Connect with us

Струмица

Лишени од слобода три лица од струмичко кај кој било пронајдена марихуана

Media Press

Published

на

Во недела на 23 октомври околу 17.00 часот во село Василево, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода лицата Д.К.(32), Е.К.(27) од Струмица и Г.М.(33) од село Раборци, струмичко.

При преглед на патничко возило „мерцедес“, со струмички регистарски ознаки, управувано од Д.К., во кое сопатници биле Е.К. и Г.М., била пронајдена марихуана.

За случајот бил известен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, а по негово целосно документирање ќе биде поднесена соодветна пријава.

Струмица

Спасовски од Струмица: Годинава запленети 2.355 килограми марихуана на територија на СВР Струмица

Media Press

Published

на

Спасовски од Струмица: Источната државна граница најбезбедна во Западен Балкан, годинава запленети 2.355 кг. марихуана на територија на СВР Струмица во 2022, намален криминалот за 10% на подрачјето на СВР Штип.

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа работна средба со раководствата на СВР Струмица, СВР Штип, како и Регионалниот центар Исток со цел согледување на сработеното, како и лично запознавање со реализираните активности во 2022 година и со постигнатите резултати.

На средбата министерот Спасовски беше информиран за безбедносната состојба на подрачјата на СВР Струмица, СВР Штип и Регионалниот центар Исток, состојбите со криминалитетот, како и активностите кои се преземаат во насока на негово намалување, одржување на поволен јавен ред и мир, безбеден патен сообраќај и превенција со единствена цел – подигнување на безбедноста и заштита на граѓаните.

На средбата министерот Спасовски напомена дека на територијата на СВР Струмица во периодот јануари – ноември 2022 година, споредбено со истиот период во 2021 година, бројот на кривични дела од областа на недозволената трговија со дрога бележи тренд на намалување за 27%.

„Годинава бележиме значително поголема заплена на наркотични дроги, особено марихуана, која е запленета во количина од 2.355 кг. Како резултат на преземените активности, СВР Струмица во текот на 2022 година оствари ефикасност во областа на вкупниот криминал од 45% и реализација од 77%, што претставува значајно зголемување на ефикасноста во расчистувањето на кривичните дела во однос на 2021 година“, истакна Спасовски.

За територијата која е во надлежност на Регионалниот центар Исток, Спасовски потсети дека според извештајот на ФРОНТЕКС оваа државна граница е најбезбедна во Западен Балкан.

„Во периодот јануари – ноември 2022 година, споредбено со истиот период минатата година регистрирано е зголемување во откривачката функција на илегалната миграција за 32,54%, а зголемен е и бројот на откриени илегални мигранти за 38,56% кои се обиделе да ја поминат границата. Во однос на влез и излез на граничните премини во надлежност на Регионалниот центар Исток се бележи зголемување за 66,61% во споредба со минатата година, а за 500% зголемена е откривачката функција на шверцот со акцизни стоки“, истакна министерот.

Прочитај повеќе

Струмица

Пет возила-комби од струмичко, вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

Media Press

Published

на

Санкции за пет возила од Струмица и струмичко, што вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација.

На 03 и 04.12.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце било констатирано непочитување на законите кај пет патнички возила-комби, кои вршеле меѓународен превоз на патници.

„При контрола на петте возила, сите со струмички регистарски ознаки, управувани од А.С.(42), П.Ч.(24), Д.А.(35), В.Ј.(23) и Н.Г.(23), сите од Струмица и струмичко, било констатирано дека вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација – дозвола за меѓународен линиски превоз.По целосно документирање на случаите, Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Куманово ќе биде поднесена пријава по член 284-а од Кривичниот законик – „вршење на јавен превоз без поседување на лиценца“, соопштува МВР.

Прочитај повеќе

Струмица

Денеска во Струмица официјално беше отворена Интеррег-ИПА 3 Програмата

Media Press

Published

на

Заедничкиот Комитет за следење на Интеррег-ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија 2021 – 2027 година, денеска одржа состанок во Домот на АРМ во Струмица, со што и официјално беше отворена ИПА 3 Програмата.

На состанокот присуствуваа градоначалникот Костадин Костадинов, министерот за локална самоуправа Ристо Пенов, програмската менаџерка за прекугранична соработка во Европската Комисија Габи Хагмулер, заменик министерката за регионален развој и јавни работи на Република Бугарија Десислава Георгиева и Зоран Димитровски заменик министер за локална самоуправа на Македонија.

Во своето обраќање градоначалникот Костадинов рече дека за него и за општина Струмица е голема чест што овој состанок се одржува токму тука.

„Би сакал, со гордост да изјавам дека општина Струмица долги години е дел од тимот на најинвентивните и најуспешните општини кои имаат реализирано бројни проекти во рамките на Интеррег-ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Република Бугарија и Република С Македонија. Искрено се надевам дека во годините што следуваат односно во рамки на програмскиот период 2021 – 2027 заеднички ќе ја продолжиме успешната реализација на проекти финансирани од фондовите на Европската Унија и заеднички ќе приоднесеме за максимално исполнување на очекуваните резултати, како и на Приоритетите на Програмата кои се насочени кон позелен, поинтегиран и поразвиен прекуграничен регион“, рече Костадинов.

Во спроведувањето на ИПА Програмата за прекугранична соработка, заедно, во двете држави, во двата програмски периоди се реализирани 178 проекти во вкупна вредност од скоро 40 милиони евра, додека во новиот, трет програмски период, на располагање предвидени се над 30 милиони евра со фокус на проекти за интегриран развој, за развој на мали и средни претпријатија, како и изработка на туристички производи, но и за зелен регион и за управување со води.

Прочитај повеќе