Connect with us

Радовиш

ИЗВОРНИ МИНИЈАТУРИ -можност за уживање во врвниот музичко-сценски фолклор на концертот на ТАНЕЦ во центарот за култура во Радовиш

Media Press

Published

на

Целовечерен концерт на Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни ,,ТАНЕЦ” во Центарот за култура ,,Ацо Караманов” – Радовиш. Можност за едно посебно доживување на сите љубители на врвниот музичко-сценски фолклор. Концертот ќе се одржи на 17 март во Четврток со почеток од  20:00 часот.

Во овој период од седумдесет и три години, народните игри и песни во Македонија Професионалниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“, оформија свој единствен, препознатлив музичко-сценски жанр, пред македонската и меѓународната публика. „Танец“ е главната сила што стои зад еден врвен сценскиот репертоар, кој брои повеќе од деведесет кореографски постановки. „Танец“ значел многу во минатото, значи и за сегашноста, но уште повеќе ќе значи за иднината, кога изворниот фолклор целосно ќе исчезне од неговата природна средина и ќе остане да опстојува единствено во архивите и на сцените. Во таа смисла, „Танец“ ќе стане еден од главните столбови, паметникот и фундаментот на македонскиот народен бит од кој ќе црпат знаења сите културно-уметнички друштва во земјава и светот.

Серијата концерти насловени „Изворни минијатури“ е посветен на изворите, Програмата е конципирана врз фрагменти, односно избор од автентични фолклорни творби врз кои се темелат познатите кореографии на ансамблот.

Проектот „Изворни минијатури”е замислен како сценско-едукативен караван низ неколку градови на земјата, вклучително и Радовиш, со кој ансамблот се враќа кон изворите, односно кон никулците од кои р’ти репертоарот на ансамблот „Танец“.

Во богатата ПРОГРАМА публиката ќе може да ги препознае изворните бисери кои со години ги слушала во рамките на антологиските кореографии на „Танец“: Тешкото,(Изворно оро во сценска адаптација од 1950 година), Глувонемо (Изворно оро во сценска адаптација К’лцногаод 2004 година), Копачка (Изворно оро во сценска адаптацијаод 2005 година) Ситното (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Пијанец“ од 2013 година), Машкото  (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Солунка“ од 1973 година), На трипата (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Рудо јагне“ од 2001 година), Патрунино (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Егејка“ од 2018 година), Кукурикупетле (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Радовишки собор“ од 2019 година), Тоска (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Радовишки собор“ од 2019 година).

Потоа, Треченица (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Радовишки собор“ од 2019 година), Адана (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Раштак“ од 2015 година), Ситналиса (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Раштак“ од 2015 година), Женско крстено (Изворно оро, дел од кореографската постановка „Ѓурѓовден“ од 1966 година) Изведува: Ансамбл „Танец“. Малешевка (Изворно оронструментална изведба на оро фрагмент од кореографската постановка „Малешевка“ од 2010 година) Исполнува: Изворниот оркестар на „Танец“.

„Рашири оро ,девојко“ (Изворна песна) „Лено, Јелено“ (Изворна песна) „Тури мајко,тури“ (Изворна песна) „Димитрија, дејгиди, џанам“ (Изворна песна) Исполнува: Машко вокално трио на „Танец“.

„Там дек ќе падни мојта руса коса“ (Изворна песна) „Ој јаворе, јаворе“ (Изворна песна) „Задремала,џанам,млада невеста“ (Изворна песна) „Ој, Јеленчице“(Изворна песна) „Ајде,мала Стана,болна лега“ (Изворна песна) Исполнува: Женско вокално трио на „Танец“

ТАНЕЦ е првиот професионален фолклорен ансамбл во Македонија, кој е формиран во 1949 година со цел да ги собира и негува македонските традиционални песни и игри, народните носии и инструменти, и преку соодветен уметнички израз, сценски да го поставува и претставува она што е највредно од богатата ризница на македонскиот народ. ТАНЕЦ, чие име го симболизира македонскиот народен танц (оро) е амбасадор на македонската народна уметност и култура каде и да се појави – без разлика дали е на најоддалечените континенти или меѓу неговите сонародници и во странство и дома. Како конзерватор на уметноста и жив и подвижен музеј на нашето културно богатство. Танец ја шири низ светот убавината на македонските танци и песни, оставајќи свој белег на сцените во Азија, Америка, Австралија, Африка и секаде низ Европа.

