Connect with us

Валандово

Министерката Шахпаска денеска беше во посета на Општина Валандово

Media Press

Published

на

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска беше во посета на Општина Валандово и заедно со градоначалникот Перо  Костадинов, направија увид во градежните работи на новиот објект-детска градинка во село Јосифово, Општина Валандово.

„Новата градинка во Јосифово има капацитет да згрижи 57 деца организирани во три воспитни групи, за која Министерството за труд и социјална политика издвои 22 милиони денари“ , рече министерката Шахпаска.

Градоначалникот на Општина Валандово, Перо Костадинов изрази задоволство од темпото со кое се движат градежните активности и воедно изрази и благодарност до Министерството за труд и социјална политика, за инвестицијата во Јосифово, со која на децата од ова населено место им се овозможува да посетуваат нова современа градинка со сите услови за квалитетно  предучилишно образование.

Валандово

Започнува изградбата на првото унклузивно игралиште во Валандово

Media Press

Published

на

Започнува изградбата на првото унклузивно игралиште во Валандово со што се прави уште еден исчекор кон сестрана заедница која вклучува и креира еднакви шанси за секој човек ова денеска го најави градоначалникот Перо Костадинов на својот ФБ профил.

Детското игралиште, има за цел да ја подигне свеста за различностите на повисоко ниво, да овозможи место за игра на децата со попреченост со останатите деца и да направи уште еден чекор напред кон поголема инклузија во нашата заедница, велат од општината.

Изразувам благодарност кон амбасадата на СР Германија и здружението ИСЧЕКОР – ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ, за иницијативата и партнерскиот пристап во реализацијата на овој проект, вели градоначалникот Перо Костадинов.

Костадинов додава дека Валандово е заедница на граѓани со големи срца.

„Го сакаме светот со многу бои, си подаваме рака еден на друг и се надополнуваме меѓусебно“, вели Костадинов.

Прочитај повеќе

Валандово

Во Валандово се одржува 26 – та Меѓународна ликовна колонија

Media Press

Published

на

Во тек е 26 – та Меѓународна ликовна колонија во Валандово. Градоначалникот Перо Костадинов изврши прием на уметниците учесници на годинешната ликовна колонија.

„Ми беше задоволство да разговарам со учесниците на ликовната колонија #Валандово2022.

Заеднички го потврдивме значењето на манифестацијата и вредноста која се создава преку истата. Им се заблагодарив за годинешното учество и им посакав многу успех во иднина“ вели Костадинов.

Валандовската ликовна колонија има меѓународен карактер и опстојува 26 години.

Манифестацијата беше отворена на 2 јули и ќе трае до 7 јули. Истата, се одржува во Домот на култура во Валандово, учесниците творат во техники акрил и масло на платно и создаваат уметнички дела со голема вредност.

„Насликаните дела, остануваат во сопственост на Домот на култура “25 мај” – Валандово и се од огромно значење за локална посебност на нашата заедница“, велат од општината.

Прочитај повеќе

Валандово

Валандово денеска ќе биде дел од кампањата “Подај рака и промени живот – Стани Згрижувач”

Media Press

Published

на

Порака дека на секое дете му е потребно семејство денеска ќе биде испратена од Валандово во рамките на кампањата “Подај рака и промени живот – Стани Згрижувач”.

Како што информираат од општината денеска на градскиот плоштад во Валандово, заеднички со Заменикот Министер за труд и социјална политика, Енвер Хусејин и згрижувачки семејства од Општина Валандово  ќе бидат дел од кампањата “Подај рака и промени живот – Стани Згрижувач”

Кампањата предвидува општествена мобилизација за подигање на свеста за важноста на програмата за згрижување на деца и иницира создавање систем за одржување на врските на децата со семејството, заедницата и културното потекло.

„Ве повикувам, преку настанот заедно да испратиме силна порака, дека на секое дете му е потребно семејство и заслужува љубов. Да ги охрабриме згрижувачките семејства и да ја поздравиме благородна мисија која ја вршат“ објави градоначалникот Перо Костадинов на својот ФБ профил.

Прочитај повеќе