Connect with us

Политика

Вучиќ прогласи победа во Србија, Орбан во Унгарија

Avatar

Published

на

Вучиќ прогласи победа во првиот круг од претседателските избори, во Србија а  унгарскиот премиер, Виктор Орбан, прогласи победа на изборите во Унгарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој изборниот ден го помина во штабот на Орбан, синоќа по полноќ, јавно му ја честита победата на социјалните мрежи.

Тој се фотографираше со унгарскиот премиер, Виктор Орбан, по победата на изборите во Унгарија.

„Голема победа за Виктор Орбан. Со среќа и успех нека е петтиот премиерски мандат, четврти по ред“, напиша Мицкоски.

Лидерот на ВМРО -ДПМНЕ му ја честита победата и на српскиот претседател Александар Вучиќ.

„Честитки и за убедливата победа на нашата сестринска партија СНС во Србија. Голема победа за Претседателот на Србија Александар Вучиќ“, напиша Мицкоски.

Претседателски кандидат на СНС, Александар Вучиќ, синоќа соопшти дека според податоците на неговата партија, од обработениот материјал освоил меѓу 59,9 и 60,1 отсто.

Македонија

Мицкоски со порака до ДУИ: Доста е! ВМРО -ДПМНЕ ќе ве испрати во пензија

Avatar

Published

на

Лидерот на ВМРО -ДПМНЕ Христијан Мицкоски со порака до ДУИ на одржаната трибина во Тетово, дека е време да заминат во пензија и во неславната историја.

„Тетовчани се горди луѓе, луѓе домаќини и мојата грижа, мојот завет е подеднаков за овој град како и за сите места во Македонија. Заедничкиот патриотизам за кој говорам е потполн само тогаш кога и Тетово го има заслуженото место за грижа и е дел од постојаната борба за промени.Заедничкиот патриотизам е сон кој се бориме да стане реалност. Да ги вратиме тука луѓето кои за туѓинци работат надвор додека нивната земја тука е нечепната. Истите луѓе Македонци и Албанци кои создаваат вредности и секогаш ќе бидат печалбари во туѓи земји, да ги вратиме тука во своите родни огништа да ја креваме Македонија заедно. Нашата борба е вредности, идеал и кауза. Нашата борба е да ја обновиме Македонија“ рече Мицкоски.

Тој потенцира дека точно  22 години ДУИ е на власт и дека е време да замине во пензија.

„22 години тие не живеат за Албанците, туку живеат од нив. ДУИ е дел од сите афери, од сите скандали, од сите патења на народот. И затоа испраќам јасна и недвосмислена порака, тука од заедничкото Тетово, од народот до ДУИ и Ахмети: Доста е, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од овој град, на трибината „Социјални политики против осиромашувањето и сиромаштијата“.

Мицкоски посочи: „ВМРО-ДПМНЕ ќе ве испрати во пензија и во неславниот дел од историјата заедно со народот”.

Прочитај повеќе

Македонија

Трајанов: Ова е дно во политиката, бродот на СДС тоне, но загрижува тоа што на бродот се наоѓа и македонскиот народ

Avatar

Published

на

„Ова е дно во политиката“, рече радовишкиот пратеник Здравко Трајанов на вчерашната собраниска седница критикувајќи го начинот на кој владее СДСМ а тоа е со уцени, закани, кривични пријави и прогони .

„Па има ли поголемо дно од ова што денес се случува во државата. Нема никакво објаснување за министерот Беким Сали, за ресорот здравство, за програмските активности на СДС и Алтернатива, дали беше таа добра или лоша политика. Едноставно министерот Беким Сали беше ставен на “Пазар 3„ или како некој “сточен пазар„“, изјави пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Здравко Трајанов на денешната собраниска седница.

Тој посочи дека сосема е разбирливо зошто ова се случува, затоа што бродот многу забрзано тоне.

„Бродот на СДС тоне. Капетанот Заев и тепсијата ги нема. Премиерот го местат да ја плати целата сметка“, посочи Трајанов додавајќи дека загрижува тоа што на бродот кој тоне се наоѓа и македонскиот народ, и тоа ниту е фер ниту е чесно кон македонскиот народ. Затоа што ќе страдаат и Македонци, Албанци, Турци, Роми и сите останати.

Трајанов вели дека треба да се загрижат и САД и Амбасадата, ЕУ и холандскиот амбасадор.

„Уставните измени за промена на името беа донесени под притисок на кривични пријави и прогони и сите оние кои поткленаа на овие уцени се на на слобода, иако милион криминалци са на слобода. Кастриот Реџепи се потпиша свесно за разрешување на владата преку ноќ ја смени својата визија за политиката“, додаде меѓудругото Трајнаов, кој   упати порака до СДСМ и нивните пратеници и функционери.

„Уште една порака до СДСМ поточно до пратениците и функционерите на оваа партија. Верувајте ќе ве пуштат и вас низ вода, како што сите се пуштени кои гравитираат кон оваа Влада. Никој не сака да го штитите криминалот на СДС и немојте да бидете соучесници со луѓе кои не се заинтересирани ниту да присуствуваат на оваа седница ниту да бранат било што во политиката, нив ги интересира само криминал“, вели Трајанов.

Трајанов потенцираше дека секој еден чесен време е да го напушти тој брод, затоа што нема спас. СДСМ на наредните избори покрај тоа што ќе доживее дебакл ќе се и распадне затоа што ова не е човечки и демократски. Ова е само интерес на криминалци кои се собрани и секојдневно продаваат различни приказни.

Прочитај повеќе

Македонија

ДОМ останува во Владата но под одредени услови

Avatar

Published

на

На денешната седница на Централниот одбор зелената партија ДОМ донесе одлука ДОМ да ја поддржи предложената реконструкција на Владата, во интерес на македонските евроинтеграциски процеси.

Услов за подршката на Владата и на парламентарното мнозинство е во првите 100 дена да обезбедат спроведување на следните програмски приоритети на ДОМ:

1.       Да започне процесот на ветинг и да се спроведе конфискација на нелегално стекниот имот заради ефикасна борба против корупцијата;

2.       Да продолжи собраниската процедура за измени на Изборниот законик за една изборна единица, отворени листи и 50% жени на листите и

3.       Да се интензивира користењето на обновливи извори на енергија преку формирање на енергетски задруги, за граѓаните да станат производители на електрична енергија, како и формирање Фонд за енергетска ефикасност.

Прочитај повеќе