Connect with us

Економија

Влада: Граѓаните да бидат спокојни, бидејќи не се очекува ценовен шок на основните прехранбени производи

Media Press

Published

на

 „Владата на Република Македонија и државните институции ја следат состојбата на дневна состојба во земјата и ги преземаат сите мерки за да се зачува стандардот на граѓаните“, информира портпаролите на Владата на вчерашната прес конференција.
 
„Граѓаните да бидат спокојни, бидејќи не се очекува ценовен шок на основните прехранбени производи. Како држава имаме задоволителна количина на прехранбени производи и нафтени деривати во стоковите резерви. Владата, во континуитет ги разгледува и евентуалните потреби за дополнително зајакнување на динамиката на резерви, доколку има потреба од такво нешто“, беше речено на прес-конференцијата.
 
Вчерашната прес-конференција, портпаролите ја искористија да го повторат апелот до трговците да ја почитуваат владината одлука за трговските маржи, оценувајќи дека оваа одлука е во интерес на сите граѓани.

Економија

Донесена Одлука со која се определува највисоката трговска маржа на основните прехранбени производи

Media Press

Published

на

 Владата на вчерашната седница донесе Одлука со која се определува највисоката трговска маржа до 5% на продажната цена пресметана во трговијата на големо, односно до 10% на продажната цена во трговија на мало како посебен услов во трговијата

„Оваа мерка се однесува на леб; шеќер;сол;брашно – тип 400; сурово сончогледово масло и сончогледово масло за јадење; трајно млеко со масленост од 2,8%, 3,2% и 3,5%; свежо месо и сувомеснати производи; сирење и урда; ориз; јајца;тестенини; пченица; и овошје и зеленчук“ соопшти министерот за економија Крешник Бектеши  на прес-конференција.

„Со оглед на информациите и анализите на терен дека трошоците на производителите на основни прехранбени производи растат, оваа одлука има за цел да се ограничат тровците да прават профит на грбот на граѓаните и на производителлите. Со оваа одлука се контролира растот на цените на основните прехранбени производи  да нема значајно влијание врз потрошувачката на граѓаните со оглед на тоа што од 1 март престанува да важи одлуката за највиски (замрзнати) цени на основните прехранбени производи„ кажа министерот Бектеши

Министерот додаде дека кај трговците на мало во вкупниот износ на трговската маржа до 10% се вклучени рабатот и надоместоците кои трговецот на мало ги наплаќа од трговецот на големо за рекламирање и за примарни и секундарни позиции за изложување на стоките на рафтови односно полици.

„Оваа Одлука ќе се применува од 1 март 2022 година до 31 мај 2022 година, заради потребата да се органичи растот на цените во следните три месеци. Доколку трговците не се придржуваат до оваа одлука следуваат и глоби

„Глоба во износ од 800 до 1.000 евра во денарска противвредност за микро трговец, глоба во износ од 1.600 до 2.000 евра во денарска противвредност за мал трговец, глоба во износ од 3.000 до 6000 евра во денарска противвредност за среден трговец,глоба во износ од 7.000 до 10.000 евра во денарска противвредност за голем трговец“ кажа министерот.

Тој потенцираше дека во наредниот период Државниот пазарен инспекторат ќе излезе на терен со засилени контроли кај трговците, а граѓаните кои ќе утврдат драстично зголемени цени на основните прехранбени производи да пријават на бесплатниот телефонски број на ДПИ 191

Прочитај повеќе

Економија

Од денеска повисоки цени на горивата

Media Press

Published

на

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која ги зголеми малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,84 % во однос на одлуката од пред една недела.

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98, еуродизел  (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 2,00 денари/литар.

Од 25 јануари на полноќ, максималните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС–95 78,50 (денари/литар)

Моторен бензин еуросупер БС–98 80,50 (денари/литар)

Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V) 71,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 71,00 (денари/литар)

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,386 денар/килограм и сега изнесува 44,213 ден/кг.

Прочитај повеќе

Економија

Поддршка за лица со ниски примања за потрошена струја, рокот за аплицирање изнесува 30 дена

Media Press

Published

на

Министерството за економија го објави јавниот повик за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лица со ниски примања за 2022 година.

Вкупно 60 милиони денари ќе одвои државата за социјалните категории на граѓани чии месечни примања не надминуваат над 30.000 денари или по категории за едно лице самец до 15.194 денари,  домаќинство со два члена до 18.000 денари, домаќинство со три члена до 21.000 денари домаќинство со четири члена до 25.000 денари; и домаќинство со пет и повеќе члена до 30.000 денари.

Пријавувањето за користење на оваа субвенција почнува од денеска.

Граѓаните треба да аплицираат во Министерството за економија, а во прилог меѓудругото ќе треба да достават потврда за висина на исплатена плата, потврда од Агенцијата за вработување доколку лицата не се вработени, фотокопија од последната добиена сметка за потрошена електрична енергија во 2021 година и изјава заверена на нотар со која потврдуваат дека живеат сами и со која потврдуваат дека целокупната документација е веродостојна и точна.

 Лицата со ниски примања ќе се стекнат со финансиска поддршка преку намалување на месечната сметка за потрошена електрична енергија во износ од 600 до 800 денари месечно, сметано од денот на поднесување на барањето.

Рокот за аплицирање изнесува 30 дена сметано од денот на објавување на јавниот оглас.

Барањето за искористување на финансиската поддршка се доставува на пополнет образец за барање, кој може да се подигне од архивата на Министерството за економија или преку интернет страницата на Министерството.

Инаку, зголемувањето на цената на струјата удри и по буџетите на општините. Сметките за струја им се од три до седум пати повисоки, бидејќи добавувачите им ги раскинуваат договорите, па тие мораат струја да купуваат кај универзалниот снабдувач.

Општија Гевгелија доби седумпати повисока сметка, откако од 6 илјади, сега треба да плаќа дури 50 илјади евра месечно.

Прочитај повеќе