Connect with us

Радовиш

Консултативен состанок со претставници од месните и урбаните заедници во Општина Радовиш, се бара решение околу погребалните услуги

Avatar

Published

на

По рекацијата на јавноста околу состојбата со гробиштата и погребалните услуги  во Општина Радовиш, Градоначалникот Ацо Ристов заедно со директорот на ЈП Плаваја организираа консултативен состанок со претставници од месните и урбаните заедници во Општина Радовиш.

Градоначалникот Ристов им образложи на присутните дека од 1994 година бил воведен солидарен фонд  за кој граѓаните плаќале по 90 денари на сметките од ЈП Плаваја за извршување на погребални услуги и управување со гробишта и тој функционирал се досега.

 Но со новите законски измени од 2008 година на ЈП Плаваја им се одземаат надлежностите за погребални услуги и тоа треба да го прави фирма си лиценца за такви услуги.  ЈП Плаваја можела да ги врши погребалните услуги се до избор на оператор за таа намена.

Градоначалникот Ристов рече дека Oдлука за солидарен фонд донеле граѓаните и само тие можат да ја укинат и затоа таа уште е во сила. Тој рече дека ако е потребно ќе се формира и претпријатие кое ќе биде исклучиво само за погребални услуги и ќе работи без профит, со цел да се постигнат најниските можни цени за погреб, се во интерес на граѓаните.

Во делот на законските нормативи околу  Законот за гробишта и погребални услуги образложение даде директот на ЈП Плаваја Дејан Крстев, појаснувајќи и за самиот солидарен фонд како функционирал досега.

Инаку околу 3800 граѓани месечно плаќале свој придонес во солидарниот фонд и со тие средства донекаде се покривале трошоците за околу 20 погреби месечно, а некогаш и недостигале, појасни Крстев.

Присутнита имаа одредени предлози, но крајна одлука не беше донесена, со цел тие да се консултираат со граѓаните кои што ги претставуваат, а на следниот состанок ќе се донесе одлука.

Повеќето се сложија со предлогот солидарниот фонд да продолжи, со цел граѓаните да не се соочуваат со преголеми трошоци во моментот кога треба да се изврши погреб. Конечна одлука ќе се донесе на следниот сотанок кој ќе се одржи во среда, а дотогаш ќе продолжат консултациите со цел да се изнајде најдоброто решение.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе