Connect with us

Свет

Путин и Ердоган денеска имаат важна средба

Media Press

Published

на

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Таип Ердоган ќе се сретнат денеска во Техеран за да разговараат за извозот на жито од Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин треба да отпатува за Техеран за да се сретне со Ердоган и со иранскиот претседател Ебрахим Раиси, како дел од таканаречениот формат Астана на разговори поврзани со Сирија, соопшти Кремљ минатата недела.

„Прашањето за извозот на жито од Украина ќе се разговара со Ердоган… Подготвени сме да продолжиме да работиме на тоа“, изјави во понеделникот Јуриј Ушаков, советник за надворешна политика на Путин.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Во замокот Винздор, денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Media Press

Published

на

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора во замокот Винздор покрај принцот Филип. Погребот ќе биде прикажан во парковите, плоштадите и кината низ Велика Британија, потврди владата.

Планирано е ковчегот со телото на кралицата да биде во Парламентот во Вестминстерската сала до 10:45 часот по локално време (11:45 часот по наше), а потоа со кочија да биде префрлен во Вестминстерската опатија, која се наоѓа во непосредна близина, придружуван од кралот Чарлс III и постарите членови на кралското семејство.

Комеморацијата започнува во 11 часот по локално време (12 часот по наше време) и трае еден час, а завршува со две минути молчење.

По богослужбата во опатијата, ковчегот во кој се наоѓа телото на кралицата ќе биде пренесен со лафет на Кралската морнарица низ Лондон, во придружба на семејството до Велингтон Арх, поминувајќи покрај  Бакингемската палата .

Поворката ќе пристигне во 15:00 часот (16:00 часот по наше време) до замокот Виндзор, каде што ќе се изврши богослужбата и погребот, а погребот во Виндзор ќе започне околу 16:00 часот (17:00 часот). Крајот на погребот е и крај на јавниот дел од погребот на Елизабета Втора, нејзиниот ковчег ќе биде положен во капелата Свети Ѓорѓи, до нејзиниот сопруг принцот Филип (Филип), околу 19:30 часот по локално време (20: 30) без присуство на јавноста.

Од македонска страна пак претставник е претседателот Пендаровски кој во придружба на неговата сопруга и оддаде почит на кралицата.

Прочитај повеќе

Свет

Доларот во пад втор ден по ред, падна и цената на нафтата

Media Press

Published

на

НА ДЕВИЗНИОТ пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна втор ден по ред и дополнително се намали од највисокото ниво во последните 20 години.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 107,50 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 107,78 поени.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута падна од вчерашните 138,35 на 137,95 јени, исто така ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0135 долари, додека вчера во ова време беше 1,0105 долари.

Цените на нафтата, пак, утрово благо паднаа, откако вчера скокнаа за околу 5 отсто.

Цената на барелот на лондонскиот пазар се намали за 0,39 отсто, на 105,85 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 102,40 долари.

Прочитај повеќе

Свет

Земја во која сите луѓе живеат во изобилство. Нема невработеност, нема бездомници, а медицината и образованието се бесплатни

Media Press

Published

на

Ова е навистина неверојатна земја. Дури и самите трговци овде ја намалуваат цената што сте спремни да ја платите за производот.

Пред само 50 години оваа држава беше една од најзаостанатите на Земјата, а сега ја нарекуваат „бајка на истокот“. Никој не краде, дури и во хотелите нема сефови. Да се ​​живее – ова е едно од најбезбедните места на планетата. Климата е многу поволна, сонцето сјае речиси цела година.

Медицинската грижа и образованието се бесплатни. Воопшто нема даноци за физички лица. Бездомниците не седат на улица затоа што едноставно не постојат. Секој човек има право на бесплатно земјиште за изградба на куќа. Жените ги имаат сите права на еднаква основа со мажите.

Султанатот Оман се наоѓа на истокот на Арапскиот Полуостров. Стара е повеќе од 2000 години. До 1970 година со земјата владеел стариот султан Саид. Во тие денови, жителите не им завидуваа. Во земјата владееше корупција. Немаше патишта или болници. За целиот султанат има само 3 училишта.

Многу едноставни работи, како чизми или очила за сонце, беа забранети.Нема комуникација со надворешниот свет. Само сиромаштија и пустош. Само градите на султанот Саид беа добро надополнети од производството на нафта.

Преродба од пепелта. Сето тоа се смени во 1970 година, кога младиот и амбициозен султан Кабус дојде на власт, соборувајќи го својот татко на тронот. Дотогаш студирал во Англија 16 години, а потоа се вратил во татковината. Тој не се плашеше од сегашната состојба: пустош, расправија, сиромаштија и бројни проблеми во неговата татковина.

Првата работа што ја направи Кабус беше да ја елиминира корупцијата со лично контролирање на сите парични приходи во буџетот од производството на нафта. За време на неговото владеење, султанот го извлекол Оман од маките. Сега тоа е добро развиена држава која не го изгубила својот идентитет. Оман како да се разбуди од сон, излезе од кома. Земјата има целосна монархија, но тоа никому не му пречи.

Приходите на обичните луѓе постепено се зголемувале од 300 долари годишно во 1970 година. Во моментов, тие просечно имаат по 60.000 долари годишно.

Главен град на Оман е Мускат. Се нарекува град на белите куќи. Локалната архитектура е претставена со пријатни бели трикатни куќи. Населението во главниот град е многу младо. Повеќето жители се помлади од 30 години.

Има само 4 продавници за продажба на алкохол во текот во цел Маскат. Дополнително, право да го купат имаат само христијаните кои имаат образование и добра плата. И воопшто, земјава има „сув закон“.

 Жените ги имаат истите права како и мажите.

Жените во Оман се многу почитуваним а зборот на мајката е закон за кој не е прифатено да се разговара. Младите девојки не се принудени на брак, како што е вообичаено во источните земји. Дамите во Оман работат кој сакаат како таксисти, полицајци а имаат и позиции во Владата. Тие можат да поднесат барање за развод. Доколку судот ја признае вината на сопругот, тој ќе биде должен финансиски да ја обезбеди поранешната сопружница додека таа повторно не се омажи.

Социјални станови, бесплатно земјиште и простување на заеми.

На секој грѓанин по навршување 18 години ми се дава бесплатно земјиште од 400 метри квадратни бесплатно земјиште во државата каде што е регистриран. За да изградите куќа, можете да земете заем со стапка не повисока од 6%. И на денот на главниот празник на земјата султанот објавува кредитна амнестија – целосно ослободување од долгови. Сиромашните како што се бедуините, инвалидите, вдовиците имаат право на социјален стан, потполно бесплатни.

И куќите на обичните Оманци од средната класа често имаат 6-7 соби и неколку бањи. Веќе според овој факт, може да се суди за нивното богатство.

Прочитај повеќе