Connect with us

Технологија

Совети за поголема безбедност во вашиот дом

Avatar

Published

на

Еден од најважните аспекти на секој дом е влезната врата. Вратите играат важна улога во безбедноста на домот, бидејќи тие се во суштина првата станица за секој што сака да влезе во вашиот дом. За некои вратата е израз на карактерот и стилот на куќата, додека за други е само заштита на нивните вредни работи. Без оглед на тоа што ви значи надворешната врата, важно е таа да е здрава и цврста, а на тој начин вашиот дом ќе биде побезбеден и помирен.

Зошто е толку важна влезната врата?

Влезната врата е непроценлив дел од секоја куќа бидејќи ја претставува првата бариера помеѓу вас и надворешниот свет. Влезната врата ги држи надвор сите несакани луѓе и е целосен симбол на приватноста. Кога би живееле во совршен свет, секој би ја сфатил едноставната слика на затворена врата како желба за мир и приватност, додека отворената врата би била покана за вашиот дом и вашиот живот.

Еден од најдобрите начини да ја зголемите безбедноста на вашиот дом е да се осигурате дека вашата влезна врата е стабилна и цврста. Веројатно се прашувате „како да го постигнеме ова?“. Подолу се дадени неколку едноставни и ефективни методи што можете да ги користите за да ја зацврстите вашата врата.

Зајакнете ја вашата брава

Вратата е силна колку и нејзиниот механизам за заклучување. Неопходно е безбедносната врата на вашиот дом да биде изработена од најцврстите и најфините материјали, но не е ништо ако бравата е застарена или ‘рѓосана, лесно заглавена или скршена, а со тоа ја намалува или дури ја елиминира безбедноста на вашата врата. Многу луѓе не обрнуваат посебно внимание на бравите на нивните врати. Ова е опасно бидејќи постојат многу методи со кои провалниците можат да ја заобиколат бравата. Постојат неколку добри начини за подобрување на бравите на вратите.

Започнете со надградба на вашите брави. Бидејќи ова е нешто што го користите секој ден и го одржува вашиот дом безбеден, погрижете се да користите соодветна и функционална брава за вашата врата.

Можеби е време да ја замените старата брава со безбедносна брава со повеќе точки. Системот за заклучување на влезната врата е вашиот комплетен безбедносен систем за вашиот дом, па затоа е толку важно да ја имате најновата и најдобрата брава која најдобро ќе одговара за вашата влезна врата. Погрешната брава може да предизвика вашиот влез да биде оштетен и пробиен. Денес сигурносните врати од лим се изработуваат со брави кои можат да се заклучуваат во повеќе насоки и со повеќе нивоа на заклучување. Кодираните клучеви се уште еден дополнителен тип на заштита што им помага на станарите.

Шарките се суштински дел од влезната врата

Повеќето влезни врати се закачени одвнатре додека вратата се отвора навнатре. Повеќето од овие стандардни врати можат да издржат тешки напади, бидејќи провалниците и натрапниците не можат да пристапат до внатрешните шарки. Сепак, не сите врати работат на ист начин. За вратите што се отвораат однадвор, шарките обично се наоѓаат на надворешната страна на вратата и се лесно достапни. Шарките на вратите може да се зацврстат со сигурносни иглички за да ги зајакнат и зацврстат.

Обезбедете осветлување

Еден од најдобрите начини да ја зголемите безбедноста на вашата влезна врата е да добиете добро светло за влез. Светлината значи безбедност бидејќи спречува создавање сенки и темни простори каде што може да се сокријат провалниците. Сензорските светла што се вклучуваат секогаш кога ќе забележат движење се најпрактични за инсталирање. Можете исто така да се одлучите за осветлување на скалите и оградите, што ќе обезбеди безбеден пристап до вашата куќа.

Секако, постои и можност за осветлување на самата влезна врата. Можете да изберете да ги осветлите праговите, рачките на вратите и рефлекторите на листот од вратата.

Инсталирајте систем за внатрешна безбедност

Безбедносните уреди кои ја обезбедуваат вратата одвнатре може да бидат многу ефикасни. Најлесен начин е да поставите барикади под вратата или да поставите стол што се протега од кваката до подот. Можете исто така да инсталирате брави со синџири или дополнителни копчиња за заклучување на вратите.

Поставете видео надзор

Одличен начин да ја подобрите безбедноста на вашата влезна врата е да ја држите под надзор. Постојат два главни начини за следење на вашиот влез. Можете да користите некоја форма на алармен/безбедносен систем или да инвестирате во подобри камери за надзор. Некои од поновите камери доаѓаат со апликации за известување кои можат да испраќаат предупредувања кога е активирано снимање базирано на движење. Исто така, има ставки како паметни ѕвончиња кои нудат видео снимање заедно со други функции. Најважниот аспект на мониторингот е дека во случај на кражба, снимката можете да ја проследите до властите.

Редовното одржување е исто така важно

Еден последен едноставен начин за зајакнување на вашата врата е редовното сервисирање и одржување. Еден од најважните аспекти на одржување на вратата е проверка на фитинзите, нивното редовно подмачкување и сервисирање. За секој со дрвена влезна врата, важно е да провери дали има знаци на атмосферски влијанија, а исто така е важно да следи како вашата врата го издржува тестот на времето. За алуминиумските врати, важно е визуелно да се проверат дали има знаци на абење што треба да се поправат. Правилното одржување и сервисирање е од клучно значење за да се осигура дека сите компоненти на вратата се во добра работна состојба.

Можеби е време да се одлучите за нова влезна врата

Ништо не е побезбедно од нова влезна врата изработена од висококвалитетни материјали. Не сите врати се создадени еднакви. Всушност, постојат големи разлики во конструкцијата на влезните врати и материјалите што ги користат производителите. Вратата со подобра заштита има јаглеродно јадро кое додава поголема сила.

Издржливите алуминиумски предни врати нудат многу предности бидејќи можат да издржат разни штетни фактори. Дрвените влезни врати се направени од висококвалитетно цврсто дрво, а единствената граница е вашата имагинација.

Сепак, најдобрите безбедносни врати што можете да си ги дозволите денес се направени од челичен лим со полнење од камена волна. Челичните врати се издржливи, лесни за одржување и со соодветен систем за заклучување, тие обезбедуваат најдобра заштита од кражби за вашиот дом.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на нај-економични Дизел Автомобили

Avatar

Published

на

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Шпанскиот портал coches.net собра податоци за моделите на дизел што трошат најмалку гориво, според мерењата на WLTP, кои се поблиску до реалните услови за возење. Додадете околу половина литар гориво на потрошувачката на овие модели и ќе бидете поблиску до реалната потрошувачка, односно потрошувачката во комбиниран режим на возење, пишува Ревијахак .

Така, според WLTP, следните модели трошат најмалку:

Opel Corsa 1.5D (4,2 l/100 km),

Peugeot 208 BlueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Citroen C3 blueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Renault Clio Blue dCi 100 (4,1 l/100 km),

Škoda Octavia 2.0 TDI 115 (4,1 l/100 km),

Volkswagen Golf 2,0 TDI 115 (4,2 l/100 km),

Seat Leon 2,0 TDI 115 Style XS (4,2 l/100 km),

Audi A3 Sedan TDI 115 Advanced (4,3 l/100 km),

Kia Ceed 1.6 CRDI MHEV 136 (4,4 l/100 km),

Peugeot 308 5P BlueHDI 130 (4,5 l/100 km).

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Прочитај повеќе

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе