Connect with us

Технологија

Како социјалните мрежи влијаат на психата?

Avatar

Published

на

Социјалните мрежи станаа незаменлив дел од секојдневниот живот на повеќето млади луѓе. Нивниот развој од ден на ден се должи на тоа што корисниците поминуваат се повеќе време на социјалните мрежи, а се поголем број од нив градат сериозна кариера од социјалните мрежи. Иако се извор на континуирана забава и потенцијално големи приходи, социјалните мрежи се причина и за зголемување на појавата на депресивни растројства кај помладите и помладите генерации. Исто така, симптомите на депресија кои веќе постојат може дополнително да се влошат со прекумерна изложеност на постојаните стимули што ги обезбедуваат содржините на Интернет. Затоа депресијата не може да се припише само на строго ментални причини, туку голема улога во нејзиното манифестирање има и големото лачење на хормони кое се јавува во мозокот на корисникот при користење на социјалните мрежи.

Како социјалните мрежи влијаат на појавата на симптомите на депресија?

Социјалните мрежи се замислени како интернет простор со неограничени нови содржини. Тоа значи дека корисникот може да добива нови и интересни информации од минута во минута. Исто така, со иста брзина, корисникот може да споделува информации на социјалните мрежи и да добива лајкови и коментари од други корисници. Таквата брза размена во мозокот предизвикува нешто што научниците го нарекоа „совршена бура“ – лачење на коктел од допамин и серотонин, хормонот на среќата, во количини што го „потопуваат“ мозокот на необичен начин. Овој процес се случува многу брзо и корисникот не е во можност да го реализира, но долгорочно може да биде фатален за хормоналната рамнотежа на телото. Имено, по големото лачење на хормони, на телото му треба време да ги надополни резервите. Во тоа време, хормоналната рамнотежа е нарушена и симптомите на депресија предизвикани од недостаток на серотонин може да се појават навидум од никаде. Во случај на невообичаена промена на расположението предизвикана од хормонална нерамнотежа, лекар специјалист кој треба да се консултира е невролог. Тој со опсежни тестови и современи анализи ќе може да утврди кои процеси во мозокот се нарушени и на кои делови од мозокот треба да ги концентрира сите третмани. Со адекватна терапија и избегнување на т.н „активира“, пациентите можат многу брзо да ја вратат хормоналната рамнотежа и да се вратат во нормален живот.

Подмолна депресија – симптомите може да се маскираат во нијанси

Освен органски примероци кои очигледно влијаат на нормалната функција на организмот, симптомите на депресија можат да се појават и на подискретен начин, како промени во вообичаеното однесување или начин на живот на пациентите. Докажано е дека прекумерната употреба на социјалните мрежи предизвикува зависност, која во овој случај на многу пософистициран начин се поврзува со депресија. Имено, социјалните мрежи се место каде нивните корисници ги споделуваат најдобрите моменти од нивниот живот – деловни и лични успеси, совршени фотографии од бајковит одмор, идеална физичка форма. Секојдневното консумирање на ваква содржина може да ја наруши сликата за животот и сопствениот физички изглед кај корисниците кои се особено чувствителни на овој тип на содржини, пред се децата и помладата генерација. Така, симптомите на депресија може да бидат искривена слика за телото, нагло губење на тежината и појава на нарушувања во исхраната, постојано незадоволство, резигнација и фрустрација. Корисниците на социјалните мрежи кои често и контрадикторно минуваат низ вакви промени во однесувањето имаат потреба да консумираат се повеќе содржини кои ги влошуваат нивните симптоми и на тој начин влегуваат во еден вид „маѓепсан круг“ од кој можат да излезат само со помош на специјалист. лекар и соодветна терапија. Ваквата реакција на користењето на социјалните мрежи и потрошувачката на нивната содржина бара, пред сè, исклучување на социјалните мрежи од секојдневниот живот на корисниците, а потоа сложен интердисциплинарен пристап во лекувањето.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе