Connect with us

Свет

Влез во Швјцарија само со сертификат за примена вакцина, во Австрија може и со доказ за прележан коронавирус

Media Press

Published

на

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови Ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји, информира Министерството за надворешни работи на Република Македонија. 

За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Македонија, заради туристички или било каков друг вид престој, но само со потврда/сертификат за примени две дози од вакцина (Повеќе информации за видот на вакцината и условите за влез, може да се пронајде на следниот линк: https://travelcheck.admin.ch/check). Условот за поседување на негативен тест (PCR или Antigen), повеќе не се прифаќа како основ за влез за оваа категорија лица.

Доколку лицето ги исполнува условите за влез во Швајцарија, потребно е до 12 часа пред влезот во Швајцарија, да го пополни формуларот кој се наоѓа на веб страна на Федералната канцеларија за јавно здравје на Швајцарија, или поточно на следниот линк: https://swissplf.admin.ch/formula 

Белгиската Влада воведува карантин за невакцинираните патници кои во Белгија ќе влегуваат од црвените зони меѓу кои е и Северна Македонија. Поради зголемениот број на нови пациенти во болниците во регионот на главниот град и пошироко во Белгија, веќе од утре (петок, 17 септември) ќе се воведат построги правила на карантин за патниците кои пристигнуваат од црвената зона. Оние кои не се целосно вакцинирани (две дози во соодветен временски интервал) или немаат сертификат за прележана болест, по пристигнувањето во Белгија од црвената зона, мора да поминат 10 дневен период на карантин. Карантинот може да се скрати ако резултатот од дополнителниот тест на седмиот ден е негативен.

За влез во Австрија потребен е еден од следните докази: доказ за вакцинација или доказ за прележан коронавирус, што преставува единствен начин да се избегне карантин од 10 дена, кој може да биде прекинат по 5 дена со нов негативен резултат на ПЦР тест.

Малолетниците до дванаесет години, исто така, мора да се изолираат и да се регистрираат при пристигнувањето, освен ако возрасниот што патува со нив не е ослободен од самоизолација; децата над 12 години мора да поседуваат доказ за вакцинација или доказ за прележан ковид-19. За примена вакцина со единечна доза, мора да покажете дека сте ја примиле вакцината пред повеќе од 21 дена, но не повеќе од 360 дена, пред пристигнувањето.

Повеќе информации за рестриктивните мерки за сите држави се објавени на веб страната на МНР, поконкретно на следниот линк –https://www.mfa.gov.mk/mk/page/1706/informacii-za-covid19

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Доларот во пад втор ден по ред, падна и цената на нафтата

Media Press

Published

на

НА ДЕВИЗНИОТ пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна втор ден по ред и дополнително се намали од највисокото ниво во последните 20 години.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 107,50 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 107,78 поени.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута падна од вчерашните 138,35 на 137,95 јени, исто така ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0135 долари, додека вчера во ова време беше 1,0105 долари.

Цените на нафтата, пак, утрово благо паднаа, откако вчера скокнаа за околу 5 отсто.

Цената на барелот на лондонскиот пазар се намали за 0,39 отсто, на 105,85 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 102,40 долари.

Прочитај повеќе

Свет

Путин и Ердоган денеска имаат важна средба

Media Press

Published

на

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Таип Ердоган ќе се сретнат денеска во Техеран за да разговараат за извозот на жито од Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин треба да отпатува за Техеран за да се сретне со Ердоган и со иранскиот претседател Ебрахим Раиси, како дел од таканаречениот формат Астана на разговори поврзани со Сирија, соопшти Кремљ минатата недела.

„Прашањето за извозот на жито од Украина ќе се разговара со Ердоган… Подготвени сме да продолжиме да работиме на тоа“, изјави во понеделникот Јуриј Ушаков, советник за надворешна политика на Путин.

