Connect with us

Регион

Според полицискиот билтен, во казино во Радовиш закани кон вработена, во Конче нарушен јавниот ред и мир…

Media Press

Published

на

На 09.05.2022 во 04.00 часот во Полициската станица во Радовиш вработената А.Е. (33) пријавила дека во казино во Радовиш две лица со закани кон неа се обиделе да одземат пари од касата. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 08.05.2022 во 20.30 часот во Гевгелија полициски службеници од Полициската станица Гевгелија го лишиле од слобода Д.С. (19) од Гевгелија, кој агресивно се однесувал кон нив додека вршеле службени дејствија. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од основното јавно обвинителство Гевгелија. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 08.05.2022 во 21.05 часот во Полициската станица Гевгелија Т.В. (71) од Гевгелија пријавил дека околу 21.00 часот во неговото дворно место бил физички нападнат од М.С. и Д.С. и двајцата од Гевгелија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 08.05.2022 во 19.30 часот во Полициска станица Радовиш е пријавено дека во село Конче, радовишко, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помегу Е.А. (36) и К.У. (29) и двајцата од село Конче. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

На 08.05.2022 во 18.20 часот во Полициската станица Валандово З.З. (54) од село Грчиште, валандовско, пријавил дека во нива на место викано „Пештера“ во атар на село Грчиште бил физички нападнат од П.З. (58) од истото село. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 08.05.2022 во 15.30 часот во Полициската станица Радовиш, В.М.(76) од Радовиш пријавила дека на улица „Јане Сандански“ во Радовиш била касната од куче скитник

Регион

Санкции за 46 возачи кои возеле побрзо од дозволеното на подрачјето на ОВР Радовиш и Валандово

Media Press

Published

на

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 07.00 до 14.00 часот на подрачјата на Одделенијата за внатрешни работи Радовиш и Валандово била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 46 прекршувања на брзината, од кои 29 на подрачје на Радовиш и 17 на подрачје на Валандово.

Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Регион

Регистрирани се нови 521 случаи на КОВИД-19, од нив 38 во Југоистокот

Media Press

Published

на

 Во последните 24 часа направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случаи на КОВИД-19. Од нив 38 во Југоистокот.

Гевгелија – 13, Струмица –  12, Радовиш –  7, Богданци –  4 и Валандово–  2.

Од вкупниот број на позитивни (521), регистрирани се 120 реинфекции.

Регистрирани сe 485 оздравени пациенти од кои 25 во Југоистокот: Во Струмица –  16, Гевгелија – 7, Богданци–  2 и Радовиш 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (78г) и Струга(48г). Двете лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595

Прочитај повеќе

Регион

Нови 40 случаи на Ковид во Југоистокот во последните три дена

Media Press

Published

на

Во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022) направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19. Од нив цо Југоистокот се забележани 40 нови случаи, во Гевгелија – 17, Струмица – 16, Радовиш – 7 и Валандово, Богданци, по 2

Од вкупниот број на позитивни (889), регистрирани се 199 реинфекции.

Регистрирани сe 1.228 оздравени пациенти од:

Струмица – 33, Гевгелија –  20, Радовиш – 13, Валандово  10 и Дојран – 1.

Во текот на изминатите 3 дена (12.08 – 14.08.2022) пријавени се 7 починати лица, од: 3 починати.

Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а бројот на активни случаи изнесува 3.559

Прочитај повеќе