Connect with us

Радовиш

Во рамките на Карамановата летна сцена во Паркот на младите во Радовиш се одржа концерт “НОСТАЛГИЈА”

Media Press

Published

на

Во рамките на Карамановата летна сцена синоќа во паркот на младите во Радовиш се одржа концерт на Викторија Коцева и Тоше Поп Лазаров, млади надежни музичари од Радовиш. Настанот беше насловен „Носталгија“ и самиот предизвика вистинска носталгија кај радовишани, како кон музиката така и кон самиот Парк на млади.

Во Паркот на младите во Радовиш со години се нема одржано никаков настан и освен положување на цвеќе на спомен обележјата не се случуваше речиси ништо и затоа беше малку подзаборавен од радовишани.  Синоќашниот настан во организација на Центарот за култура „Ацо Караманов“ предизвика вистинско освежување, но и носталгија за едни дамнешни времиња.

Настанот се одржа според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести, велат организаторите.

Радовиш

Чаракчиев: Да се обединиме за да продолжиме напред, во недела да излеземе и да гласаме

Media Press

Published

на

 Кандидатот за градоначалник на Општина Радовиш Коле Чаракчиев, од СДСМ и коалицијата, ги повикува граѓаните во недела да излезат и да гласаат:

-Да се обединиме за да продолжиме напред, Во недела на 31 октомври да излеземе и да гласаме, вели Чаракчиев.

„За да живееме во слобода и демократија, со власт која слуша и се корегира а не со власт пред која народот молчи.

За да продолжи растот на платите, пензиите, стипендиите и социјалната помош, за парите да одат кај граѓаните а не во спомениците.

Заради членството во НАТО кое заедно го остваривме и за да продолжиме по европскиот пат за кој сме цврсто определени, наместо за нова неизвесност, кавги и поделби.

За општини каде се градат патишта, сообраќајници, училишта и гасоводи, а не за шпански скали, споменици, жални врби, галии и барокни фасади од стиропор.

Да се обединиме околу идејата и коалицијата која води напред, во иднина, кон НАТО, кон ЕУ, кон подобар живот и слободно утре. Ние знаеме како тоа да го овозможиме, ОБЕДИНЕТИ“, додава Чаракчиев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Борачите од БК Бучим од Радовиш активно се подготвуват за учество на Балканијада и Медитерански игри во Грција

Media Press

Published

на

Борачите од БК Бучим активно се подготвуват за учество на Балканијада за кадети и Медитерански игри за младинци кои че се одржат во Грција.  Од клубот очекуваат дека ќе се вратат со освоени медали.

Подготовките на младите борачи се во завршна фаза, тие  тренираат веќе четири месци по трипати дневно. Според тренерот Горан Атанасов младите борачи максимално се посветени на овој спорт и редовно тренираат.

Прочитај повеќе

Радовиш

Потпишан кодекс на фер и демократски избори од кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

На денешниот настан организиран од Општинската изборна комисија на Радовиш, кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш потпишаа Кодекс на фер и демократски избори.

Кодексот за фер и демократски избори го потпишаа тројца кандидати за градоначалник, Ацо Ристов кандидат од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Коле Чаракчиев-кандидат од СДСМ и коалицијата, и Герасим Конзулов-кандидат од коалицијата ДОМ и ЛДП кои воедно си посакаа мирни и успешни избори.

Независниот кандидат за градоначалник, Горан Поцев не го потпиша овој Кодекс и истакна „Денес не го потпишав Кодексот за фер и демократски избори, бидејќи не сакам да бидам дел од оваа игра на кандидатите за градоначалник и политичките партии која трае веќе 30 години. Имено потпишуваат нешто до кое не се придржуваат.

Прочитај повеќе