Connect with us

Радовиш

ЈП Плаваја, Радовиш: АПЕЛ ЗА ШТЕДЕЊЕ НА ВОДАТА

Avatar

Published

на

Со зголемување на температурите и започнувањето на летните горештини кои ни се случуваат секоја година започнува и енормното зголемување на потрошувачката на вода.

„ Почитувани корисници НАЈУЧТИВО ВЕ ЗАМОЛУВАМЕ ВОДАТА ДА ЈА КОРИСТИТЕ ИСКЛУЧИВО ЗА ПИЕЊЕ И ПОТРЕБИ НА ВАШИТЕ ДОМАЌИНСТВА“, апелираат од ЈП Плаваја, до граѓаните на Општина Радовиш.

„Почитувани жители на општина Радовиш,

Зачестена е појавата на употреба на водата и за други намени, најчесто за полевање на земјоделски површини и насади. Додека Вие таквите несовесни корисници и крадци на вода ги полевате Вашите насади кај нашите корисници кои живеат на високите зони, некоја мајка плаче затоа што нема вода да го избања своето дете и да му приготви јадење, некои младинци се нервираат и одат по роднинските куќи за да се истушираат пред да излезат на прошетка додека вие ги туширате Вашите насади со украдена вода!

АПЕЛИРАМЕ ДО СИТЕ СОВЕСНИ ЖИТЕЛИ НА ОПШТИНАТА: ПРИЈАВЕТЕ ГИ КРАДЦИТЕ!

Екипи на ЈП„Плаваја“ Радовиш се постојано на терен и се трудат да ги пронајдат крадците особено во населените места Ињево,Воиславци и сите други каде конзумната количина е зголемена 430%, а не се евидентира како измерена преку водомерите со далечинско отчитување, што значи се краде и се употребува против законски без мерни уреди за полевања и наводнувања.

За разлика од порано сега секој пронајден крадец ВЕДНАШ ГО ПРИЈАВУВАМЕ ВО ОПШТИНСКАТА КОМУНАЛНА ИНСПЕКЦИЈА И ПОЛИЦИЈАТА кои го процесираат понатаму согласно позитивната законска регулатива“, стои во апелот од ЈП Плаваја.

Доколку се продолжи со праксата на несовесно трошење на водата за пиење од Плаваја потенцираат дека е можно да започнат со воведување на рестрикции, со цел заштеди на водата за да може да ги снабдуваат со вода за пиење и нашите сограѓани на високите зони.

Радовиш

Реконструкција и санација на плафонот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш

Avatar

Published

на

Започна реконструкцијата и санацијата на плафонот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш, каде се одржуваат сите културни манифестации од општината и други јавни собири.

Градоначалникот Ацо Ристов, кој изврши увид во работните активности рече дека наредната година целосно ќе се реконструира внатрешноста на овој дом со комплетно ентериерно уредување, бидејќи како што рече радовишани се емоционално поврзани со овој дом и затоа ќе се реконструира но ќе ја задржи автентичноста.

Плафонот на ЦК „Ацо Караманов“ се реконструира со средства обезбедени од донација од рудникот Бучим.

Прочитај повеќе

Радовиш

Жител нa село Дедино бил физички нападнат од едно лице од село Конче

Avatar

Published

на

Жител нс село Дедино бил физички нападнат од едно лице од село Конче и случајот бил пријавен во Полициска станица Радовиш од трето лице.

Имено вчера во Полициската станица Радовиш, В.К. од село Дедино, општина Конче, пријавил дека на 26.11.2023 околу 22.00 часот во село Дедино И.Ј. од село Дедино бил физички нападнат од С.Ѓ. од село Конче.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот информира СВР Струмица, ОВР Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Јавна регионална дебата „Креирање инклузивна локална средина“ ќе се одржи утре во библиотеката во Радовиш

Avatar

Published

на

Јавна регионална дебата „Креирање инклузивна локална средина“ ќе се одржи утре во ОНБ Браќа Миладиновци“ во Радовиш, а во организација на Општина Радовиш и Здружението „Отворете ги прозорците“.

 Ова е дел од проектот „Инклузија на деца со посебни образовни потреби“ подржан од „Детската Фондација Песталоци“.

Целта на оваа дебата е претставници од различни институции од областа на образование и социјална заштита, локални самоуправи, организации, сервисни служби, родители и бизнис заедницата, заеднички да продискутираат за предизвиците и иницијативите за креирање поинклузивни практитки и можности за секое дете.

На Јавната дебата покрај Општина Радовиш учество ќе земат и училишта и претставници од локалните самоуправи од општините Радовиш и Конче.

Јавната дебата ќе започне со почеток во 12 часот и ќе трае до 14 часот.

Прочитај повеќе