Connect with us

Технологија

Современи уреди кои го олеснија модерниот живот

Avatar

Published

на

Брзото темпо на живот ни наметнува бројни обврски, кои често многу тешко се вклопуваат во нашето секојдневие. Покрај сите деловни обврски кои не окупираат речиси цел ден, по доаѓањето дома имаме домашни работи, пазарење и миленици кои ја чекаат својата храна и прошетка, а ни останува многу малку време за слободни активности.

Меѓутоа, како што развојот на технологијата оди во чекор со промените во животниот стил, со текот на времето се создадоа бројни уреди чија цел е да ни го олеснат секојдневието. Не зборуваме само за големи пронајдоци како лаптопи или паметни телефони и часовници.

Има и многу други уреди како што се апарати за домаќинство кои ги користиме секојдневно, а кои се вистински мали паметни асистенти. Во останатиот дел од текстот издвоивме некои од нив.

Автоматското хранење за кучиња и мачки ја олеснува грижата за домашните миленици

Сите сопственици на домашни миленици знаат колку голема посветеност е кучето или мачка. Од денот кога ќе влезат во вашиот дом, тие стануваат рамноправни членови на семејството и имаат потреба од постојана грижа, љубов и внимание.

Најновата опрема за кучиња и мачки не е доволна за домашно милениче да води среќен и здрав живот. Неопходно е да им се посвети време и внимание, а многумина се двоумат да добијат домашно милениче поради нивниот напорен дневен распоред.

Сепак, во категоријата опрема за домашни миленици денес има многу производи кои го олеснуваат заедничкиот живот на домашните миленици и нивните сопственици, особено за домаќинствата кои живеат во стан и чии членови подолго време се надвор од дома.

Еден од нив е автоматскиот хранител за кучиња и мачки, кој целосно ја презема работата и ве ослободува од обврската да го нахраните вашиот миленик во одредено време.

Различните модели се разликуваат според јачината на звукот, односно количината на храна што можете да ја истурите во нив. Количеството на храна по оброк, како и времето на послужување на оброкот можете да го одредите со помош на тајмер, а некои модели имаат можност да снимаат гласовна порака која ќе служи како повик за вашето домашно милениче.

Можете да купите автоматски хранилки во која било добро снабдена продавница за миленичиња. Модерен автоматски хранилник и најквалитетна храна за мачки и кучиња ќе го подобрат квалитетот на вашиот заеднички живот.

Роботот правосмукалка е уште еден уред кој ја врши работата наместо вас, дури и кога не сте присутни. Ова иновативно решение на модерната технологија им го олесни секојдневниот живот на бројни домаќинства ширум светот, а веќе извесно време станува сè попопуларно и во нашиот регион.

Компактните димензии на овие уреди им овозможуваат да стигнат до тешко достапни места, како што е под мебелот, а кога батеријата е полупразна, тие автоматски се враќаат во основата за да се наполнат.

Сензорите им овозможуваат лесно да се движат и да откриваат пречки, а веќе развиената технологија која само секојдневно се подобрува, гарантира дека секој агол од вашата куќа ќе биде беспрекорно исчистен.

Безжичната контрола е уште една погодност што ја нудат овие уреди. Роботските правосмукалки се паметни правосмукалки кои можете да ги поврзете со вашиот паметен телефон и да ги контролирате дури и кога не сте дома. На тој начин, по напорниот ден на работа, ќе ве пречека чиста куќа, а се што треба да направите е да се опуштите и да поминете квалитетно слободно време.

Постојат многу кујнски апарати кои го олеснуваат и забрзуваат процесот на подготовка на храната – од тостери и електрични котлиња, до сецки, блендери и шпорети. Сепак, можеме слободно да кажеме дека бавниот шпорет се издвојува како победник во оваа категорија.

Бавен шпорет, познат и како Крчко, е токму она што го кажува името – се користи за бавно готвење. Она што го прави толку иновативен е фактот што прави сè целосно сам. Се што треба да направите е да ја ставите храната во уредот и да ја поставите саканата програма, а по истекот на времето ве очекува свежо подготвено и вкусно јадење.

Таквите уреди се направени од квалитетни материјали за да можат да функционираат правилно. Имаат чинии од густа керамика и капаци од стакло отпорно на топлина. Достигнуваат температури меѓу 95 и 98 Целзиусови степени, па во нив храната се готви тивко и нежно и нема опасност да изгори.

Без оглед на состојките што ги користите во вашето јадење, сите тие одат заедно во машината, така што нема потреба да додавате еден по еден, мешате, проверувате и додавате вода.

Повеќето модели имаат неколку програми, кои во просек траат околу 8 часа. Можете да го оставите да го подготвите јадењето преку ноќ, а наутро јадењето ќе ве чека свежо подготвено, подготвено да го однесете на работа за ручек.

Колку уреди од оваа листа имате во вашиот дом?

Каков и да е одговорот, животот без нив несомнено би бил потежок. Овие уреди се речиси неопходни во секој модерен дом, па доколку не сте запознаени со ниту еден од нив набавете ги што е можно поскоро и олеснете си со обврските околу домашните миленици, средувањето на станот и подготвувањето храна.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе