Connect with us

Струмица

Пронајдена дрога, напад на полициски службеник, кражба во црковен храм, стои во билтенот на СВР Струмица

Media Press

Published

на

На 28.07.2022 во 01.10 часот во угостителски објект во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Д.Т.(20) од Радовиш затоа што кај него била пронајден и одземена марихуана. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по документирање на случајот против Д.Т. ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 28.07.2022 во 02.05 часот во Полициската станица Струмица бил приведен Н.К.(43) од Струмица затоа што на бензинска пумпа во Струмица агресивно се однесувал кон полициски службеници кои извршувале службени дејствија. Тој бил задржан во полициската станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 27.07.2022 во 11.05 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека во периодот од 25.07.2022 до 27.07.2022 со употреба на сила и подесен алат било влезено во црквата „Св.Атанасиј“ во с.Удово и биле одземени пари. Известен е Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот.  

Струмица

Намален интересот за користење на природен гас во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Реконструиран објектот на итната медицинска служба во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Во текот на вчерашниот ден се случиле две сообраќајни несреќи во струмичко

Media Press

Published

на

Вчера во 05.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат кој води од крстосница со магистрален пат А4 кон село Доброшинци, струмичко, В.В.(54) од село Чанаклија, струмичко, управувајќи товарно моторно возило „ивеко“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот А.М.(38) од Струмица, а возачот и сопатникот С.Р.(26) од Струмица се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Исто така вчера околу 15.50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „24-ти Октомври“ во Струмица, М.К.(25) од село Дабиле, струмичко, управувајќи мотоцикл „сузуки“ со струмички регистарски ознаки, удрил во паркирано патничко моторно возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Прочитај повеќе