратки инфрацрвени зраци.

Истите овие инфрацрвени зраци се користат во медицината, поточно во физикална терапија, давајќи одлични резултати на пациентот, потврдувајќи ја теоријата за безбеден електричен уред кој служи за загревање на просторијата. Поточно, топлината на инфрацрвените зраци ги загрева луѓето, а не просториите, односно воздухот.

Грејачи – грејачи на вентилатор

Калорификатори, т.е. грејачите на вентилатори преовладуваат неодамна и се многу барани поради малите димензии, леснотијата и ниската цена. Грејачите на вентилатори се користат за дополнително загревање на мала соба или бања во зимските денови. Ваквите грејни тела не можат да бидат единственото решение за затоплување на просторија, а камоли за дом. За да биде така, мора да се избере греалка со поголема моќност (над 1000 вати), што значи и повисока цена, па треба да размислите дали овој тип на грејач е идеално решение.

Грејачите можат да бидат електрични или гасни. Има стоечки, лежечки и ѕидни греалки. Можете да го преместувате само од соба во соба, а ѕидниот мора да се монтира на ѕид. При купувањето, мора да внимавате дали грејачот има вграден термостат, како и функција за исклучување доколку уредот се преврти или прегрее.

Конвекторски грејачи

Кај нас конвекторските греалки се попознати како норвешки радијатори, а првата асоцијација со норвешките радијатори е малата потрошувачка на електрична енергија, што ги прави најекономичен избор кога се во прашање електричните грејни уреди. Тие се карактеризираат со работа според принципот на природна циркулација на воздухот. За овој начин на работа не е потребен вентилатор, туку само грејач. Грејач е тој што го загрева ладниот воздух кој влегува од едната страна и се загрева со поминување преку греалката и излегување од горната страна што наликува на дување топол воздух.Има самостојни конвектори, подни, ѕидни и тркала конвектори.

Радијатори за масло

Радијаторите за масло работат на принципот на конвекција бидејќи топлината се движи од едно до друго место. Овие радијатори работат на струја, а маслото е нивниот резервоар за топлина. Тие се подобри од греалките на вентилаторот бидејќи можат да ја загреат целата просторија без дополнителен шум, што е карактеристика на вентилаторските грејачи. Практични се и ефикасни поради помалите димензии и прилагодливиот изглед. Сепак, иако тие работат подобро од грејачите на вентилаторот, дури и ако можете да поседувате вентилатори за да ја издувате топлината, тие не се поекономични од грејачите на вентилаторот. Дополнително, за да се одржи температурата, тие мора да работат континуирано, а тоа секако ќе влијае на сметката за струја.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

ЗАПОЧНУВА! IBM планира да замени 7.800 вработени со вештачка интелигенција!

Avatar

Published

на

Технолошкиот гигант IBM планира да престане да вработува луѓе за илјадници работни места во наредните години. IBM верува дека вештачката интелигенција може да ги замени, изјави извршниот директор на компанијата Арвинд Кришна, наведувајќи една од најсериозните и опипливи закани што вештачката интелигенција ја претставува за човечката работна сила.

Кришна во интервју за Блумберг рече дека верува дека околу 30% од околу 26.000 работни места кои не се соочуваат со клиенти, како што се работните места за човечки ресурси, може да се заменат со вештачка интелигенција во период од пет години – што значи околу 7.800 губење на работни места.

Човечките ресурси се првите што се движат

Активностите со човечки ресурси, како што се документирање на трансферот на вработени во различни оддели и пишување различни сертификати, веројатно ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат префрлени на вештачката интелигенција, пишува Форбс .

Интеракцијата со клиентите и работните места за развој на софтвер во компанијата со 260.000 вработени не би требало да бидат предмет на промени во наредните години, според Кришна, кој не прецизираше дали планираното преминување кон вештачка интелигенција ќе започне веднаш.

Севкупно, околу 300 милиони работни места би можеле да бидат загрозени во САД и Европа во наредните години, доколку генеративната вештачка интелигенција ги исполни очекувањата, според неодамнешниот извештај на Goldman Sachs. Извештајот покажа дека две третини од работните места се загрозени од автоматизацијата на вештачката интелигенција, додека во исто време, вештачката интелигенција може да има способност директно да извршува до една четвртина од тековните работни места.

Компаниите смислуваат свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива

Предвидувањата за иднината во која роботите во голема мера ги заменуваат човечките работници одамна постојат, но неодамнешната појава на програми за вештачка интелигенција како ChatGPT поттикна загриженост дека општествената конфронтација со улогата на вештачката интелигенција во светот можеби е неизбежна или веќе е во тек. Потенцијалните нови прописи за вештачка интелигенција сега се главен приоритет за многу национални влади ширум светот, бидејќи компаниите доаѓаат со свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива.

Технолошките лидери на Г7 во неделата објавија дека државите треба да усвојат регулативи „засновани на ризик“ за справување со вештачката интелигенција, додека претседателката на американската Федерална трговска комисија Лина Кан и претставниците за граѓански права во Министерството за правда издадоа изјава минатата недела предупредувајќи дека вештачката интелигенција има „ потенцијал да се овековечи незаконската пристрасност, да се автоматизира незаконската дискриминација и да се создадат други штетни исходи“.

