Connect with us

Струмица

Промовирана монографијата „Струмичко чудо“ по свеченото отварање на Струмичкиот карневал

Media Press

Published

на

По свеченото отворање на Струмичкиот карневал, во фоајето на Центарот за култура во Струмица, беше промовирана монографијата „Струмичко чудо“ на авторите Александар Цицимов и Катерина Милушева.

„Убаво е да се биде сведок на промоцијата на монографијата „СТРУМИЧКО ЧУДО“ посветена на 30-годишнината од возобновувањето на организираната форма на Струмичкиот карневал. Како градоначалник на „карневалска“ Струмица, исклучително сум горд на ова значајно дело, а убеден сум дека ќе бидат горди и сите наши сограѓани“, рече во своето обраќање градоначалникот Костадин Костадинов.

Струмица

Намален интересот за користење на природен гас во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Реконструиран објектот на итната медицинска служба во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Во текот на вчерашниот ден се случиле две сообраќајни несреќи во струмичко

Media Press

Published

на

Вчера во 05.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат кој води од крстосница со магистрален пат А4 кон село Доброшинци, струмичко, В.В.(54) од село Чанаклија, струмичко, управувајќи товарно моторно возило „ивеко“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот А.М.(38) од Струмица, а возачот и сопатникот С.Р.(26) од Струмица се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Исто така вчера околу 15.50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „24-ти Октомври“ во Струмица, М.К.(25) од село Дабиле, струмичко, управувајќи мотоцикл „сузуки“ со струмички регистарски ознаки, удрил во паркирано патничко моторно возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Прочитај повеќе