Connect with us

Радовиш

Се помалку мајстори на пазарот, а оние кои што останаа држат цена, како што велат граѓаните

Media Press

Published

на

За ситна работа мајстор не доаѓа а ако го договориш за некоја поголема работа ќе треба да почекаш најмалку две три недели. Од тие причини граѓаните се почесто сами си ги завршуваат своите мајсторски работи доколку се во можност.

Еден од таквите примери е и радовишанецот Јордан Јовчев, поранешен ракометар и тренер.  Тој сам си го оградува дворот. Побарал мајстори но не се нафатиле за ваква „пипава“ работа како што вели, а и многу пари побарале.

Се поставува прашањето дали веќе се соочуваме  со недостотак на мајстори занаетчии, ѕидари, молери, водоинсталатери , електричари и воопшто градежници. Дали работниците од овие дејности ни се иселуваат во странство за повисоки плати? Ке се доведиме ли во ситуација да нема кој чешма да ти замени или да ти отстрани некој електричен дефект? Во оваа насока треба да размислуваат надлежните, бидејќи младите се поретко ги избираат овие дејности како своја идна професија.

Радовиш

Градоначалникот Ристов изврши прием на лицата кои за празникот Богојавление ги фатија светите крстови во населените места

Media Press

Published

на

Градоначалникот на општина Радовиш Aцо Ристов, денеска изврши прием на лицата кои за празникот Богојавление – Водици ги фатија светите крстови во населените места во општина Радовиш.

Посакувајќи им многу здравје, среќа, бериќет и успеси на секое поле, Градоначалникот на лицата им подари паметни часовници.

Наградени беа среќните момчиња:1. Раде Ефтимов (Раклиш) 2. Костадин Цинцовски (Ораовица) 3. Николче Тодоров (Подареш) 4. Стојанче Цветков (Јаргулица) 5. Драган Златков (Покрајчево) 6. Дејвид Ѓоргиев (Злеово) и 7. Илија Василев (Калугерица).

На среќното момче Петре Здравков, кое го фати светиот крст во Радовиш градоначалникот му подар ЛЦД Телевизор од Општина Радовиш, на денот на настанот.

Прочитај повеќе

Радовиш

Агресивно однесување од страна на Радовишани кон службените лица од Центар за социјални работи и полицијата

Media Press

Published

на

На 12.01.2022 во 10.20 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода М.К.(67) од Радовиш, кој околу 10.00 часот на ул.„Шаин маале“ во Радовиш попречувал службени лица од Центар за социјални работи Радовиш во преземање на службени дејствија и се однесувал агресивно кон нив.
По целосно расчистување на случајот против лицето ќе се изготви соодветен поднесок.

На 12.01.2022 година во 12.40 во Полициската станица Радовиш И.Д. од Радовиш пријавил дека околу 10.10 часот на ул.„Шаин маале“ Г.К. од Радовиш се однесувал агресивно кон полициски службеници кои преземале службени дејствија. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, по што ќе следува соодветен поднесок.

Прочитај повеќе

Радовиш

Новогодишниот фестивал Радовиш „Светол Град“ продолжува

Media Press

Published

на

На плоштадот „Свети Спасо Радовишки“ продолжува програмата Радовиш „Светол Град“ во органзизација на ЦК „Ацо Караманов“. Свој настап имаа Распеани Радовишани и неколку Фолклорни ансамбли. ФА Ацо Караманов од Радовиш, ФА Бучим од Радовиш, ФА Подарешани млади од С. Подаеш и ФА Сушевски бисери од с. Сушево.

Новогодишниот фестивал „Светол Град“ во Радовиш е под покровителство на Општина Радовиш.

Прочитај повеќе