Connect with us

Технологија

Современи уреди кои го олеснија модерниот живот

Avatar

Published

на

Брзото темпо на живот ни наметнува бројни обврски, кои често многу тешко се вклопуваат во нашето секојдневие. Покрај сите деловни обврски кои не окупираат речиси цел ден, по доаѓањето дома имаме домашни работи, пазарење и миленици кои ја чекаат својата храна и прошетка, а ни останува многу малку време за слободни активности.

Меѓутоа, како што развојот на технологијата оди во чекор со промените во животниот стил, со текот на времето се создадоа бројни уреди чија цел е да ни го олеснат секојдневието. Не зборуваме само за големи пронајдоци како лаптопи или паметни телефони и часовници.

Има и многу други уреди како што се апарати за домаќинство кои ги користиме секојдневно, а кои се вистински мали паметни асистенти. Во останатиот дел од текстот издвоивме некои од нив.

Автоматското хранење за кучиња и мачки ја олеснува грижата за домашните миленици

Сите сопственици на домашни миленици знаат колку голема посветеност е кучето или мачка. Од денот кога ќе влезат во вашиот дом, тие стануваат рамноправни членови на семејството и имаат потреба од постојана грижа, љубов и внимание.

Најновата опрема за кучиња и мачки не е доволна за домашно милениче да води среќен и здрав живот. Неопходно е да им се посвети време и внимание, а многумина се двоумат да добијат домашно милениче поради нивниот напорен дневен распоред.

Сепак, во категоријата опрема за домашни миленици денес има многу производи кои го олеснуваат заедничкиот живот на домашните миленици и нивните сопственици, особено за домаќинствата кои живеат во стан и чии членови подолго време се надвор од дома.

Еден од нив е автоматскиот хранител за кучиња и мачки, кој целосно ја презема работата и ве ослободува од обврската да го нахраните вашиот миленик во одредено време.

Различните модели се разликуваат според јачината на звукот, односно количината на храна што можете да ја истурите во нив. Количеството на храна по оброк, како и времето на послужување на оброкот можете да го одредите со помош на тајмер, а некои модели имаат можност да снимаат гласовна порака која ќе служи како повик за вашето домашно милениче.

Можете да купите автоматски хранилки во која било добро снабдена продавница за миленичиња. Модерен автоматски хранилник и најквалитетна храна за мачки и кучиња ќе го подобрат квалитетот на вашиот заеднички живот.

Роботот правосмукалка е уште еден уред кој ја врши работата наместо вас, дури и кога не сте присутни. Ова иновативно решение на модерната технологија им го олесни секојдневниот живот на бројни домаќинства ширум светот, а веќе извесно време станува сè попопуларно и во нашиот регион.

Компактните димензии на овие уреди им овозможуваат да стигнат до тешко достапни места, како што е под мебелот, а кога батеријата е полупразна, тие автоматски се враќаат во основата за да се наполнат.

Сензорите им овозможуваат лесно да се движат и да откриваат пречки, а веќе развиената технологија која само секојдневно се подобрува, гарантира дека секој агол од вашата куќа ќе биде беспрекорно исчистен.

Безжичната контрола е уште една погодност што ја нудат овие уреди. Роботските правосмукалки се паметни правосмукалки кои можете да ги поврзете со вашиот паметен телефон и да ги контролирате дури и кога не сте дома. На тој начин, по напорниот ден на работа, ќе ве пречека чиста куќа, а се што треба да направите е да се опуштите и да поминете квалитетно слободно време.

Постојат многу кујнски апарати кои го олеснуваат и забрзуваат процесот на подготовка на храната – од тостери и електрични котлиња, до сецки, блендери и шпорети. Сепак, можеме слободно да кажеме дека бавниот шпорет се издвојува како победник во оваа категорија.

Бавен шпорет, познат и како Крчко, е токму она што го кажува името – се користи за бавно готвење. Она што го прави толку иновативен е фактот што прави сè целосно сам. Се што треба да направите е да ја ставите храната во уредот и да ја поставите саканата програма, а по истекот на времето ве очекува свежо подготвено и вкусно јадење.

Таквите уреди се направени од квалитетни материјали за да можат да функционираат правилно. Имаат чинии од густа керамика и капаци од стакло отпорно на топлина. Достигнуваат температури меѓу 95 и 98 Целзиусови степени, па во нив храната се готви тивко и нежно и нема опасност да изгори.

Без оглед на состојките што ги користите во вашето јадење, сите тие одат заедно во машината, така што нема потреба да додавате еден по еден, мешате, проверувате и додавате вода.

