Connect with us

Радовиш

Радвиш загуби двајца големи алпинисти и спортисти, еден од нив, наш поранешен колега Зоран Мајсторки

Media Press

Published

на

Радовиш денеска загуби професионален алпинист, познат по своите успеси на домашно и меѓународно ниво, во несреќен случај на својата последна работна задача, чистење на силоси во рудникот Бучим, заедно со уште едно младо момче, негов колега.

Еден од најдобрите сниматели и фотографи во Радовиш, голем пријател, граѓански активист, спортист и пред се храбар човек кој постигнуваше големи успеси, поранешен снимател во Телевизија Кобра, наш колега Zoran Majstorski. РТВ Кобра изразува длабоко сочувство до неговото семејство и семејството на неговиот пријател.

Дваесет години работеше како снимател во Регионална телевизија Кобра и локалната ЕМИ телевизија.  Од него има направено безброј професионални видеа и фотографии во архивата на телевизја Кобра. Последното негово ангажирање во ТВ Кобра беше токму вчера на снимањето на Дебатната емисија со кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш. Мајсторски вчера ги направи и последните фотографи со својот телефон во студиото на РТВ Кобра, Радовиш, токму од позади камерата, со која секогаш со голема љубов работеше.

Мајсторски е планинар е од својата 12 година, како што самиот знаеше да каже, прв пат тоа се случило кога избегал од часови од училиште.  Со алпинизам се занимава  од 1993, се искачил на највисоките европски врвови, а во последните неколку години и егзистенцијата ја обезбедуваше од висинска работа – со чистење на високи фабрички оџаци, круни на брани, силоси, во Македонија, но и во Србија, Бугарија, Косово, Црна Гора.

Од ова добро заработувам за живот за себе и за семејството, сопругата и двата сина“ често знаеше да каже 44 годишниот наш пријател, Зоран Мајсторски. Токму една таква работа која денеска ја извршуваше беше кобна по неговиот живот и живот на неговиот колега.

Јажето и алпинизмот кој му беа хоби, во последните неколку години му беа  животна егзистенција. Изведуваше работи на солитери, на високи фабрички оџаци и друга висинска работа во Македонија и во соседните земји.

 „Сега комплетно му се посветив на јажето. И како алпинист и како професија, но од камерата и од фотоапаратот никогаш нема да се  откажам. Убавините кои ги гледам кога се искачувам на највисоките врвови, морам да ги забележам“, често знаеше да каже Зоран.

Зоран Мајсторски, беше  истакнат македонски алпинист. Од 1993 година, почнува со алпинизмот. Во долгогодишниот алпинистички стаж, Мајсторски се има искачено на многу познати и опасни европски врвови, а посебен предизвик му биле тие на Алпите. Бил на Мон Блан, Матерхорн и на други врвови. Последното негово искачување беше токму на Мон Блан пред два месеци.

 Во последната деценија во повеќе наврати е добитник на годишната награда за алпинизам „Јован Ангелов Циго“ на Македонската алпинистичка федерација. Во 2006 година го формира Алпинистичкиот клуб „Плоча“ од Радовиш, во кој беше и претседател, инструктор по алпинизам и главен тренер. Клубот лани го доби Шестоноемвриското признание на Радовиш, а лично Зоран тоа признание го има добиено во 2012 година.

Во алпинизмот полека и со љубов ги воведе и неговите двајца синови Александар и Матеј, а посебно активен е помалиот Матеј (12), кој веќе има повеќе признанија на државно ниво во неговата возрасна категорија.

Радовишкиот алпинистички клуб „Плоча“ го има атрактивниот алпинистички локалитет Плоча, кој е покрај патот Радовиш – Штип кај месноста Пилав Тепе каде Зоран често се искачуваше заеднос со своето семејство, неговата сопруга Данче и неговите синови. РТВ Кобра искрено сочувствува и жали за загубата на еден голем професионалец. Почивај во мир Zoran Majstorski. Ќе те паметиме како голем професионалец и голем човек.

Радовиш

Поцев: Изборниот резултат не значи пораз, покажавме дека партиската книшка не е единствениот механизам за успех

Media Press

Published

на

Независниот кандидат за градоначалник на Општина Радовиш Горан Поцев изразува благодарност до сите граѓани  кои му укажаа доверба на вчерашното гласање.

