Connect with us

Радовиш

Струмица над 560 активни случаи на Ковид -19, Радовиш 110 активни

Media Press

Published

на

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се 464 нови случаи на ковид-19, битката со вирусот ја загубија 23 лица, додека 435 пациенти се оздравени.

Од регистрираните  464 нови случаи, 40  се од општините од Југоистокот. Струмица – 35, Радовиш 3,  Гевгелија и Дојран – по еден.

Вчера починале 23 лица  на возраст од 40 до 83 години, 11 лица од Скопје, по три починати лица од Охрид и Струга, две починати лица од Велес) и по едно починато лице од Тетово , Куманово , Кичево и Македонски Брод.

Од пријавените 21 лице е починато во болнички услови и 2 се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.223.054 тестирање на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.523, бројката на оздравени пациенти е 163.852, на починати е 6.259, а бројот на активни случаи изнесува 13.412.

Според епидемиолошки анализи во моментов, во Струмица од почетокот на пандемијата досега се регистрирани  5.488, активни 565, во  Гевгелија досега регистрирани  2.327, активни 72,  Радовиш досега регистрирани 1.421, активни 110,  Валандово 768, активни 34, Богданци 539, активни 24, и  Дојран  досега регистрирани 139, а во моментот се  активни  само 4 лица.

Радовиш

Агресивно однесување од страна на Радовишани кон службените лица од Центар за социјални работи и полицијата

Media Press

Published

на

На 12.01.2022 во 10.20 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода М.К.(67) од Радовиш, кој околу 10.00 часот на ул.„Шаин маале“ во Радовиш попречувал службени лица од Центар за социјални работи Радовиш во преземање на службени дејствија и се однесувал агресивно кон нив.
По целосно расчистување на случајот против лицето ќе се изготви соодветен поднесок.

На 12.01.2022 година во 12.40 во Полициската станица Радовиш И.Д. од Радовиш пријавил дека околу 10.10 часот на ул.„Шаин маале“ Г.К. од Радовиш се однесувал агресивно кон полициски службеници кои преземале службени дејствија. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, по што ќе следува соодветен поднесок.

Прочитај повеќе

Радовиш

Новогодишниот фестивал Радовиш „Светол Град“ продолжува

Media Press

Published

на

На плоштадот „Свети Спасо Радовишки“ продолжува програмата Радовиш „Светол Град“ во органзизација на ЦК „Ацо Караманов“. Свој настап имаа Распеани Радовишани и неколку Фолклорни ансамбли. ФА Ацо Караманов од Радовиш, ФА Бучим од Радовиш, ФА Подарешани млади од С. Подаеш и ФА Сушевски бисери од с. Сушево.

Новогодишниот фестивал „Светол Град“ во Радовиш е под покровителство на Општина Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Планиран прекин на водоснабдувањето во втората урбана заедница

Media Press

Published

на

Подари замена на линиски вентил, ЈП Плаваја ќе го прекине водоснабдувањето во втората урбана заедница во Радовиш.

Планирано е прекин на водоснабдувањето на 21 Декември од 08:00 до 12:00 часот

Од ЈП Плаваја апелираат до граѓаните да си обезбедат доволни количини вода за пиење и потреби.

Прочитај повеќе