Connect with us

Технологија

Mathieu Lehanneur го претвора Renault 4L во номадски хотелски апартман со панорамски прозорци

Avatar

Published

на

Францускиот дизајнер Mathieu Lehanneur го трансформираше автомобилот Renault 4L, икона од 1960-тите, во луксузно патничко возило со простор за одмор во проѕирниот багажник.

Во чест на 60-годишнината на возилото, Renault го задолжи Lehanneur да осмисли концепт автомобил што ќе ја покаже неговата визија за 4L.

Апартманот бр.4 повторно го замислува 4L на Renault за патување во минималистички луксуз

Одговорот на Lehanneur беше апартманот бр.4, кој се одразува на современата глад за бегство и ставот дека патувањата повеќе се однесуваат на искуството отколку на дестинацијата.

Автомобилот ги има истите линии и надворешни димензии како класичниот 4L, но задната облога е заменета со панорамски прозорци кои ги покриваат страните и покривот на автомобилот. Според Lehanneur, тие изгледаат како архитектонско стакло, но се направени од проѕирен поликарбонат.

Панелот е заменет со панорамски прозорци, обезбедувајќи обвиен поглед

Тој се надева дека за некој што лежи во багажникот, кој е претворен во простор за одмор, пилотската кабина ќе се „дематеријализира“ и погледот ќе биде обвиен.

„Сакав да создадам соба со поглед, но чиј поглед може бескрајно да се пресоздава“, рече Леханеур, „Како што недостасува врската помеѓу мобилноста и неподвижноста, меѓу патувањето и засолништето“.

Во внатрешноста се користат домашни материјали, како на пример во светло жолтиот кадифе на контролната табла

Тој рече дека смета дека апартманот бр.4 е повеќе архитектонско дело отколку автомобил, и дека го отелотворува концептот на „минимален луксуз“.

„Сакав да го направам искуството пријатно на патот како и на дестинацијата“, продолжи Леханеур. „Значи, создадов хибрид од автомобилскиот свет и светот на архитектурата во пофалба за бегството. Апартманот број 4 не е автомобил, тоа е архитектура за патување“.

Бојата на каросеријата на автомобилот треба да има сличен минерален изглед како бетонот

Леханур го реконструирал својот 4L за да биде 100 проценти електричен, а исто така има проѕирни соларни панели на покривот кои помагаат да се наполни батеријата на автомобилот додека е на сончева светлина.

Внатрешноста содржи материјали од домашна средина, а не од возила, од кои сите се направени во Франција.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Како да возите на мраз!

Avatar

Published

на

Неколку корисни совети кои можат да ви помогнат побезбедно да влезете во сообраќајот.

Снежните услови за возење не се на омилената листа на многу луѓе. Освен што ја намалуваат видливоста, врнежите создаваат и лизгава површина на коловозот, поради што и најмала грешка може да предизвика излет. За температури под нулата треба да се внимава и поради мразот што се формира на патот во зима. Зимските гуми се на прво место.

Што може да се направи за да се подобри безбедноста во сообраќајот во вакви зимски услови?

Во такви услови возачите се изненадени, а понекогаш премногу агресивно ја притискаат педалата на сопирачката, што доведува до блокирање на тркалата и лизгање на возилото, а тука не помага ниту ABS.

Потребно е да се намали брзината, да се стави на пониско ниво на менувачот и да се запре возилото со лесно „тропкање“ на сопирачката. Ова ќе спречи тркалата да се блокираат и да го активираат ABS системот.

Наглото вртење на воланот исто така може да биде опасно, бидејќи тркалата не се лепат за подлогата, па нивното нагло вртење може да создаде ефект еднаков на нагло сопирање.

ABS е електро-хидрауличен систем кој го спречува блокирањето на тркалата при сопирање, што обично се случува при многу остро сопирање или при возење на лизгави површини (влажен асфалт, снег, мраз…).

ABS оптимално ја дозира силата на сопирање – ослабувајќи ја веднаш штом почувствува ризик од блокирање на тркалото.

Одржувајте безбедно растојание дури и поголемо отколку што мислите дека е доволно – на пример, ако го задржите растојанието на околу 20 метри за идеални услови, тогаш зголемете го на најмалку 50 метри на снег и мраз.

Избегнувајте да возите покрај други возила, бидејќи никогаш не знаете што може да тргне наопаку со возилото до вас.

На угорнини важат речиси истите правила како и за возење на суви површини. Откако возилото ќе застане, повлечете ја рачната сопирачка и движете се на следниов начин – држете го воланот со левата рака и нежно отпуштете ја рачната сопирачка со десната.

