Connect with us

Радовиш

МАЈСТОРСКИ – Нова насока во Демир Капија

Media Press

Published

на

На 13ти Октомври се навршува една година од моментот кога го изгубивме нашиот драг другар, колега, алпинист Zoran Majstorski, ја започнува својата објава алпинистот Dario Milossevich, во која продолжува:

„Човек кој остави длабока и неибришлива трага во историјата на Македонскиот алпинизам. Секако еден од најдобрите апинисти на сите времиња на овие простори. За речиси 30 години тој позади себе остави многубројни насоки (првенствени и опремени), направи многу искачувања надвор од нашата земја кои имаат огромен придонес за афирмација на Македонскиот алпинизам во светски рамки, но исто така и голем дел од својот живот го посвети на своите ученици делејки го несебично со нив своето огромно искуство и знаење. Нам ни останува неизмерна тага и болка до ср’ж за прерано загубениот другар, но исто така и одговорност за го зачуваме неговото дело и никогаш да не дозволиме неговото име да падне во заборав. Ниту од нас, ниту од новите генерации кои допрва доаѓаат. По овој повод ви ја претставуваме новата насока во Демир Капија која го носи неговото презиме, но во исто време го отсликува начиниот на кој тој масторски се движеше по карпите и планините секогаш наоѓајќи го вистинскиот пат.

Насоката МАЈСТОРСКИ е само еден мал допринес за да кажеме ти благодариме за се што направи Зоки, ти секогаш ќе живееш во нашите срца. Се надеваме дека во иднина ќе успееме да сториме уште многу работи кои ќе го слават неговото дело.Исто така ја каниме целата качувачка заедница, а и сите останати пријатели викендот 15-16 Октомври да дојдат во кањонот на Демир Капија, каде заедно ќе направиме искачувања на истата насока во спомен на нашиот другар Зоран Мајсторски“, стои во објавата.

Име на насока: МАЈСТОРСКИ Локација: Демир Капија, сектор Kin-Dza-Dza

Први искачувачи и поставувачи на насоката: Dario Milossevich и Ilija Micev

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Пронајден човечки труп на планината Плачковица во атар на село Козбунар, радовишко

Media Press

Published

на

Пронајден човечки труп на планината Плачковица во атар на село Козбунар, радовишко. Вчера во 14.50 часот во Полициската станица Радовиш, З.Н. од Радовиш пријавил дека на планина Плачковица, на место викано „Чаркова река“ во атар на село Козбунар, радовишко, бил пронајден човечки труп.

Увид на местото извршиле екипа на Одделението за внатрешни работи Радовиш и Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Радовиш, по чија наредба трупот бил даден на обдукција, информира СВР Струмица, ПС Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Претставени резултатите од анализите за намалувањето на ризици од катастрофи во Општина Радовиш

Media Press

Published

на

Претставени резултатите од анализите за намалувањето на ризици од катастрофи, состојбата на екосистемот и можностите за подобрување на биодиверзитетот во Општина Радовиш, на организиран настан во салата за состаноци во општинската зграда.

Овој настан беше органзиран од страна на Регионалната канцеларија на IUCN за Источна Европа и Централна Азија (ECARO) за „Теренска имплементација на решенија засновани врз природата“ – Презентација на прелиминарните резултати од намалувањето на ризици од катастрофи и анализа на екологијата во Радовиш во рамките на проектот   АДАПТ, организиран  во  партнерство  со  Министерството  за  животна  средина  и просторно планирање и Центарот за управување со кризи.

Проектот работи на зголемување на отпорноста на екосистемите и заедниците на климатски промени и ризици од катастрофи со примена на решенија засновани врз природата во шест држави од Западен Балкан.

На настанот се преставија прелиминарните резултати од анализите за намалувањето на ризици од катастрофи, состојбата на екосистемот и можностите за подобрување на биодиверзитетот, анализата на живеалиштата и препораки за имплементација на мерки за решенија засновани врз природата за имплементација на локацијата во Радовиш, информираат од општината.

Прочитај повеќе

Радовиш

Општина Радовиш ја доби Европската ознака за извонредно управување

Media Press

Published

на

На девет општини од Македонија, шест од Косово и три од Хрватска вчера им беше доделена „Европска ознака за извонредно управување” од страна на Европската асоцијација за локална демократија (АЛДА). Како што е наведено, овие девет општини учествуваа во проектот и успешно го спроведоа процесот на самооценување на нивната работа, при што покажале високо ниво на усогласеност со 12-те начела за добро демократско управување на Советот на Европа.

Деветте општини кои ја добија „Европската ознака за извонредно управување” во земјава се: Аеродром, Берово, Битола, Виница, Куманово, Неготино, Новаци, Радовиш и Штип учествуваа во проектот и успешно го спроведоа процесот на самооценување на нивната работа. Воедно покажаа високо ниво на усогласеност со 12 начела за добро демократско управување на Советот на Европа, заедно со три општини од Хрватска и шест од Косово.

Во обраќање на настанот министерот за локална самоуправа Ристо Пенов нагласи дека многу е важно што станува збор за стандарди на Советот на Европа и што целиот процес го води оваа организација.

На настанот се обрати и претседателот на АЛДА, Оријано Оточан, кој го објасни целиот процес на усвојувањето на 12-те принципи на асоцијацијата.

„Европската ознака за извонредност на управувањето“ е воспоставена од Советот на Европа, а почнувајќи од 2021 година, АЛДА e акредитирана организација да го спроведува проектот во Македонија, Хрватска и Косово.

Прочитај повеќе