Connect with us

Економија

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, поскапуваат и бензините

Media Press

Published

на

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините за по два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува по 63,5 денари за литар, Еуросупер БС-95 ќе се продава за 73, а Еуросупер БС-98 за 75 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,101 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 37,981 денари.

Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,36 отсто.

Економија

Поддршка за лица со ниски примања за потрошена струја, рокот за аплицирање изнесува 30 дена

Media Press

Published

на

Министерството за економија го објави јавниот повик за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лица со ниски примања за 2022 година.

Вкупно 60 милиони денари ќе одвои државата за социјалните категории на граѓани чии месечни примања не надминуваат над 30.000 денари или по категории за едно лице самец до 15.194 денари,  домаќинство со два члена до 18.000 денари, домаќинство со три члена до 21.000 денари домаќинство со четири члена до 25.000 денари; и домаќинство со пет и повеќе члена до 30.000 денари.

Пријавувањето за користење на оваа субвенција почнува од денеска.

Граѓаните треба да аплицираат во Министерството за економија, а во прилог меѓудругото ќе треба да достават потврда за висина на исплатена плата, потврда од Агенцијата за вработување доколку лицата не се вработени, фотокопија од последната добиена сметка за потрошена електрична енергија во 2021 година и изјава заверена на нотар со која потврдуваат дека живеат сами и со која потврдуваат дека целокупната документација е веродостојна и точна.

 Лицата со ниски примања ќе се стекнат со финансиска поддршка преку намалување на месечната сметка за потрошена електрична енергија во износ од 600 до 800 денари месечно, сметано од денот на поднесување на барањето.

Рокот за аплицирање изнесува 30 дена сметано од денот на објавување на јавниот оглас.

Барањето за искористување на финансиската поддршка се доставува на пополнет образец за барање, кој може да се подигне од архивата на Министерството за економија или преку интернет страницата на Министерството.

Инаку, зголемувањето на цената на струјата удри и по буџетите на општините. Сметките за струја им се од три до седум пати повисоки, бидејќи добавувачите им ги раскинуваат договорите, па тие мораат струја да купуваат кај универзалниот снабдувач.

Општија Гевгелија доби седумпати повисока сметка, откако од 6 илјади, сега треба да плаќа дури 50 илјади евра месечно.

Прочитај повеќе

Економија

Од полноќ нови цени на горивата

Media Press

Published

на

Цените на бензините се намалуваат 3,5 денари, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 71 денар за литар, Еуросупер БС-98 за 73 денари за литар, а дизелот за 63 денари за литар. Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 62,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се намалува за 3,016 денари за килограм и сега ќе изнесува 38,527 дененари за килограм.

Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на падот на цените на светските берзи.

Прочитај повеќе

Економија

Од денеска горивата се продаваат по пониска цена за 1,5 и за 1 денар

Media Press

Published

на

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поевтинија за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалија за 1,5 денар за литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намали за 1 денар за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 1,138 денар за килограм.

Од денеска максималните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 71,00 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 – 73,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)  – 60,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 62,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС- 36,880 (денари/килограм).

Прочитај повеќе