Connect with us

Радовиш

Дневно се вакцинираат по 200 до 250 лица во Радовиш, но расте и бројот на нови случаи

Media Press

Published

на

Голем интерес за вакцина во Радовиш. Како што дознаваме од директорката на Здравствениот дом во Радовиш, д-р Лимонка Илиевска, дневно се вакцинираат по околу 200 до 250 лица. Имунизација се врши во Здравствениот дом и на терен, со вакцините Фајзер, Синовак и Астра Зенека.  Инаку, бројот на нови случаи во Радовиш забрзано расте. Само во последните пет дена регистрирани се 32 нови случаи на Ковид-19. Повторно е ставена во функција и ковид -амбулантата за потребите на болните.

Инаку вчера вкупно биле вакцинирале 16.955 граѓани, од кои прва доза вакцина  примиле 11.925 граѓани.

За да се потикне процесот на вакцинација и да се намали ширењето на корона вирусот,  Владата воведе и драстични мерки кои ги погодија посебно угостителите. За влез во угостителски објект, во казино, обложувалници и молови, задолжително е потврда или сертификат за примена вакцина, негативен тест или потврда за прележан Ковид, не постара од 45 дена од денот на оздравувањето.

Од 1 септември за влез и за излез во државата исто така ќе биде потребно приложување на еден од наведените документите.

Граѓаните коментираат дека мерките се закаснети, посебно оние за влез и за излез од државата. Бидејќи како што велат странците веќе си заминуваат, додека во текот на целиот летен период тие слободно влегуваа во државата, организираа прослави и свадбени свечености, а сега последиците ги сносуваат граѓаните кои остануваат во земјата.

Радовиш

СТОП ЗА СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО -мирен јавен собир во Скопје

Media Press

Published

на

Семејството, роднини и пријатели на 24-годишната Викторија Николова од Радовиш, која загина во сообраќајната несреќа кај Сити Мол во Скопје и нејзиното момче кое беше полесно повредено, во недела ќе организираат мирен собир на местото на трагедијата.

„Во знак на револт кон СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО и начинот на кој се третирани пешаците и сите учесници во сообраќајот, кои се придржуваат до правилата, а со последната трагедија каде што на 20.01.2022 згасна млад живот, згасна надежта Викторија да ги оствари своите соништа.
Поради тоа на 30.01.2022 година од 12:00ч до 13:00ч на место на несреќата, раскрсницата на бул.”Партизански одреди” кај City Mall ќе се одржи мирен, достоен и јавен собир каде што ќе оддадеме почит кон Викторија Николова како последна жртва во ваквото сообраќајно насилство, а воедно и ќе оддадеме почит кон сите жртви во вакви и слични сообраќајни несреќи.
Нашата цел е единствена, а тоа е да се стави КРАЈ на бeзобзирното возење ни улиците во државата и да ја подигнеме свеста на учесниците во сообраќајот дека нашите деца, а и самите ние треба да се движиме слободно на пешачките зони и по тротоарите, зато што тоа е единственото место каде што пешаците треба да се чувствуваат слободно.

На мирен и достоинствен начин да го искажеме нашето незадоволство од непочитување на сообраќајните правила, сите сме пешаци и учесници во сообраќајот, вакви настани повеќе да не се повторат, свеста е кај секој од нас, да ја искористиме и да ја подигнеме за побезбедни улици“, стои во објавата за настанот.

Прочитај повеќе

Радовиш

Предадени уметнички слики од здружението ДЛУР„Рада“ на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

Во знак на благодарност за повеќегодишната поддршка и покровителство на меѓународната радовишка ликовна колонија „Св.Ѓоргија“ која традиционално се одржува секоја година во Радовиш, од страна на Здружението на ликовни уметници „РАДА-ДЛУР“ од Радовиш на ЕЛС општина Радовиш и беа дадени неколку уметнички слики, изработени од ликовните уметници кои учествуваа на минатогодишната ликовна колонија.

На средбата се разговараше за тековните и идните проекти на Друштвото, проблемите со кои се соочуват членовите како и продолжувањето на традицијата на одржување и уште посилен меѓународен карактер на ликовната колонија „Св.Ѓоргија“, која е еден од најважните културни брендови на општина Радовиш.

Подарените дела од страна на претседателот на здружението Душан Коцев ги прими гадоначалникот Ацо Ристов кој ја потврди поддршката и во иднина.

Прочитај повеќе

Радовиш

Минусни температури се измерени во целата држава, во Радовиш утринава минус 10 степени

Media Press

Published

на

Минусни температури утринава низ целата територија на државата. Најтопло во Дојран со минус 5 степени, а најстудено во Делчево со минус 18 степени. Во Радовиш утринава се измерени минус 10 степени целзиусиви, исто и во Струмица.

Времето денеска студено, сончево и ветровито на повисоките места ќе паѓа и снег. Ќе дува ветер од северн правец со 30 километри на час.

УХМР информира дека највисока снежна покривка од 39 сантиметри има во Маврови Анови, 31 на Попова Шапка, a 14 сантиметри во Крушево.

Прочитај повеќе