Connect with us

Валандово

ВМРО-ДПМНЕ вечерва е во Валандово

Media Press

Published

на

ВМРО -ДПНЕ вечерва со митинг во Валандово. На граѓаните им се обрати кандидатот за градоначалник Тони Узунов и лидерот на ВМРО -ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Мицкоски ја спомна бугарската пилитика во која се бара промена на Уставот и внесување на бугарите малцинство во него. Тој рече дека треба да има реципроцитет, и македонците во Бугарија да бидат внесени во бугарскиот устав.

Валандово

Приведен крадец од Валандово, фатен на дело при вршење тешка кражба

Media Press

Published

на

Вчера во 19.10 часот полициски службеници од СВР Куманово, врз основа на наредба од Казнено-поправна установа Затвор Куманово, го лишиле од слобода С.Б.(29) од Куманово, кој се барал за доиздржување на казна затвор за сторени кривични дела по член 237 и 236 од Кривичниот законик – „разбојништво“ и „тешка кражба“. Тој бил спроведен Казнено-поправна установа Затвор Куманово за доиздржување на казната.

Прочитај повеќе

Валандово

Машко бебе е првото новороденче во Општина Валандово во 2022 година

Media Press

Published

на

Првото новороденче од општина Валандово во 2022 година, е родено на 01.01.2022 година, во 01:00 часот, како здраво машко бебе во семејството Караелмазови од Калково.

На семејството Караелмазови, градоначалникот Перо Костадинов и подари ваучер од 20000 денари, им честита за новиот член во фамилијата и им посака многу здравје, љубов и среќа.

„ Нека новата 2022 година биде исполнета со убави и радосни моменти во секој дом и нека има здравје и бериќет за сите“ вели градоначалникот Костадинов.

Прочитај повеќе

Валандово

Приведено лице од Валандово за кое е распишана потерница

Media Press

Published

на

На 30 ноември во 16.30 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги – Скопје, на место викано „Горно село“, Општина Богданци, го лишија од слобода Н.А.(24) од Валандово. За него била распишана Централна потерница за доиздржување на затворска казна во Казнено-поправната установа Затвор Гевгелија.

Лицето ќе биде спроведено во установата за доиздржување на казната, информира МВР. 

Прочитај повеќе