Connect with us

Струмица

Изложени делата од годинашата Струмичка ликовна колонија во Центарот за култура „Антон Панов“

Media Press

Published

на

По повод Денот на ослободувањето на Струмица, во Центарот за култура „Антон Панов“ беа поставени делата изработени на годинашната 59-та Меѓународна Струмичка ликовна колонија која се одржа од 5 до 15 Август.

Изложбата ја отвори директорката на Националната установа Центар за култура, Танкица Стојанова, која истакна дека во изминатите 59 година изработени се 2750 дела во сите ликовни дисциплини од над 1400 ликовни творци од сите страни на светот.

Делата од годинашата Струмичка ликовна колонија ќе бидат изложени во наредните две седмици во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица.

Струмица

Намален интересот за користење на природен гас во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Реконструиран објектот на итната медицинска служба во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Во текот на вчерашниот ден се случиле две сообраќајни несреќи во струмичко

Media Press

Published

на

Вчера во 05.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат кој води од крстосница со магистрален пат А4 кон село Доброшинци, струмичко, В.В.(54) од село Чанаклија, струмичко, управувајќи товарно моторно возило „ивеко“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот А.М.(38) од Струмица, а возачот и сопатникот С.Р.(26) од Струмица се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Исто така вчера околу 15.50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „24-ти Октомври“ во Струмица, М.К.(25) од село Дабиле, струмичко, управувајќи мотоцикл „сузуки“ со струмички регистарски ознаки, удрил во паркирано патничко моторно возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Прочитај повеќе