Умерено отпуштете ја спојката и додајте гас, а откако возилото ќе се „стркала“ во саканата насока, целосно отпуштете ја сопирачката и продолжете полека да додавате гас.

Ова правило не важи за автомобили со електронска рачна сопирачка. Ќе се ослободи откако системот ќе препознае дека возилото тргнало напред.

Прочитај повеќе

Технологија

Лажна апликација “Telegram” ги шпионира корисниците на Android

Avatar

Published

на

Откриен шпионски софтвер скриен во лажна верзија на популарната апликација Telegram понудена бесплатно на веб-локација која се претставува како Shagle – платформа за видео разговор што нуди шифрирана комуникација со странци.

ESET го опиша шпионскиот софтвер како „тројанизирана верзија“ на Telegram, а се верува дека непријателската апликација ја користела групата StrongPity, која ги шпионирала своите цели од ноември.

За разлика од оригиналниот сајт Shagle кој не нуди официјална мобилна апликација за пристап до своите услуги, лажниот сајт нуди само апликација за Android за преземање бидејќи не е возможен веб-стриминг.

Се верува дека StrongPity користи копија од веб-страницата Shagle и лажна апликација Telegram за да инсталира задна врата што и овозможува на групата да снима телефонски разговори, како и да собира текстуални пораки, дневници за повици и списоци со контакти.

Ако жртвата дозволи пристап до апликацијата, таа ќе им овозможи на хакерите да ексфилтрираат или украдат слични податоци од 17 други апликации, вклучувајќи ги Viber, Skype, Gmail, Messenger и Tinder.

ESET додава дека кампањата најверојатно е „многу тесно насочена“ бидејќи истражувачите на компанијата не можеле да идентификуваат конкретни жртви користејќи телеметрија.

ESET вели дека не знае како жртвите биле намамени на лажниот сајт Shagle, додавајќи дека лажната апликација Telegram не била достапна на Google Play.

Групата StrongPity, која го носи името Promethium, е активна од најмалку 2012 година. Се верува дека платеничката шпионска група ги проширила своите првични цели на Блискиот Исток и Европа за да стане глобална закана.

Прочитај повеќе

Технологија

Мета ги повика корисниците да ги прегледаат поставките за приватност за Денот на заштита на податоците

Avatar

Published

на

Меѓународниот ден за заштита на личните податоци се слави на 28 јануари. Во најавата за настанот, Мета ги повика корисниците да ги прегледаат поставките за приватност. Компанијата ја искористи можноста да потсети на своите различни иницијативи за заштита на корисниците, како и да им даде на корисниците поголема контрола врз користењето на нивните податоци.

Сепак, тоа не беше секогаш случај. За потсетување, Мета се уште ги трпи последиците од скандалот со британската аналитичка фирма Кембриџ Аналитика, кога беше откриена злоупотреба на податоците на корисниците на Фејсбук, кои паднаа во погрешни раце, а потоа беа искористени за профилирање и таргетирање на гласачите на избори.

Оттогаш, Мета направи значителни напори за подобра заштита на корисниците на своите платформи.

Во најновата верзија на своето ажурирање за напредокот на приватноста, Мета потсети на своите различни иницијативи насочени кон подобра заштита на податоците на корисниците. Тоа вклучува:

√ Стартување на нов Центар за приватност и ажурирана Политика за приватност. И двете се наменети да им помогнат на корисниците подобро да ги разберат нивните опции за контрола на тоа како нивните податоци се користат во Мета апликациите.

√ Стандардни поставки кои ја штитат приватноста на младите корисници на Facebook и Instagram

√ Нови ограничувања за рекламите што се прикажуваат на малолетните корисници на Facebook и Instagram

За Денот на заштитата на податоците, Мета вели дека ќе ги поттикне корисниците да направат проверка на приватноста, што ќе ги прошета низ различните елементи што можат да ги контролираат и ќе ги поттикне да ги прегледаат своите поставки.

„Без разлика дали поставувате поставки за публика или поставувате автентикација со два фактори, поставките треба редовно да се прегледуваат, а луѓето сега можат да поставуваат повторлив потсетник за проверка на приватноста за да бидат автоматски известувани…“

Мета, исто така, потсети на воведувањето на стандардно шифрирање во своите апликации, што сè уште е предмет на спор меѓу технолошките компании и властите ширум светот. И додека шифрирањето навистина може да ги заштити криминалците кои комуницираат во апликациите на Мета, тоа осигурува дека обичните корисници можат да бидат уверени дека не се надгледувани од Големиот брат и слободно да споделат што сакаат со своите контакти.

Прочитај повеќе