Connect with us

Радовиш

Здружението ЦЕЛОР преку Проект анализира колкава е достапноста на јавните услуги во руралните средини

Media Press

Published

на

Здружението ЦЕЛОР – Центар за локален развој од Радовиш, го спроведе проектот „Достапност на јавните услуги во руралните средини“ чија цел е подобрување на пристапот на јавните услуги на жителите од руралните средини.

ЦЕЛОР ги анализираше состојбите во однос на пристапните електорнски јавни услуги во четири општини и тоа Радовиш, Конче, Штип и Карбинци, преку спроведено истражување директно на терен.

Во фокусот на истражувањето беше колкав е процентот на дигитализирани услуги, како и дигиталната писменост на граѓаните, колкава е подготвеноста на институциите, како и општините да ги доближат јавните услуги на граѓаните во руралните средини.

Според истражувањето, Општините Радовиш и Штип имаат најмногу пристапни барања и обрасци. Во општина Радовиш има пристапни 64 електронски барања.

Општината Конче пак, има само барања во областа на урбанизмот, додека останатите барања жителите ги доставуваат лично на шалтер.

Повеќето жители од населените места во четирите општини  мора да патуваат десетици километри, а некои  дури и по 50 километри за да завршат некоја јавна услуга.

Квалитетната испорака на јавните услууги е центар на вниманието на современото општество. Нивната пристапност влијае на квалитетото на животот на граѓаните.

Проектот е поддржан преку ре-грантирање на проектот „Дали личиме на ЕУ? – Филмско документирање за мониторинг и заштита на човековите права во Северна Македонија“, спроведуван од страна на Здружението Конфиденс Скопје а е финансиран од Европската Унија.

Јавните услуги се услуги кои ги овозможува државата и тие ги означуваат сите интеракции помеѓу државата и граѓаните, како и фирмите од областа на здравството, образованието, социјалните услуги, изводи од матично и лични карти, полиција итн. Освен законската обврска за обезбедување на јавните услуги од страна на институциите, тие се и одраз на соработка и отвореност во едно демократско општество.

Радовиш

СТОП ЗА СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО -мирен јавен собир во Скопје

Media Press

Published

на

Семејството, роднини и пријатели на 24-годишната Викторија Николова од Радовиш, која загина во сообраќајната несреќа кај Сити Мол во Скопје и нејзиното момче кое беше полесно повредено, во недела ќе организираат мирен собир на местото на трагедијата.

„Во знак на револт кон СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО и начинот на кој се третирани пешаците и сите учесници во сообраќајот, кои се придржуваат до правилата, а со последната трагедија каде што на 20.01.2022 згасна млад живот, згасна надежта Викторија да ги оствари своите соништа.
Поради тоа на 30.01.2022 година од 12:00ч до 13:00ч на место на несреќата, раскрсницата на бул.”Партизански одреди” кај City Mall ќе се одржи мирен, достоен и јавен собир каде што ќе оддадеме почит кон Викторија Николова како последна жртва во ваквото сообраќајно насилство, а воедно и ќе оддадеме почит кон сите жртви во вакви и слични сообраќајни несреќи.
Нашата цел е единствена, а тоа е да се стави КРАЈ на бeзобзирното возење ни улиците во државата и да ја подигнеме свеста на учесниците во сообраќајот дека нашите деца, а и самите ние треба да се движиме слободно на пешачките зони и по тротоарите, зато што тоа е единственото место каде што пешаците треба да се чувствуваат слободно.

На мирен и достоинствен начин да го искажеме нашето незадоволство од непочитување на сообраќајните правила, сите сме пешаци и учесници во сообраќајот, вакви настани повеќе да не се повторат, свеста е кај секој од нас, да ја искористиме и да ја подигнеме за побезбедни улици“, стои во објавата за настанот.

Прочитај повеќе

Радовиш

Предадени уметнички слики од здружението ДЛУР„Рада“ на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

Во знак на благодарност за повеќегодишната поддршка и покровителство на меѓународната радовишка ликовна колонија „Св.Ѓоргија“ која традиционално се одржува секоја година во Радовиш, од страна на Здружението на ликовни уметници „РАДА-ДЛУР“ од Радовиш на ЕЛС општина Радовиш и беа дадени неколку уметнички слики, изработени од ликовните уметници кои учествуваа на минатогодишната ликовна колонија.

На средбата се разговараше за тековните и идните проекти на Друштвото, проблемите со кои се соочуват членовите како и продолжувањето на традицијата на одржување и уште посилен меѓународен карактер на ликовната колонија „Св.Ѓоргија“, која е еден од најважните културни брендови на општина Радовиш.

Подарените дела од страна на претседателот на здружението Душан Коцев ги прими гадоначалникот Ацо Ристов кој ја потврди поддршката и во иднина.

Прочитај повеќе

Радовиш

Минусни температури се измерени во целата држава, во Радовиш утринава минус 10 степени

Media Press

Published

на

Минусни температури утринава низ целата територија на државата. Најтопло во Дојран со минус 5 степени, а најстудено во Делчево со минус 18 степени. Во Радовиш утринава се измерени минус 10 степени целзиусиви, исто и во Струмица.

Времето денеска студено, сончево и ветровито на повисоките места ќе паѓа и снег. Ќе дува ветер од северн правец со 30 километри на час.

УХМР информира дека највисока снежна покривка од 39 сантиметри има во Маврови Анови, 31 на Попова Шапка, a 14 сантиметри во Крушево.

Прочитај повеќе