„Ви благодарам на сите за довербата што ми да дадовте и ме направивте горд радовишанец. Радовишанец кој покажа како се сака и се бори за својата општина. Гордо стојам зад сите мои кажани зборови и со крената глава ќе продолжам да чекорам по мојот град , за кој сакав многу нешта да се променат. Радовиш и радовишани се мојот единствен мотив за подобро место на живеење.

Уште еднаш ви благодарам на сите за укажаната доверба и неизмерна поддршка. Со мојот тим дадовме се’ од себе, напорно работевме и сакавме да покажеме нешто ново во општеството и политиката.

Изборниот резултат не значи пораз, ова е еден голем успех за сите кои веруваат дека партиската книшка не е единствениот механизам за успех.

Покажавме дека нема пред никого да молчиме кога станува збор за овај град и секогаш ќе ставаме стоп на партиските вработувања. Постигнавме нешто за кое допрва ќе станеме свесни.

Без партиска поддршка ретко кој би се осмелил да излезе на избори.

Ние тоа го направивме!

Неизмерна благодарност упатувам и до мојот тим кој стоеше цврсто до мене и ме направи горд.

Затоа: БЛАГОДАРАМ на сите, за се’ што направивте за мене.

Нашиот подвик продолжува и понатаму во друга форма, ова е почетокот на она за кое во иднина сите ќе тежнееме:

Општество на слободни граѓани без партиски товар на грб!“, стои во објавата на Горан Поцев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Конзулов: Ми беше гордост и секако привилегија да бидам градоначалник на Општина Радовиш, Ви благодарам на сите што гласавте слободно

Media Press

Published

на

Актуелниот градоначалник на Општина Радовиш  Герасим Конзулов кој беше кандидат за градоначалник од движењето „Одлучно за промени“ на ЛДП и ДОМ им се заблагодарова на сите граѓани кои ја дале поддршката за него на вчерашното гласање.

„Ви благодарам на сите што учествувавте во изборниот процес и гласавте слободно во духот на демократските вредности.

Посебно сакам да Ви се заблагодарам на сите коишто гласавте за мене и советнична листа од коалицијата. Вашиот глас е порака за промени, доказ дека постои граѓански активизам и почитување на вистинските вредности.

Останете посветени на нашата заедничка визија за подобра општина и локална управа која работи за доброто на сите. Вложивме доста труд и постигнавме огромен напредок во повеќе области, впрочем Вие знаете најдобро каква општина наследивме а каква општина оставаме.

Како човек кој професионално и приватно учествувал во градењето на нашиот град и населени места, бев убеден дека граѓаните можат и заслужуваат подобро. Мислам дека го покажав тоа на дело. Денес, локалната управа има нов стандард на работа и обврска во иднина да биде уште подобра.

Ми беше гордост и секако привилегија да бидам градоначалник на Општина Радовиш.

Ви благодарам на сите!“ стои во објавата на Конзулов.

Тој на кандидатите кои продолжуваат во вториот круг им посакаува успех, воедно на новоизбраните советници им честита  и им посакува успешна работа.

Прочитај повеќе

Радовиш

Радовиш денеска ќе се прости со двајцата млади алпинисти, прогласен и ден на жалост

Media Press

Published

на

Советот на Општина Радовиш на вчерашната вонредна седница донесе одлука денешниот ден да се прогласи за ден на жалост заради трагично загинатите двајца алпинисти, Зоран Мајсторски (45) и Драган Станишков (20) членови на Алпинистичкиот клуб „Плоча” од Радовиш.

Тиe ги загубија животите вчера напладне при чистење на високо недостапни силоси во рудникот „Бучим” во Радовиш.

Погребот на посмртните останки на двајцата алпинисти ќе се изврши денеска на градските гробишта во Радовиш.

Инаку, синоќа Јавното обвинителство излезе со соопштение во кое меѓу другото се наведува дека според првичните сознанија, до несреќата дошло при чистење на два силоси, високи по 25 метри, со дијаметар од 17 метри, во кој се складира руда. Починатите, жители на Радовиш, членови на алпинистичкото друштво „Плоча”, на возраст од 20 и 45 години, биле ангажирани со договор меѓу две правни лица за специфична услуга за чистење на силосите полни со руда.

Прочитај повеќе