Connect with us

Свет

Земја во која сите луѓе живеат во изобилство. Нема невработеност, нема бездомници, а медицината и образованието се бесплатни

Avatar

Published

на

Ова е навистина неверојатна земја. Дури и самите трговци овде ја намалуваат цената што сте спремни да ја платите за производот.

Пред само 50 години оваа држава беше една од најзаостанатите на Земјата, а сега ја нарекуваат „бајка на истокот“. Никој не краде, дури и во хотелите нема сефови. Да се ​​живее – ова е едно од најбезбедните места на планетата. Климата е многу поволна, сонцето сјае речиси цела година.

Медицинската грижа и образованието се бесплатни. Воопшто нема даноци за физички лица. Бездомниците не седат на улица затоа што едноставно не постојат. Секој човек има право на бесплатно земјиште за изградба на куќа. Жените ги имаат сите права на еднаква основа со мажите.

Султанатот Оман се наоѓа на истокот на Арапскиот Полуостров. Стара е повеќе од 2000 години. До 1970 година со земјата владеел стариот султан Саид. Во тие денови, жителите не им завидуваа. Во земјата владееше корупција. Немаше патишта или болници. За целиот султанат има само 3 училишта.

Многу едноставни работи, како чизми или очила за сонце, беа забранети.Нема комуникација со надворешниот свет. Само сиромаштија и пустош. Само градите на султанот Саид беа добро надополнети од производството на нафта.

Преродба од пепелта. Сето тоа се смени во 1970 година, кога младиот и амбициозен султан Кабус дојде на власт, соборувајќи го својот татко на тронот. Дотогаш студирал во Англија 16 години, а потоа се вратил во татковината. Тој не се плашеше од сегашната состојба: пустош, расправија, сиромаштија и бројни проблеми во неговата татковина.

Првата работа што ја направи Кабус беше да ја елиминира корупцијата со лично контролирање на сите парични приходи во буџетот од производството на нафта. За време на неговото владеење, султанот го извлекол Оман од маките. Сега тоа е добро развиена држава која не го изгубила својот идентитет. Оман како да се разбуди од сон, излезе од кома. Земјата има целосна монархија, но тоа никому не му пречи.

Приходите на обичните луѓе постепено се зголемувале од 300 долари годишно во 1970 година. Во моментов, тие просечно имаат по 60.000 долари годишно.

Главен град на Оман е Мускат. Се нарекува град на белите куќи. Локалната архитектура е претставена со пријатни бели трикатни куќи. Населението во главниот град е многу младо. Повеќето жители се помлади од 30 години.

Има само 4 продавници за продажба на алкохол во текот во цел Маскат. Дополнително, право да го купат имаат само христијаните кои имаат образование и добра плата. И воопшто, земјава има „сув закон“.

 Жените ги имаат истите права како и мажите.

Жените во Оман се многу почитуваним а зборот на мајката е закон за кој не е прифатено да се разговара. Младите девојки не се принудени на брак, како што е вообичаено во источните земји. Дамите во Оман работат кој сакаат како таксисти, полицајци а имаат и позиции во Владата. Тие можат да поднесат барање за развод. Доколку судот ја признае вината на сопругот, тој ќе биде должен финансиски да ја обезбеди поранешната сопружница додека таа повторно не се омажи.

Социјални станови, бесплатно земјиште и простување на заеми.

На секој грѓанин по навршување 18 години ми се дава бесплатно земјиште од 400 метри квадратни бесплатно земјиште во државата каде што е регистриран. За да изградите куќа, можете да земете заем со стапка не повисока од 6%. И на денот на главниот празник на земјата султанот објавува кредитна амнестија – целосно ослободување од долгови. Сиромашните како што се бедуините, инвалидите, вдовиците имаат право на социјален стан, потполно бесплатни.

И куќите на обичните Оманци од средната класа често имаат 6-7 соби и неколку бањи. Веќе според овој факт, може да се суди за нивното богатство.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе