Connect with us

Македонија

Штрајк на регионалните и локалните радиодифузери – прекин на програмата на секој час и неследење настани

Media Press

Published

на

Од денеска, 05.05.2022 год., регионалните и локалните радиодифузери ја прекинуваат програмата со аудиовизуелната содржина -Штрајк, на секој реален час по 5 минути и престануваат да следат настани од дневно-информативен карактер во регионот во кој емитуваат програма, информираат од здружението, Медиум Објектив.

Согласно одлуката на Здружението и известувањето од 16.04.2022 до надлежните институции, за почеток на штрајкот и негова реализација од 26.04.2022 година, регионалните и локалните радиодифузери, изминатите 10 дена по половина час во прајм тајм ја прекинуваа програмата со аудиовизуелна содржина, во која се наведува дека изразуваат револт заради игнорантскиот однос кон барањата на Здружението и неговите членки, испратени и препратени повеќе пати до Владата и надлежните институции уште од месец ноември 2021 година.

“Од Владата и надлежните институции до денеска нема никаков одговор и затоа штрајкот продолжува со втората фаза односно со прекинување на програмата секој реален час по 5 мин. и  непокривање настани од дневно-информативен карактер во локалната заедница во која емитуваат програма”, велат од Медиум Објектив.

Во дописот до Владата, како што информираат оттаму се барало дискусија околу актуелната лоша состојба на регионалните и локалните радиодифузери и решавање на следните проблеми: Владата да донесе Одлука со која ќе обезбеди дополнителна финансиска помош од 50% за покривање на трошоците за надоместокот за дозволите за 2022 година, да се покријат трошоците за дигиталниот мултиплекс 2022 година кон А1 Македонија за регионалните тв станици кои емитуваат програма преку ДВБ-Т и да се надоместат трошоците на оние тв станици кои емитуваат програма преку оператор на јавна комуникациска мрежа и кон истиот вршат плаќање. Понатаму се бара измена и дополнување на членот 102 од Законот за ААВМУ со конкретен предлог и измена и дополнување на одредени членови во Законот за медиуми и Законот за ААВМУ во делот на формулата за плаќање на дозволата, во делот на висината на казнените одредби и во одредени уредби кои произлегуваат од законската регулатива. Регионалните и локалните радиодифузери исто така бараат формирање т.н Фонд за медиуми со кој би се субвенционирале програмски содржини со регионална и локална тематика, заради развој на програмската понуда и стимулитрање на демократскиот плурализам во општеството.

Од Здружението велат дека штрајкот ќе трае се додека Владата и надлежните институции не понудат решенија за настанатите проблеми или не создадат услови за преговори. 

Македонија

Ограничените маржи на основните прехранбени производи ќе останат до крај на годината, владата донесе одлука

Media Press

Published

на

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе одлука да се продолжи рокот на траење на мерката за ограничување на маржата на основните прехранбени производи, информира министерот за економија Крешник Бектеши.

Според Одлуката оваа мерка ќе се применува до 31 декември 2022 година.

“Имајќи предвид дека со оваа Одлука се ограничува растот на цените преку утврдување на висината на трговската маржа која треба да  влијание на растот на цените на мало на основните прехранбени производи, а состојбата на пазарот укажува дека цените не се стабилизирани, се наметна потребата да се продолжи рокот за следните 3 месеци од оваа година односно до 31 декември 2022 година. На овој начин, евентуалниот раст на цените во трговијата на големо и трговијата мало ќе биде предизвикан од растот на увозните и  берзанските цени, како и растот на производствените трошоци, напиша министерот Бектеши на својот Фејсбук профил.

Согласно одлуката висината на трговска маржа на трговските друштва и трговските поединци кои учествуваат во трговскиот ланец  на леб бел;, сечен на парчиња или цел, шеќер бел и сончогледово масло за јадење се утврдува  во висина до 5% во трговијата на големо  и до 5% во трговијата на мало.

Висината на трговска маржа на трговските друштва и трговските поединци кои учествуваат во трговскиот ланец  на брашно од пченица – тип 400 и тип 500, макарони и шпагети од тврда пченица, македонски бел ориз и трајно кравјо млеко со масленост од 2,8%, 3,2% и 3,5% млечна маст и јајца се утврдува во висина до 10% во трговијата на големо  и  до 10% во трговијата на мало

Прочитај повеќе

Македонија

СДСМ:Иницијативата на Мицкоски за референдум е спротивна на македонскиот Устав. ВМРО -ДПМНЕ:Џафери не е Уставен судија да толкува Устав

Media Press

Published

на

Иницијативата на Мицкоски за референдум е спротивна на македонскиот Устав, на државните и национални интереси и треба да се отфрли, е ставот на СДСМ по отфрлањето на иницијативата за референдум од страна на спикерот Џафери.

„Уставот како највисок правен акт е јасен: Во член 118, јасно предвидува дека Меѓународните договори што се ратификувани се дел од внатрешниот правен поредок и не може да се менуваат со Закон.

Договорот за добрососедство е меѓународен договор и согласно Уставот неговото правно дејство не може да се менува.

Очигледно е дека Мицкоски намерно ја има смислено и поднесено оваа иницијатива на правно неиздржан начин, спротивно на македонскиот Уставот. Само за да создава тензии, да го манипулира народот, свесен дека нема да успее“, соопштуваат од партијата.

 Реакцијата доѓа откако синоќа претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, ја отфрли иницијативата за спроведување референдум за поништување на Законот за ратификација на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија како неуставна.

„Џафери и власта не се во право по најмалку два основа. Џафери не е Уставен судија да толкува Устав, второ ова е билатерален договор, каде се спори законот за ратификација кој има сила на закон, а не меѓународен договор, реагираат од ВМРО ДПМНЕ.

„Со поништувањето на Законот за ратификација ќе престанеше важењето на договорот со Бугарија, зошто меѓународните договори важат само доколку се ратификувани.

Антимакедонската СДС избега од референдум само затоа што се плаши од народот и знае дека никој не го поддржува договорот со Бугарија“, стои во соопштението од центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Македонија

Недела останува неработен ден, Уставниот суд не донесе одлука

Media Press

Published

на

Уставниот суд на денешната седница не одлучуваше по иницијативата поднесена од Стопанската комора на Република Македонија во која е оспорен Законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи кој во својата содржина опфаќа „работа во недела”, поради немање кворум. По иницијативата, како што велат од Судот, ќе се навратат тогаш кога Собранието на Република Македонија ќе го комплетира Уставниот суд со доволен број на судии.

,,Рефератот на овој предмет беше да не се поведе постапка, што значи законот да остане во правниот поредок и недела да остане неработен ден освен во дејностите од исклучоците.

Еден судија се изјаснил дека не го поддржува рефератот и поради тоа немало кворум за Одлука“, потврдуваат и од ССМ.

Прочитај повеќе