Најгласниот критичар на Маск

Милијардерот Илон Маск беше еден од најгласните критичари на вештачката интелигенција, и покрај тоа што помогна да се создаде една од најистакнатите компании фокусирани на вештачката интелигенција во 2015 година – OpenAI, која го разви ChatGPT. Во интервју за Фокс њуз што беше емитувано неодамна, Маск рече дека верува оти неговите технолошки колеги, како ко-основачот на Google, Лери Пејџ, „не ја сфаќаат доволно сериозно безбедноста на вештачката интелигенција“, тврдејќи дека бил наречен „специјалист“ за алармирање за влијанието на вештачка интелигенција.интелигенција на луѓето.

Во април, Маск одлучи да основа друга компанија за вештачка интелигенција – X.AI – како одговор на наводната непромисленост на други технолошки компании. Милијардерот, исто така, ги критикуваше програмите како ChatGPT за „разбудени“ тенденции, сугерирајќи дека тој исто така може да се спротивстави на ограничувањата поставени на чет-ботови да разговараат за контроверзни теми.

IBM со години ја користи својата платформа Watson за да донесува информирани одлуки во области како што се здравството и услугите на клиентите. Вотсон се прослави во 2011 година победувајќи ги шампионите на Jeopardy, Кен Џенингс и Бред Ратер, заработувајќи за IBM награда од 1 милион долари.

Прочитај повеќе

Технологија

NOKIA го менува логото, како дел од ребрендирањето на компанијата!

Avatar

Published

на

Финската телекомуникациска компанија Нокиа ги објави плановите за промена на идентитетот на брендот, комплетно со ново лого, како дел од својата деловна стратегија. Развојот доаѓа бидејќи компанијата се фокусира на поагресивен раст како производител на телекомуникациска опрема, а не само на паметни телефони.

„Во главите на повеќето луѓе, ние сè уште сме успешен бренд на мобилни телефони, но тоа не е она за што е Nokia“, изјави извршниот директор на Nokia, Пека Лундмарк, за  Bloomberg . „Сакаме да лансираме нов бренд кој многу се фокусира на мрежите и индустриската дигитализација, што е сосема поинаква работа од старите мобилни телефони.

Нокиа ги виде своите подеми и падови со продажбата на компанијата на Мајкрософт во 2014 година, но договорот се покажа како катастрофа бидејќи компанијата не успеа да го развие својот бизнис со паметни телефони. До 2016 година, Мајкрософт изгуби речиси 8 милијарди долари при купувањето и почна да го прекинува бизнисот со паметни телефони бидејќи не успеа да ги преземе Android и iOS.

Нокиа подоцна беше продадена на HMD Global, основана од поранешни вработени во NOKIA и компанијата се пресели кон Android за да се натпреварува на пазарот и брзо повторно стана главен играч во бизнисот со паметни телефони.

Извршниот директор на Нокиа, Пека Лундмарк, на Твитер рече: „Ова е Нокиа, но не како што светот не видел досега. Нашиот нов бренд ја сигнализира нашата амбиција да го искористиме експоненцијалниот потенцијал на мрежите, да ја поттикнеме дигитализацијата низ секоја индустрија“.

Во блог пост, извршниот директор рече: „Брендот беше лансиран денес во MWC Барселона и сега се шири низ нашите сајтови и средства. Веб-страницата веќе има нов изглед и чувство – како што можете да видите – и сајтовите на Nokia ќе почнат да се трансформираат наскоро. “

„Но, ова не е само за тоа како изгледаме. Станува збор за нашата сила во вмрежувањето, иновациите, партнерствата за соработка и лидерството во технологијата. Станува збор за нашите предлози за вредност на сегашните и потенцијалните пазари. А најмногу се работи за нашиот народ. ” тој додаде.

Според мене, Нокиа ги има најдобрите, најталентираните и најинспиративните луѓе во бизнисот. Секој ден се чувствувам привилегирана да работам покрај нив. Така, лидерскиот тим на Нокиа и јас сакавме да создадеме нов бренд што ќе функционира за нив, кој ќе претставува кои се тие, што прават и зошто го прават тоа“. изјави тој.

„Нашиот освежен бренд е инвестиција во нив. Ова е Нокиа… но не како што светот не видел досега“. заклучи тој.

Прочитај повеќе

Технологија

NETFLIX ќе го прекине споделувањето на лозинка до јули 2023 година!

Avatar

Published

на

Нетфликс воведува различни мерки за да го обесхрабри споделувањето лозинки надвор од домаќинството. Според деталите, стримерот целосно ќе стави крај на споделувањето лозинка до јули 2023 година.

Нетфликс потврди дека ќе започне со воведување нови ограничувања за споделување сметки во вториот квартал на 2023 година, што значи дека стримерот ќе стави крај на споделувањето лозинка од сега до 30 јуни.

„Во првиот квартал, започнавме платено споделување во четири земји и сме задоволни од резултатите. Планираме широко распространување, вклучително и во САД, во четвртиот квартал. се вели во извештајот на компанијата.

Некои други чекори што Netflix ги презеде за да го обесхрабри споделувањето лозинки е имплементирање на „примарна локација“ што се одредува со користење на историјата на вашата сметка, домашната Wi-Fi мрежа и други податоци. Тоа значи дека сите уреди треба да се поврзуваат на примарната мрежа на секои 31 ден за да продолжат да го користат Netflix.

Единственото решение е да додадете платен „дополнителен член“ на вашата сметка, кој чини помалку од индивидуална претплата, но не е достапен за сите видови планови на Netflix.

Меѓутоа, ако корисникот планира да се префрли на сопствената сметка, Netflix го олесни со воведување функција за пренос на профит. Новата функција ќе му помогне на секој да го пренесе својот профил и сите негови податоци на нова сметка.

Прочитај повеќе