Connect with us

Регион

Потврдени половина од актуелните градоначалници од Југоистокот, за кандидати за втор мандат

Media Press

Published

на

Лидерот на СДСМ Зоран Заев,  на прес конференција по седницата на раководството на партијата објави триесет имиња за кандидати за градоначалници од нивната партија. Во Југоисточниот регион најголемиот дел од постојните градоначалници ќе бидат кандидати и за втор мандат.

Перо Костадинов за Валандово, Анго Ангов за Дојран, Блаже Шапов во Богданци, Зоран Зимбаков во Босилово, Маријан Јанев во Василево и Благој Илиев во Конче.

Според изјавата на Заев, половина од десетте градоначалници во овој регион ќе бидат во трката за градоначалници и на локалните избори наесен.

Сеуште е неизвесно кој ќе биде кандидат на оваа партија за Општина Струмица, за Општина Радовиш, за Гевгелија и за Ново Село. Лидерот Заев рече дека одлуката за овој избор не ја донел сам, туку е направена врз база на анкети. Според него кандидатите со најголема доверба меѓу граѓаните, но и тие кои се покажале како чесни и вредни ќе бидат предложени за повторен избор.

До СДСМ биле поднесени 630 кандидатури за градоначалници и 5.000 кандидати за советници, преку можноста за самокандидирање, но и во постапките во рамки на партијата.

„По спроведените испитувања на јавното мислење, на мислењето на граѓаните, анализите и истражувањата, консултациите со нашето членството, целосно се завршени и со одлука на раководството дефинирани се првите 30 кандидати за градоначалници од редовите на СДСМ“, рече Заев.

 1. Перо Костадинов – Валандово
  2. Меликије Халими – Арачиново
  3. Благојчо Шапов – Богданци
  4. Зоран Зимбаков – Босилово
  5. Велимир Смилевски – Бутел
  6. Маријан Јанев – Василево
  7. Сашо Јанковски – Вевчани
  8. Ивица Димитров – Виница
  9. Роберт Бешовски – Градско
  10. Горан Трајковски – Делчево
  11. Лазар Петров – Демир Капија
  12. Анго Ангов – Дојран
  13. Борче Гиевски – Зелениково
  14. Јордан Насев – Карбинци
  15. Филип Темелковски – Кисела Вода
  16. Благојчо Илиев – Конче
  17. Томе Христовски – Крушево
  18. Аце Велковски – Лозово
  19. Медат Куртоски -Маврово-Ростуше
  20. Љубе Кузмановски – Новаци
  21. Константин Георгиевски – Охрид
  22. Елизабета Зелениковска – Петровец
  23. Славчо Пандурски – Пехчево
  24. Драган Анастасов – Пробиштип
  25. Живко Гошаревски – Ресен
  26. Стојан Николов – Росоман
  27. Жаклина Јовановска- Старо Нагоричане
  28. Горан Стојановски – Чашка
  29. Сашко Николов -Штип
  30. Петре Шилегов – Скопје

прикажи повеќе
Advertisement

Регион

Во Радовиш нови 17 лица позитивни на Ковид, во Струмица 26 лица

Media Press

Published

на

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.866 тестови, а регистрирани се нови 884 случаи со Ковид-19, 745 оздравени пациенти. Бројот на активни се искачи на 5.026 случаи.

Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 190 реинфекции.

Од 884 новозаболени, педесетина се од југоистокот, во Струмица – 26, Радовиш – 17, Гевгелија – 11, Валандово – 4, Богданци, и Дојран – по 2.

Досега во земјата направени се вкупно 2.114.405 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 326.154, бројот на оздравени пациенти е 311.760, на починати е 9.368. 

Прочитај повеќе

Регион

Расте бројот на Ковид- позитивни и во Радовиш, 13 нови случаи во денешната евиденција, во Струмица 47

Media Press

Published

на

Бројот на позитивни лица со корона вирус во земјава забрзано расте. Во последните 24 часа според податови=ците од Министерството за здравство  направени се 1.828 теста, а регистрирани 897 нови случаи од кои 75 во југоистокот: Струмица – 47,  Радовиш – 13,  Гевгелија 8, Валандово 6, Богданци – 1.

Од вкупниот број позитивни (897), регистрирани се 215 реинфекции, а бројот на активни случаи изнесува 4.901. Регистрирани сe 638 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица од Скопје (80 и 83). Двете лица се починати во болнички услови. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ не се регистрирани починати лица.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 325.279, бројот на оздравени пациенти е 311.015, на починати е 9.363.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје      153.846, Активни   2.217
Куманово    17.326, Активни    258
Битола      16.626, Активни    384
Прилеп      14.711, Активни    237
Тетово      13.892, Активни    162
Кавадарци   11.250, Активни    222
Велес 10.240, Активни    161
Гостивар    9.830, Активни     84
Охрид 9.465, Активни     222
Струмица    8.376, Активни     132
Штип  8.335, Активни     92
Кичево      5.821, Активни     72
Кочани      5.246, Активни     49
Струга      4.895, Активни     93
Гевгелија   4.545, Активни     57
Неготино    3.863, Активни     85
Ресен 2.867, Активни     74
Свети Николе      2.692, Активни     19
Радовиш     2.612, Активни     46
Крива Паланка     2.511, Активни     48
Делчево     2.014, Активни     3
Берово      1.725, Активни     18
Дебар 1.724, Активни     35
Валандово   1.533, Активни     20
Виница      1.406, Активни     4
Пробиштип   1.295, Активни     10
Богданци    1.042, Активни     5
Кратово     1.016, Активни     23
Крушево     959, Активни      20
Демир Хисар 875, Активни      26
Македонски Брод   764, Активни      15
Демир Капија      599, Активни      0
Македонска Каменица     528, Активни      3
Пехчево     490, Активни      3
Дојран      360, Активни      2

Прочитај повеќе

Регион

Пчеларите да ги заштитат пчелните семејства, на 26 и 27 ќе се прска против комарци

Media Press

Published

на

По одложеното прскање протви комарци поради неповолните временски услови, а кое требаше да се случи денеска во утринските часови и утре наутро, донесена е нова одлука и прскањето ќе се реалзира на 26 и 27 јули.

„Се известуваат граѓаните од општините во Југоисточниот регион, дека по одложеното второ прскање кое беше предвидено за 25 и 26 Јули 2022 година, авионската дезинсекција против возрасни комарци се поместува за наредниот ден со следниот распоред:• На 26.07.2022 (Вторник), во општините Струмица и Гевгелија;• На 27.07.2022 (Среда), во општините Богданци, Босилово, Василево, Валандово, Дојран, Конче, Ново Село и Радовиш“ стои во известувањето објавено од страна на општините.

Доколку временските услови се неповолни, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат подобри, се додава во известувањето и притоа ги известуваат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелните семејства во период од 04.30 до 10.00 часот.

Прочитај повеќе