Прочитај повеќе

Свет

Земја во која сите луѓе живеат во изобилство. Нема невработеност, нема бездомници, а медицината и образованието се бесплатни

Media Press

Published

на

Ова е навистина неверојатна земја. Дури и самите трговци овде ја намалуваат цената што сте спремни да ја платите за производот.

Пред само 50 години оваа држава беше една од најзаостанатите на Земјата, а сега ја нарекуваат „бајка на истокот“. Никој не краде, дури и во хотелите нема сефови. Да се ​​живее – ова е едно од најбезбедните места на планетата. Климата е многу поволна, сонцето сјае речиси цела година.

Медицинската грижа и образованието се бесплатни. Воопшто нема даноци за физички лица. Бездомниците не седат на улица затоа што едноставно не постојат. Секој човек има право на бесплатно земјиште за изградба на куќа. Жените ги имаат сите права на еднаква основа со мажите.

Султанатот Оман се наоѓа на истокот на Арапскиот Полуостров. Стара е повеќе од 2000 години. До 1970 година со земјата владеел стариот султан Саид. Во тие денови, жителите не им завидуваа. Во земјата владееше корупција. Немаше патишта или болници. За целиот султанат има само 3 училишта.

Многу едноставни работи, како чизми или очила за сонце, беа забранети.Нема комуникација со надворешниот свет. Само сиромаштија и пустош. Само градите на султанот Саид беа добро надополнети од производството на нафта.

Преродба од пепелта. Сето тоа се смени во 1970 година, кога младиот и амбициозен султан Кабус дојде на власт, соборувајќи го својот татко на тронот. Дотогаш студирал во Англија 16 години, а потоа се вратил во татковината. Тој не се плашеше од сегашната состојба: пустош, расправија, сиромаштија и бројни проблеми во неговата татковина.

Првата работа што ја направи Кабус беше да ја елиминира корупцијата со лично контролирање на сите парични приходи во буџетот од производството на нафта. За време на неговото владеење, султанот го извлекол Оман од маките. Сега тоа е добро развиена држава која не го изгубила својот идентитет. Оман како да се разбуди од сон, излезе од кома. Земјата има целосна монархија, но тоа никому не му пречи.

Приходите на обичните луѓе постепено се зголемувале од 300 долари годишно во 1970 година. Во моментов, тие просечно имаат по 60.000 долари годишно.

Главен град на Оман е Мускат. Се нарекува град на белите куќи. Локалната архитектура е претставена со пријатни бели трикатни куќи. Населението во главниот град е многу младо. Повеќето жители се помлади од 30 години.

Има само 4 продавници за продажба на алкохол во текот во цел Маскат. Дополнително, право да го купат имаат само христијаните кои имаат образование и добра плата. И воопшто, земјава има „сув закон“.

 Жените ги имаат истите права како и мажите.

Жените во Оман се многу почитуваним а зборот на мајката е закон за кој не е прифатено да се разговара. Младите девојки не се принудени на брак, како што е вообичаено во источните земји. Дамите во Оман работат кој сакаат како таксисти, полицајци а имаат и позиции во Владата. Тие можат да поднесат барање за развод. Доколку судот ја признае вината на сопругот, тој ќе биде должен финансиски да ја обезбеди поранешната сопружница додека таа повторно не се омажи.

Социјални станови, бесплатно земјиште и простување на заеми.

На секој грѓанин по навршување 18 години ми се дава бесплатно земјиште од 400 метри квадратни бесплатно земјиште во државата каде што е регистриран. За да изградите куќа, можете да земете заем со стапка не повисока од 6%. И на денот на главниот празник на земјата султанот објавува кредитна амнестија – целосно ослободување од долгови. Сиромашните како што се бедуините, инвалидите, вдовиците имаат право на социјален стан, потполно бесплатни.

И куќите на обичните Оманци од средната класа често имаат 6-7 соби и неколку бањи. Веќе според овој факт, може да се суди за нивното богатство.

Прочитај повеќе