Connect with us

Струмица

Започна неделата на музички концерти на Струмица Опен фестивал со концерт на Летната школа за гитара

Media Press

Published

на

Со концерт на Летната школа за гитара започна неделата на музички концерти на Струмица Опен фестивал која е еден од неговите препознатливи белези веќе 9 години.

Во прекрасниот амбиент покрај езерцето во паркот, струмичани уживааа во големите хитови безвременските песни на нашиот Тоше Проески.

„Овој концерт беше организиран во соработка со НУ „Спомен куќа на Тодор Проески“ од Крушево.Струмица синоќа потврди дека Тоше никогаш нема да биде заборавен, тој живее преку неговите безвременски песни обожавани од сите генерации“, сподели градоначалникот Костадин Костадинов во својата објава на социјалните мрежи.

Струмица

Намален интересот за користење на природен гас во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Реконструиран објектот на итната медицинска служба во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Во текот на вчерашниот ден се случиле две сообраќајни несреќи во струмичко

Media Press

Published

на

Вчера во 05.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат кој води од крстосница со магистрален пат А4 кон село Доброшинци, струмичко, В.В.(54) од село Чанаклија, струмичко, управувајќи товарно моторно возило „ивеко“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот А.М.(38) од Струмица, а возачот и сопатникот С.Р.(26) од Струмица се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Исто така вчера околу 15.50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „24-ти Октомври“ во Струмица, М.К.(25) од село Дабиле, струмичко, управувајќи мотоцикл „сузуки“ со струмички регистарски ознаки, удрил во паркирано патничко моторно возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Прочитај повеќе