Connect with us

Василево

Кандидатот за градоначалник на Општина Василево Славе Андонов оствари средба со жителите на Висока Маала

Media Press

Published

на

Кандидатот за градоначалник на Општина Василево Славе Андонов од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на средби со граѓани ја нуди својата програма во која како што вели нуди конкретни проекти.

Тој вчера оствари средба со жителите на Висока Маала.

„Горд сум на нашата програма. Имаме проекти кои се важни за граѓаните и нудат решение за многу проблеми. Денес програмата ја презентиравме во Висока Маала. Доаѓаме од врата на врата во секое село. Ќе зборуваме за решенија“ вели Андонов.

Василево

Младите од ВМРО-ДПМНЕ од Василево преку пародија го искажаа својот револт за уличното осветлување

Media Press

Published

на

Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Василево, деновиве преку пародија го искажаа својот револт за уличното осветлување и улиците ги осветлија со фенери.

„Пародија на УМС ВМРО-ДПМНЕ Василево:

Улично осветлување во Василево.

Членови на УМС ВМРО-ДПМНЕ Василево преку пародија укажаа на неажурноста на локалната самоуправа и Градоначалникот Марјан Јанев во одржувањето на јавното осветлување . Обврска на општина Василево е одржување на јавното осветлување , за кое всушност плаќаат сите граѓани. Младите од Василево сами ги осветлија улиците со импровизација на фенери. Неколку улици во населеното место Василево повеќе од еден месец немаат улично осветлување и покрај тоа што поголем дел од населението ги плаќа редовно своите обврски„ стои на ФБ профилот на УМС ВМРО-ДПМНЕ Василево.

Прочитај повеќе

Василево

Силен пожар вчера попладне избувна во близина на населеното место Едрениково, Општина Василево

Media Press

Published

на

Вчера во попладневните часови , кај Ташли Баир, во близина на населеното место Едрениково на неколку места избувна пожар, кој и покрај напорите на противпожарните екипи кои цело време беа на терен не можеа да го стават под контрола и се рашири кон атарот на Владевци.

„Гори сувата трева и нискостеблестата шума над населеното место Владевци кон атарот на Струмичко Поле. Пред извесно време огнот беше префрлен кај магистралниот патен правец Струмица – Радовиш во непосредна близина на населеното место Владевци, па за регулирње на сообраќајот беше вклучена и полицијата“ информира градоначалникот на Општина Василево Марјан Јанев.

 „Во овој специфичен момент како градоначалник на општина Василево кој цело време бев заедно со ТППЕ Струмица, единствено ќе кажам дека штетите од несовесното однесување на поединци ќе ги трпиме сите. Јавната осуда за овој чин не е доволна и затоа ќе инсистирам на целосно расчистување на случајот и соодветна казна за сторителите“, додава градоначалникот Јанев.

Тој упати апел до сите да се однесуваат крајно одговорно, бидејќи последиците можат да бидат несогледливи не само по имотите на граѓаните туку да бидат загрозени и човечки животи, нешто што никој не сака да се случи.

Прочитај повеќе

Валандово

СВР Струмица поднесоа 77 кривични пријави, меѓу нив има и за 14 радовишани

Media Press

Published

на

СВР Струмица поднесе 77 кривични пријави против: Џ.Б.(56), А.М.(31), А.М.(38), М.Џ.(29), В.М.(24), А.Ф.(32), С.Ј.(19), М.Ш.(45), Ј.М.(41), Р.И.(37), Е.И.(36), С.А.(23), Б.Б.(21), Е.В.(53), Е.В.(20), К.Д.(16), сите 16 од Струмица.

По Шест лица од с.Банско и с.Василево, струмичко. Д.Ф.(24), Т.И.(39), Ѓ.С.(31), Д.Д.(29), А.А.(27), О.Р.(41), сите шест од с.Банско и С.И.(31), Т.А.(28), С.Ѓ.(31), С.Н.(21), Н.Н.(39), М.Х.(32), сите шест од с.Василево.

А.А.(23) од с.Старо Балдовци, струмичко, З.Ј.(43) од с.Просениково, струмичко, З.М.(47) од с.Радичево – Василево.

Од Радовиш кривични пријави добија 14 лица С.С.(22), А.Б.(25), Р.Ч.(68), Т.С.(40), О.О.(44), Ѓ.С.(43), Д.С.(41), Р.М.(32), С.П.(50), Е.А.(57), А.Ш.(28), Д.Б.(62), М.С.(30), Ц.С.(27).

Во Гевгелија има поднесено 31 кривична пријава Д.Т.(26), М.К.(45), С.М.(36), П.Т.(40), В.Ш.(49), Т.П.(23), Е.П.(29), Б.В.(46), Р.Ѓ.(38), С.С.(57), Е.Ѓ.(46), Б.Г.(67), М.Т.(58), Љ.Ј.(34), В.Т.(55), М.К.(50), А.Т.(29), Ѓ.Г.(40), Е.Д.(19), Л.А.(49), С.Д.(66), Р.Т.(67), З.Д.(54), И.А.(37), М.С.(46), М.С.(60), М.С.(48), Е.Ј.(45), К.П.(40), Ј.С.(39), Ж.Б.(19). и едно лице Т.И.(76) од Валандово

Сите кривични пријави се поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Пријавените не се придржувале кон воведената мерка за ограничено движење.

Прочитај повеќе