Connect with us

Технологија

Што се паметни згради и колку се популарни кај нас?

Avatar

Published

на

Паметните згради претставуваат концепт во градежништвото кој е релативно нов кај нас, иако овој тренд веќе некое време може да се препознае во светот. Според некои проценки, повеќе од половина од светското население се очекува да живее во паметни згради до 2025 година.

Овие бројки можеби изгледаат премногу амбициозни, но се чини дека паметните згради навистина имаат потенцијал да донесат сосема нов начин на живот со комбинирање на енергетска одржливост и напредна технологија.

Иако кај нас нема голем број паметни згради, во последните десет години сме сведоци на изградба на голем број многу модерни станбени згради и комплетни комплекси како што се станови.

Модерното владение со себе ги носи сите придобивки од домувањето, како што се паркинг места, обезбедување, капацитети за одмор, продавници, сервисни продавници, зеленило.

Затоа, несомнено е да се работи за да им се обезбеди на луѓето одлични опции кога ќе дојде време да изберат ново место за живеење.

Прочитајте повеќе за паметните згради, овој нов и многу интересен концепт, подолу.

Кои се градежните блокови?

Сите добро знаеме што се смартфони и други слични уреди, но паметните згради се нешто скоро сосема ново овде и заслужуваат малку подетално објаснување.

Смартфоните ги нарекуваме така, бидејќи ни даваат можност да им доделиме одредена задача, како и да добиваме повратни информации врз основа на нашите команди.

Во случај на станбени згради, ситуацијата е нешто покомплицирана, бидејќи е неопходно да се поврзе целиот сет на елементи во една единица.

Поентата е дека сите уреди во станот, куќата или зградата се поврзуваат на интернет, за да можете да им давате команди од далечина. Овој концепт заживеа во светот под името „Интернет на нештата“ со идеја да се направи поедноставно управувањето со објектите.

На што се базира концептот на паметни згради?

Идејата за паметни згради се заснова на неколку основни претпоставки, имено:

централизација;

интеграција;

автоматизација.

Централизацијата на системот во една паметна зграда овозможува многу полесна контрола на сите елементи, односно управување преку една конзола. Уредите и целата технологија поврзана со системот „Интернет на нештата“ имаат одредени стандарди и протоколи за нивно развивање, така што е можна нивна меѓусебна комуникација.

Таквиот систем, кој е централизиран и интегриран, до одреден степен работи автоматски, но неговата ефикасност и „интелигенција“ зависат од тоа како се управува, се поставуваат команди и се користат неговите предности.

Сепак, овие системи стануваат сè понапредни и преку интеракција, на интуитивен начин сугерираат што понатаму треба да направи корисникот.

Кои се главните цели на пронаоѓачите на паметни згради?

Паметните згради ги имаат следните две главни цели:

обезбедување на станарите со максимална удобност на животот;

енергетска ефикасност.

Сè што можете да замислите една зграда да има во нејзината внатрешност како дел од хармоничен систем, како што се греење, вентилација, осветлување, безбедност, електроника, всушност може да функционира на интегриран начин.

Замислете дека надвор е 40 степени и можете да го поставите вашиот клима уред да го лади вашиот стан од далечина пред да пристигнете – тука се работи за удобноста на животот.

Од друга страна, во текот на вечерните часови во вашиот стан, можете да пешачите од соба во соба, додека светлото ќе се гаси кога ќе излезете, а ќе се вклучи кога ќе влезете во собата – овде веќе се работи за заштеда на енергија.

Наведовме само неколку банални примери кои го опишуваат животот во паметни простори, додека на ниво на целата зграда, а во некои случаи и градови, ситуацијата е многу посложена и носи бројни предности.

Покрај имплементацијата на дигиталната технологија во станбените згради, она што ги прави паметните згради свртени кон природата и современиот концепт на живот се и градежните материјали, нивното потекло, алатките и слично.

Како паметните згради влијаат на однесувањето на станарите?

Првата паметна зграда „City Place“ е создадена во Соединетите Американски Држави, во 1983 година во Хартфорд. Корпорацијата UTBS (United technology building systems), која започна со оваа иницијатива во 1981 година, беше одговорна за нејзината изградба и за целиот концепт на паметна конструкција воопшто.

Основната идеја беше да се соберат податоци за навиките на потрошувачите (закупците), да се анализираат и да се прилагодат на потребите. Затоа, изнаоѓањето многу решенија за подобар квалитет на живот и поефикасно користење на енергијата стана полесно.

Подоцна, со имплементацијата на новите технологии и користењето на Интернет, концептот на паметни згради беше дополнително подобрен, додека интеракцијата и собирањето податоци станаа уште поефикасни, без разлика дали станува збор за станбени единици или деловни простории.

Можностите за паметни згради

Паметните згради даваат бројни можности, од кои некои можете да прочитате подолу:

влез во зграда – контрола на таблите и моменталната положба на мобилниот телефон; влегување во влезната врата на зградата и станот со помош на единствен клуч или телефон;

домофон – отворање врата преку мобилен телефон од стан или од далечина;

осветлување – автоматско вклучување и исклучување на светлата;

проверка на уреди во станот – можно е да ги исклучите уредите што не сте ги исклучиле кога сте заминале преку телефонот;

откривање на влага и чад – добивате известување преку телефон кога има истекување на вода во станот или кога нешто се запали;

видео надзор – следете ги сите камери во зградата каде и да сте;

Ова се само дел од можностите на паметните згради кои го олеснуваат животот и ја прават потрошувачката на енергија оптимална. Се надеваме дека со читањето на текстот ги видовте придобивките од овој модерен концепт на животен стил и дека сте подготвени да ја прифатите иднината. Иако сè уште нема толку многу паметни згради, тука можеме да очекуваме се повеќе и повеќе од нив. Ние веруваме дека како потенцијални купувачи на домови, со нетрпение ги очекувате и уживате во сите овие опции што ги нудат паметните згради.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе