Connect with us

Радовиш

Заврши петтата по ред образовна програма на Creative Fellowship 2021, победникот е од Македонија

Media Press

Published

на

Заврши петтата по ред образовна програма на  Creative Fellowship (Криејтив Фелоушип). Оваа година, се бираше само еден победник од сите три држави – Македонија, Украина и Гватемала. Овогодишниот победник е Глорија Велкова од Македонија, која што во август ќе замине на еднонеделно бесплатно патување во Салцбург. 

Заедно со Глорија и минатогодишните победници Драган Петров и Тамара Велкова ќе патуваат во Салцбург, на кои што поради ситуацијата со КОВИД-19 и ограничувањата за патувања, лани не им беше овозможено бесплатното патување во Салцбург.

Годинава, од Северна Македонија, во програмата учествуваа вкупно 16 учесници од Радовиш, Штип и Конче, од кои што 14 останаа до самиот крај на курсот и се здобија со сертификати за успешно завршен курс по англиски јазик и историја на уметност. На завршетокот од образовната програма, на сите 14 учесници во Creative Fellowship (Криејтив Фелоушип) 2021, им беше организирана еднодневна екскурзија во Скопје, на која што младите креативци имаа прилика да настапат на импозантната сцена на Македонскиот народен театар и да ѕирнат зад завесите на сцената. Ги разгледаа импозантните градби и споменици на културата и се запознаа со музејското и културно наследство на Република Македонија.

Новиот формат на програмата вклучуваше и часови по модерен танц, а танцувачките способности на учесниците во програмата беа премиерно прикажани на свеченото отворање на Салцбуршкиот фестивал на 18-ти јули.

Оценувајќи го талентот на учесниците, на покана од  Салцбуршкиот фестивал, ученичката Елена Наумова доби можност да биде дел од програмата на фестивалот за млади пејачи. Така да, годинава, од Северна Македонија, ќе патуваат 4 млади креативни таленти, кои што ќе имаат едно незаборавно искуство и можност да бидат дел од работилниците организирани од Салцбуршкиот фестивалот, во кои светски признати професионалци ќе им ја покажат оперската магија.

Покрај организираните активности, учесниците ќе имаат можност и за туристичко разгледување на Салцбург, како и дружење со Претседателот на УО на Солвеј, Дан Бронштејн и Претседателката на Салцбуршкиот фестивал,  д-р Хелга Рабл-Штадлер.

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Чаракчиев: Да се обединиме за да продолжиме напред, во недела да излеземе и да гласаме

Media Press

Published

на

 Кандидатот за градоначалник на Општина Радовиш Коле Чаракчиев, од СДСМ и коалицијата, ги повикува граѓаните во недела да излезат и да гласаат:

-Да се обединиме за да продолжиме напред, Во недела на 31 октомври да излеземе и да гласаме, вели Чаракчиев.

„За да живееме во слобода и демократија, со власт која слуша и се корегира а не со власт пред која народот молчи.

За да продолжи растот на платите, пензиите, стипендиите и социјалната помош, за парите да одат кај граѓаните а не во спомениците.

Заради членството во НАТО кое заедно го остваривме и за да продолжиме по европскиот пат за кој сме цврсто определени, наместо за нова неизвесност, кавги и поделби.

За општини каде се градат патишта, сообраќајници, училишта и гасоводи, а не за шпански скали, споменици, жални врби, галии и барокни фасади од стиропор.

Да се обединиме околу идејата и коалицијата која води напред, во иднина, кон НАТО, кон ЕУ, кон подобар живот и слободно утре. Ние знаеме како тоа да го овозможиме, ОБЕДИНЕТИ“, додава Чаракчиев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Борачите од БК Бучим од Радовиш активно се подготвуват за учество на Балканијада и Медитерански игри во Грција

Media Press

Published

на

Борачите од БК Бучим активно се подготвуват за учество на Балканијада за кадети и Медитерански игри за младинци кои че се одржат во Грција.  Од клубот очекуваат дека ќе се вратат со освоени медали.

Подготовките на младите борачи се во завршна фаза, тие  тренираат веќе четири месци по трипати дневно. Според тренерот Горан Атанасов младите борачи максимално се посветени на овој спорт и редовно тренираат.

Прочитај повеќе

Радовиш

Потпишан кодекс на фер и демократски избори од кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

На денешниот настан организиран од Општинската изборна комисија на Радовиш, кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш потпишаа Кодекс на фер и демократски избори.

Кодексот за фер и демократски избори го потпишаа тројца кандидати за градоначалник, Ацо Ристов кандидат од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Коле Чаракчиев-кандидат од СДСМ и коалицијата, и Герасим Конзулов-кандидат од коалицијата ДОМ и ЛДП кои воедно си посакаа мирни и успешни избори.

Независниот кандидат за градоначалник, Горан Поцев не го потпиша овој Кодекс и истакна „Денес не го потпишав Кодексот за фер и демократски избори, бидејќи не сакам да бидам дел од оваа игра на кандидатите за градоначалник и политичките партии која трае веќе 30 години. Имено потпишуваат нешто до кое не се придржуваат.

Прочитај повеќе