Connect with us

Струмица

До утре истекува Јавниот повик за ослободување од плаќање за престој на деца на самохрани родители во градинката „Детска радост“ Струмица

Media Press

Published

на

Општина Струмица ги потсетува граѓаните дека Јавниот повик за пројавување интерес согласно Одлуката за ослободување од плаќање на надомест за престој на деца на самохрани родители во градинката „Детска радост“ Струмица е отворен заклучно со 18.02.2022 година.

Ова право на партиципација се остварува за дете од семејство на самохрани родители кои земаат плата пониска од просечната месечно исплатена нето плата на ниво на држава или невработени лица кои живеат на територија на општина Струмица.

За семејства на самохрани родители кои имаат право на ослободување на плаќање надомест за престој на своите деца се сметаат семејствата во кои eден од родителот е починат или непознат и за дете од разведен брак.

Од буџетот на општина Струмица за оваа година издвоени се 3.576.000 денари за ослободување од плаќање на надомест за престој на деца на самохрани родители во градинката „Детска радост“. Изборот ќе се врши од комисија формирана од Градоначалникот, по принципот „Прв дојден, прв услужен“, информираат од општината.

Струмица

Намален интересот за користење на природен гас во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Реконструиран објектот на итната медицинска служба во Струмица

Media Press

Published

на

Прочитај повеќе

Струмица

Во текот на вчерашниот ден се случиле две сообраќајни несреќи во струмичко

Media Press

Published

на

Вчера во 05.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат кој води од крстосница со магистрален пат А4 кон село Доброшинци, струмичко, В.В.(54) од село Чанаклија, струмичко, управувајќи товарно моторно возило „ивеко“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот А.М.(38) од Струмица, а возачот и сопатникот С.Р.(26) од Струмица се здобиле со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Исто така вчера околу 15.50 часот во СВР Струмица било пријавено дека на улица „24-ти Октомври“ во Струмица, М.К.(25) од село Дабиле, струмичко, управувајќи мотоцикл „сузуки“ со струмички регистарски ознаки, удрил во паркирано патничко моторно возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Прочитај повеќе