Повеќето модели имаат неколку програми, кои во просек траат околу 8 часа. Можете да го оставите да го подготвите јадењето преку ноќ, а наутро јадењето ќе ве чека свежо подготвено, подготвено да го однесете на работа за ручек.

Колку уреди од оваа листа имате во вашиот дом?

Каков и да е одговорот, животот без нив несомнено би бил потежок. Овие уреди се речиси неопходни во секој модерен дом, па доколку не сте запознаени со ниту еден од нив набавете ги што е можно поскоро и олеснете си со обврските околу домашните миленици, средувањето на станот и подготвувањето храна.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Лажна апликација “Telegram” ги шпионира корисниците на Android

Avatar

Published

на

Откриен шпионски софтвер скриен во лажна верзија на популарната апликација Telegram понудена бесплатно на веб-локација која се претставува како Shagle – платформа за видео разговор што нуди шифрирана комуникација со странци.

ESET го опиша шпионскиот софтвер како „тројанизирана верзија“ на Telegram, а се верува дека непријателската апликација ја користела групата StrongPity, која ги шпионирала своите цели од ноември.

За разлика од оригиналниот сајт Shagle кој не нуди официјална мобилна апликација за пристап до своите услуги, лажниот сајт нуди само апликација за Android за преземање бидејќи не е возможен веб-стриминг.

Се верува дека StrongPity користи копија од веб-страницата Shagle и лажна апликација Telegram за да инсталира задна врата што и овозможува на групата да снима телефонски разговори, како и да собира текстуални пораки, дневници за повици и списоци со контакти.

Ако жртвата дозволи пристап до апликацијата, таа ќе им овозможи на хакерите да ексфилтрираат или украдат слични податоци од 17 други апликации, вклучувајќи ги Viber, Skype, Gmail, Messenger и Tinder.

ESET додава дека кампањата најверојатно е „многу тесно насочена“ бидејќи истражувачите на компанијата не можеле да идентификуваат конкретни жртви користејќи телеметрија.

ESET вели дека не знае како жртвите биле намамени на лажниот сајт Shagle, додавајќи дека лажната апликација Telegram не била достапна на Google Play.

Групата StrongPity, која го носи името Promethium, е активна од најмалку 2012 година. Се верува дека платеничката шпионска група ги проширила своите првични цели на Блискиот Исток и Европа за да стане глобална закана.

Прочитај повеќе

Технологија

Мета ги повика корисниците да ги прегледаат поставките за приватност за Денот на заштита на податоците

Avatar

Published

на

Меѓународниот ден за заштита на личните податоци се слави на 28 јануари. Во најавата за настанот, Мета ги повика корисниците да ги прегледаат поставките за приватност. Компанијата ја искористи можноста да потсети на своите различни иницијативи за заштита на корисниците, како и да им даде на корисниците поголема контрола врз користењето на нивните податоци.

Сепак, тоа не беше секогаш случај. За потсетување, Мета се уште ги трпи последиците од скандалот со британската аналитичка фирма Кембриџ Аналитика, кога беше откриена злоупотреба на податоците на корисниците на Фејсбук, кои паднаа во погрешни раце, а потоа беа искористени за профилирање и таргетирање на гласачите на избори.

Оттогаш, Мета направи значителни напори за подобра заштита на корисниците на своите платформи.

Во најновата верзија на своето ажурирање за напредокот на приватноста, Мета потсети на своите различни иницијативи насочени кон подобра заштита на податоците на корисниците. Тоа вклучува:

√ Стартување на нов Центар за приватност и ажурирана Политика за приватност. И двете се наменети да им помогнат на корисниците подобро да ги разберат нивните опции за контрола на тоа како нивните податоци се користат во Мета апликациите.

√ Стандардни поставки кои ја штитат приватноста на младите корисници на Facebook и Instagram

√ Нови ограничувања за рекламите што се прикажуваат на малолетните корисници на Facebook и Instagram

За Денот на заштитата на податоците, Мета вели дека ќе ги поттикне корисниците да направат проверка на приватноста, што ќе ги прошета низ различните елементи што можат да ги контролираат и ќе ги поттикне да ги прегледаат своите поставки.

„Без разлика дали поставувате поставки за публика или поставувате автентикација со два фактори, поставките треба редовно да се прегледуваат, а луѓето сега можат да поставуваат повторлив потсетник за проверка на приватноста за да бидат автоматски известувани…“

Мета, исто така, потсети на воведувањето на стандардно шифрирање во своите апликации, што сè уште е предмет на спор меѓу технолошките компании и властите ширум светот. И додека шифрирањето навистина може да ги заштити криминалците кои комуницираат во апликациите на Мета, тоа осигурува дека обичните корисници можат да бидат уверени дека не се надгледувани од Големиот брат и слободно да споделат што сакаат со своите контакти.

