Connect with us

Струмица

Да ги заштитиме децата во сообраќајот!- Превентивна активност на СВР Струмица

Media Press

Published

на

Денеска (02.09.) Одделението за превенција при Секторот за внатрешни работи Струмица во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, на неколку локации во близина на основните училиштата во Струмица спроведе превентивна активност посветена на сообраќајната безбедност на учениците.

Притоа полициските службеници во информативно-едукативните разговори со основците им презентираа повеќе важни правила и прописи од чие што почитување, меѓу другото, зависи безбедноста во сообраќајот.

Исто така полициските службеници ја искористија можноста во разговор и со граѓаните, во близина на основните училишта, како учесници во сообраќајот, да им се укаже за нивните обврски кон пешаците, за забраната за паркирање на возила на пешачки премини, на тротоари и пред самите влезови на училиштата.

Во рамките на оваа активност од страна на полициските службеници и на учениците, но и на другите учесници во сообраќајот им делеа едукативни печатени материјали за безбедноста во сообраќајот .

Струмица

Намален интересот за користење на природен гас во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Реконструиран објектот на итната медицинска служба во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Во текот на вчерашниот ден се случиле две сообраќајни несреќи во струмичко

Media Press

Published

на

Вчера во 05.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат кој води од крстосница со магистрален пат А4 кон село Доброшинци, струмичко, В.В.(54) од село Чанаклија, струмичко, управувајќи товарно моторно возило „ивеко“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот А.М.(38) од Струмица, а возачот и сопатникот С.Р.(26) од Струмица се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Исто така вчера околу 15.50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „24-ти Октомври“ во Струмица, М.К.(25) од село Дабиле, струмичко, управувајќи мотоцикл „сузуки“ со струмички регистарски ознаки, удрил во паркирано патничко моторно возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Прочитај повеќе