Connect with us

Дојран

Претреси во дојранско, приведени тројца криминалци

Media Press

Published

на

Во текот на вчерашниот дена во 06.10 и 08.10 часот во Стар и Нов Дојран, полициски службеници од ОВР Гевгелија – Полициско одделение Нов Дојран ги лишиле од слобода Д.Р.(43) и Е.И.(27), двајцата од Стар Дојран и Т.А.(56) од Нов Дојран.

При претреси во нивните домови, извршени со судска наредба, биле пронајдени и одземени дрога и други предмети кои потекнуваат од кривични дела.

Имено, при претрес во домот на Д.Р. биле пронајдени и одземени марихуана, предмети со остатоци од прашкаста материја, пари и други предмети кои потекнуваат од сторени кривични дела „тешка кражба“ и „кражба“ извршени на подрачјето на општина Дојран.

Во домот на Е.И. биле пронајдени и одземени марихуана, пари и предмети кои потекнуваат од сторени кривични дела „тешка кражба“ и „кражба“, извршени на подрачје на општина Дојран.

Додека, при претресот во домот на Т.А. биле пронајдени марихуана и стебла од растението канабис.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци 

Дојран

Градоначалникот на Општина Дојран Анго Ангов и официјално го започнува вториот мандат

Media Press

Published

на

„Навистина голема чест, но и обврска е да се води Општина Дојран!!!
Благодарам од од срце мои сограѓани за искажаната доверба по вторпат!!!
Ветувам дека ќе работиме заедно, транспарентно и отчетно, со повеќе знаење и умешност, со поголем капацитет и ентузијазам…“ напиша Ангов на социјалните мрежи.

Прочитај повеќе

Дојран

Завршен е проектот за партерно и хортикултурно уредување на централниот дел на Стар Дојран, финансиран од ЕУ

Media Press

Published

на

Завршен е и проектот со ЛРКП финансиран од ЕУ, партерно и хортикултурно уредување на централниот дел на Стар Дојран од 36.000м2. Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска беше во посета на Општина Дојран и притоа оствари работен состанок со градоначалникот Анго Ангов.

„Разговаравме за досегашните реализирани проекти но и за можните идни проекти кој што заеднички ќе ги дефинираме како приоритетни и заеднички ќе ги реализираме.

Огромна благодарност до Евроамбасадорот Дејвид Гир за досегашната соработка и огромна поддршка, во иднина продолжуваме заеднички да работиме за поубав и помодерен Дојран…“ вели градоначалникот Ангов.

 Тој додава дека Општина Дојран е лидер во искористувањето на ЕУ фондови, а во соработка со Евроамбасадорот Дејвид Гир се надева дека  ќе продолат со уште поголем капацитет и интензитет во искористување на ЕУ фондовите.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Локализиран пожарот кај Фурска брана, и кај Богородица, Гевгелија

Media Press

Published

на

Благдарение на брзата интервенција на пожарникарите, успешно е спречено ширењето на пожарот кој што изби кај Фурска брана.

„Само совесно однесување може да ги спречи штетите од непроценлив карактер“, напиша градоначалникот на Општина Дојран Анго Ангов во објавата на социјалните мрежи, кој се заблагодари на пожарникарите за брзата интервенција.

„Да се однесуваме одговорно, да бидеме претпазливи и да ја заштитиме нашата природа“, апелира Ангов.

Вчера во попладневните часови, во Гевгелија избувна уште еден пожар над БП „Лукоил“- Гевгелија, на боровата шума покрај стариот пат кон Богородица. Од ТППЕ- Гевгелија информираа дека пожарот навремено е локализиран и истиот е изгаснат. Со помош на две пожарникарски возила, механизација и возило на ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија, механизација на градежната компанија „МЛАЗ ИНЖЕНЕРИНГ ТРАСНПОРТ“, граничната полиција, странската полиција, ПС- Гевгелија, вработените од хотел-казината „Скај“ и „Принцес“ БП „Лукоил“ и жителите од населеното место Богородица. Пожарот зафатил површина од 1 хектар борова шума и сува трева.

Причината за настанување на пожарот е човечки фактор, истакна командирот на ТППЕ- Гевгелија, Игор Ризов.

            Градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков, истакна посебна благодарност до жителите од населеното место Богородица за нивниот придонес и соработката со надлежните органи, поздравувајќи ја потврдената одговорност кога се работи за катастрофи во кои се засегнати човечките животи и уништувањето на природата.

Прочитај повеќе