Прочитај повеќе

Технологија

Со нов Андроид Тројан, хакерите можат далечински да го контролираат вашиот телефон – Внимавајте!

Avatar

Published

на

Сајбер-криминалците кои стојат зад познатите банкарски тројанци на Android, BlackRock и ERMAC, сега нудат уште еден малициозен софтвер наречен Hook, за кој велат дека може далечински да ја преземе контролата врз мобилните телефони во реално време. Истражувачите на ThreatFabric кои први го забележаа новиот малициозен софтвер велат дека моментално се нуди за 7.000 долари месечно.

Повеќето од банкарските апликации насочени од овој малициозен софтвер се користат во САД, Шпанија, Австралија, Полска, Канада, Турција, ОК, Франција, Италија и Португалија, но опсегот на целните апликации на малициозен софтвер всушност го опфаќа целиот свет.

Куката е дело на актерот за закана познат како DukeEugene и всушност е наследник на ERMAC, кој беше откриен во септември 2021 година. . ERMAC им овозможува на клиентите да украдат акредитиви од 467 банкарски и крипто-апликации преку лажни страници за најавување што ги преклопуваат целните апликации.

Иако авторот на Хук тврди дека новиот малициозен софтвер е напишан од нула и иако има неколку дополнителни функции во споредба со ERMAC, истражувачите на ThreatFabric ги оспоруваат овие тврдења и велат дека виделе значителни преклопувања на кодот помеѓу двата малициозен софтвер.

„ERMAC отсекогаш стоел зад малициозен софтвер Hydra и Octo во однос на можностите и карактеристиките“, рече истражувачот на ThreatFabric, Дарио Дурандо, кој вели дека ова е причината зошто сајбер-криминалците секогаш ги претпочитале двата малициозен софтвер наместо ERMAC.

Недостатокот на можности што ги има RAT (Trojan за далечински пристап) е главниот проблем на современите банкарски тројанци на Android, бидејќи тие не обезбедуваат можност за преземање на уредот, што е гаранција дека измамата најверојатно ќе биде успешна и нема да бидат откриени. Ова е најверојатно она што го поттикнало развојот на овој нов малициозен софтвер.

Иако е очигледен наследник на ERMAC, Hook нуди многу повеќе функции што го прават поопасен за корисниците на Android.

Најважната иновација е модулот VNC (Virtual Network Computing), кој им дава на хакерите можност да комуницираат со корисничкиот интерфејс на компромитиран уред во реално време. Ова им овозможува да вршат какви било активности на заразениот уред, што го прави сличен на гореспоменатите малициозен софтвер Hydra и Octa.

Сепак, Hook’s VNC модул бара пристап до услугата за пристапност на Android, која малициозниот софтвер тешко би ја добил на уреди со Android 11 или понова верзија.

Кука ги злоупотребува услугите за пристапност на Android за да изврши преклопени напади и да собира секакви чувствителни информации како што се контакти, дневници на повици, притискање на тастатурата, токени за автентикација со два фактори (2FA), па дури и пораки на WhatsApp. Малициозен софтвер дури им дозволува на хакерите да испраќаат пораки преку сметката на жртвата.

Кука, исто така, има проширена листа на целни апликации, а самиот малициозен софтвер се маскира како веб-прелистувач на Google Chrome за да ги измами корисниците да го преземат. Кука моментално се дистрибуира како АПК на Google Chrome под имињата „com.lojibiwawajinu.guna“, „com.damariwnomiwi.docebi“, „com.damariwonomiwi.docebi“ и „com.yecomevusaso.pisifo“, но ова може да се менува во секој момент.

Меѓу главните карактеристики на Hook е можноста за далечинско гледање и интеракција со екранот на заразениот уред, пристап до датотеки, екстракција на фрази од криптопаричници и следење на точната локација на телефонот, поради што овој малициозен софтвер е нешто помеѓу шпионски и банкарски малициозен софтвер .

ThreatFabric рече дека досега забележаните примероци на Hook се во фаза на тестирање, но може да бидат испорачани преку фишинг кампањи, канали на Telegram или во форма на апликации за капка на Google Play Store.

„Главниот недостаток на создавање на нов малициозен софтвер обично е стекнувањето доволно доверба од другите актери, но со статусот на DukeEugene меѓу криминалците, многу е веројатно дека тоа нема да биде проблем за Хук“, рече Дурандо.

Прочитај повеќе