Во текот на своите 72 години од своето постоење, ТАНЕЦ има учествувано на повеќе од 5000 концерти и фестивали, пред преполните концертни сали во: Њујорк, Сиднеј, Мелбурн, Тел Авив, Рим, Париз, Лондон, Монтреал, Торонто, Аделаида, Мелбурн … Ансамблот не препознава ниту граници, ниту растојанија. Се чувствува како дома насекаде и вратите му се широко отворени каде и да оди.

Ансамблот ТАНЕЦ поседува уникатна збирка на оригинални традиционални носии со исклучителна вредност и убавина, од различни региони во земјата (повеќе од 2000 автентични носии), така што секој концерт на Ансамблот обезбедува единствено аудио-визуелно искуство на публиката ширум светот. Репертоарот се состои од повеќе од деведесет кореографии и неколку стотици вокални, инструментални и вокално-инструментални творби, преку кои ансамблот ги претставува богатите разновидни изворните бисери.

Влез : 150 денари.

Радовиш

Промоција на трудот „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на авторот М-р Александар Ицов

Media Press

Published

на

Народното творештво отсекогаш било плодна почва за научни и теоретски истражувања од повеќе аспекти. Едно од таквите научни истражување е магистарскиот труд  „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на  М-р Александар Ицов од Радовиш, со што гајдаџиството од радовишко како  културно наследство конечно е сместено во книга.

 Во рамките на Саемот на книги кој вчера беше отворорен во ОНБ Браќа Миладиновци, беше извршена промоција на првата книга од ваков вид во Радовиш.

Промотор на овој исклучително значаен труд за радовишкото фолклорно богатство беше Проф, д-р Драган Даутовски, а свој осврт за авторто даде и Томе Постолов професор по Македонски јазик и литература.

Во својот музички настап, м-р Александар Ицов беше поддржан од професор Александар Таушанов на гитара.

Прочитај повеќе

Радовиш

Расчистено разбојништво во Радовиш, наместо пари од казино украле коверти со исплатени тикети

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Радовиш денеска поднесе кривична пријава против К.К. (27) од Радовиш поради сомнение дека сторил кривични дела разбојништво и спречување на докажување и против М.Т. (22) и О.А. (21), двајцата од радовишкото село Покрајчево, поради сомнение за разбојништво.

Како што информираат од МВР, на 9 мај годинава, во 4 часот, М.Т. и О.А. со закана со пиштол и нож кон вработени во казино на улица Свети Спасо Радовишки одзеле два коверта со исплатени тикети за кои сметале дека има пари.

По тоа, К.К. ги фрлил предметите со кое било извршено делото во канал во близина на селото Раклиш. По преземени мерки, полициски службеници од ОВР Радовиш ги пронашле предметите. Исто така, при претрес во домот во кој М.Т. живее под наем, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и две дробилки со остатоци од марихуана.

На 16 мај лицата биле лишени од слобода и во службен разговор со полициски службеници го признале делото. Во текот на денот тие ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

Околу 300 дечиња од ДГ„ Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на големата завршна приредба

Media Press

Published

на

Околу 300 дечиња од ДГ „Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на завршната приредба која традиционачно секој година се одржува по повод испраќањето на идните првачиња во прво одделение.

Овие денови односно на 16 и 18 мај се одржуваат генерланите проби за дечињата подготвени да се претстават пред своите родители и роднини.

„Завршната приредба ќе се одржи во четврток на 19 мај, со што на свечен начин околу 170 дечиња ќе бидат испратени во прво одделение“ рече диркеторката на градинката Љупка Тренчева, која активно беше вклучена во подготовките и генералните проби.

Прочитај повеќе