Connect with us

Технологија

Какви полици за велосипеди постојат?

Avatar

Published

на

Автомобилските додатоци прават многу долг список. Сепак, секој го избира оној кој одговара на неговите индивидуални и специфични потреби. И може да оди од едната или другата крајност, од најмалата до најголемата.

Една од бројните дополнителна опрема за автомобилот се држачите за велосипеди, кои можат да бидат со различни форми и намени. Ова е задолжителна дополнителна опрема за сите оние кои професионално го практикуваат овој спорт. Но, можеби ќе им бидат потребни и на некои рекреативци, оние кои сакаат да го поминат одморот поактивно и поздраво или пак сакаат нивните деца активно да го поминуваат одморот за да го олеснат превозот и да го направат патувањето покомплетно.

Полиците за велосипеди за автомобили се монтираат директно на возилото и овозможуваат лесен пренос од едно место на друго. И има неколку модели.

Најпопуларните се носачите на покривот за велосипеди

Нивната популарност доаѓа од фактот дека се лесни за монтирање и се безбедно место за транспорт. Покрај тоа, тие обезбедуваат максимална заштита на чувствителните рамки бидејќи нема контакт со предното тркало. Тие имаат универзален дизајн и се вклопуваат во речиси сите модели во просечниот опсег. Нивната носивост најчесто е до максимум 20 килограми, но во просек е 17-18 килограми. Во оваа група можете да наидете на различни варијации и изборот е индивидуален.

Полици за велосипеди за багажникот

Скоро исто толку популарни како покривите, тие се изработени со врвен квалитет, се закачуваат за багажникот и имаат прозорец и можност за носење неколку предмети. Нивната безбедност доаѓа од претежно челичните кабли кои го прикачуваат на возилото. Брзо и лесно се монтира дури и кога одеднаш ќе одлучите да одите на патување. Со него ги добивате потребните алатки за склопување. Она на што треба да обрнете внимание кај овој модел е што не може да се каже дека се карактеризира со универзалност, па затоа треба да го изберете оној кој одговара на вашиот тип на автомобил. За разлика од кровните, нивната носивост е поголема. И ризикот од оштетување на автомобилот е минимален бидејќи деловите што се во контакт со автомобилот се дизајнирани да го заштитат од гребнатини и какви било други оштетувања.

Полици за велосипеди за влечна лента

Овој модел има најголема носивост, но како и другите, тој е едноставен и лесен за ракување и складирање. Големиот капацитет за носење што го карактеризира овозможува транспорт на електрични велосипеди и тешки планински модели, како и робусни со големо меѓуоскино растојание. Добрата вест е што тука не се потребни дополнителни алатки бидејќи сè е претходно склопено. Повеќето модели од оваа група обезбедуваат лесен пристап до багажникот дури и кога носачот на велосипед е полн. Складирањето е исто така лесно.

Најчесто ќе ги најдете во црна боја, но има и темно сиви и посветли нијанси. Се купува во специјализирани продавници кои се опремени со него. Но, не грижете се ако немате продавница во вашата област. Распространетоста на онлајн продавниците и достапноста на повеќето производи каде и да сте ни овозможи да нарачаме се што ви треба. Сè уште ќе пристигне на вашата домашна адреса. Така е и со плаќањето, кое може да биде во готово, одложени платежни картички или граѓански чекови. Методот зависи од продавницата каде што го купувате и нивните цени.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе