Connect with us

Радовиш

Жителите од село Ињево, радовишко, со средства од донации го градат локалниот пат до манастирот ,,Свети Арахангел Михаил“

Media Press

Published

на

Жителите од село Ињево, радовишко со сопствени средства и средства од донации го градат локалниот патот до манастирот  ,,Свети Арахангел Михаил”  кој се наоѓа на околу еден километар над селото Горно Ињево, во планинки предел.

Иницијативниот одбор на селото ја донел оваа одлука поради тешко проодниот пат до манастирот, а кој, како што велат е често посетуван од локалното население. Досега собраните средства веќе се искористени, па затоа тие апелираат до хуманите граѓани, до верниците и до иселениците во странство, да донираат со цел да можат патот да го тампонират.

 Еден од членовите на Иницијативниот одбор од Ињево, Ванчо Стојанов вели дека формирале и здружение, а наскоро ќе добијат и жиро- сметка на која ќе може да се донира. Тој се надева дека ќе има донации за да може патот да се дозаврши.

Стариот манастри Свети Архангел Михаил бил изграден во 1930 година, а од 1999 до 2001 година  на тоа место е изграден сосема нов манастир, вели дедо Коле Симеонов домаќинот на манастирот

Прослава на манастирот се прави на празникот Свети Архангел Михаил на 21 ноември, кога верниците  претходниот ден даруваат овци кои се колат за да се подготви ручек, а на денот на празникот се коли вол и тоа е традиција која се негува веќе долги години.

Како што вели домаќинот ова е голема традиција која се негува со години, а во органзиацијата се вклучуваат голем број грсѓани од селото.

 Иницијативниот одбор се надева дека со помош на донации од граѓани и од правни лица ќе успеат да го направат патото за да може да се патува до манастирот и со кола, бидејќи ова едно прекрасно место кое нуди спокој на душата, а од каде може да се види целата панорама на Ињево и на градот Радовиш.

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Приведени неколку лица во Полициска станица Радовиш, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка

Media Press

Published

на

Утринава околу 06.00 часот во Полициската станица Радовиш биле приведени Д.Ј., М.Ј. и С.П., сите од Радовиш. На 05.08.2022 во 06.00 часот на булевар „Александар Македонски“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.Ј., М.Ј. и С.П. од една страна и П.В. и Р.Т. од друга страна, сите од Радовиш. Д.Ј. и С.П. биле задржани во Полициската станица, а се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, информира СВР Струмица, Полициска станица Радовиш.

Утринава било приведено уште едно лице во раните утрински часови. Имено во 04.50 часот во Полициската станица Радовиш бил приведен Ф.Ј.(20) од Радовиш затоа што на улица „Илија Алексов“ во Радовиш агресивно се однесувал кон полициски службеници кои вршеле работни задачи. Лицето било задржано во полициска станица и по целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Радовиш

Оливер Промет Радовиш

Media Press

Published

на

Оливер Промет – РадовишСиноним за најквалитетни столици и маси изработени од професионални мајстори. Голем избор на материјали и бои за сите вкусови, висок квалитет и достапни цени само во Оливер Промет – Радовиш.Посетете не на излезот од градот во населба Раклиш и уверете се во богатиот асортиман што го нудиме.

Прочитај повеќе

Радовиш

Известување од Здружението МОБИЛНОСТ РАДОВИШ

Media Press

Published

на

MЕЃУОПШТИНСКОТО ЗДРУЖЕНИЕ НА ТЕЛЕСНО ИНВАЛИДИЗИРАНИ ЛИЦА НА ОПШТИНИТЕ РАДОВИШ И КОНЧЕ  МОБИЛНОСТ РАДОВИШ  Радовиш, ГИ ИЗВЕСТУВА СВОИТЕ ЧЛЕНОВИ КОИ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА КОРИСТЕЊЕ  НА  ОДМОР И  ОПОРАВОК ВО АПАРТМАНИТЕ ВО ОХРИД  ЗА СЕЗОНАТА 2022 ГОД.  СВОИТЕ МОЛБИ ЌЕ МОЖАТ ДА ГИ ДОСТАВАТ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ЗДРУЖЕНИЕТО  од  15.04 – 30.04.2022 год.

ЗА  КОРИСНИЦИТЕ НА СОЦИЈАЛНА ПОМОШ КЕ СЕ ИСПЛАКА НАДОМЕСТ ЗА ХРАНАРИНА , НО ПРИТОА СО ДОСТАВЕНАТА МОЛБА, ПОДНОСИТЕЛОТ ТРЕБА ДА ДОСТАВИ И ПОТВРДА ОД ЦЕНТАРОТ ЗА СОЦИЈАЛНИ РАБОТИ ДЕКА Е КОРИСНИК НА СОЦИЈАЛНА ПОМОШ.

СМЕНАТА  ЗА КОРИСТЕЊЕ  НА  АПАРТМАНИТЕ  ЗА ОДМОР И  ОПОРАВОК  ВО ОХРИД,  ЗА ЧЛЕНОВИТЕ НА  МОБИЛНОСТ  РАДОВИШ  Е  ОД   21.09 до  29.09.2022 година, стои во соопштението од Меѓуопштинското здружение на телесно инвалидизирани лица на Општините Радовиш и Конче Мобилност Радовиш.

Просториите на здружението се отворени во ПОНЕДЕЛНИК, СРЕДА И ПЕТОК од 10 –  13 ч. 

Прочитај повеќе