Connect with us

Радовиш

„Женска акција“ одржа неколку фокус групи со жени од општините Радовиш и Конче

Media Press

Published

на

Во рамките на проектот „Побарај промена“ невладината организација  Женска акција, Радовиш, одржа неколку фокус групи со жени  од Општините Радовиш и Конче. Таква фокус група  како што информирар од Женска акција беше одржана со жени од с. Ораовица на која се разговараше за важноста од вклучување на жените во процесите на носење на одлуки. Притоа жените истакнаа поголем број на проблеми кои на еден од следните состаноци ќе бидат приоритизирани проблемите позначајните кои се присутни во оваа локална заедница.

„Во куќата на нашата аниматорка Елизабета Бајрами од Шеин Маале во соработка со аниматорката Шезана Амедова беше организирана фокус група со жени кои беа охрабрени и мотивирани за нивно вклучување во идентификување на проблеми и нивно застапување пред локалните власти. Жените идентификуваа голем број на проблеми и покажаа голем интерес за нивно решавање, особено беа расположени да им помогнат на нивните сограѓанки на кои им е потребна помош“, информират од Женска акција.

Исто така беше одржана уште една фокус група со жените од Конче во рамките на проектот Побарај промена. Присутните жени ги истакнаа специфичните проблеми кои се однесуваат на жената во оваа рурална заедница. Од страна на тимот на Женска акција беа истакнати повеќе начини за мобилизација на жените и беа поттикнати и мотивирани жените да превземат иницијатива со цел подобрување на животот во оваа локална заедница.

Радовиш

Откриена група крадци од Радовиш кои извршиле девет кривични дела

Media Press

Published

на

 Одделението за внатрешни работи Радовиш поднесе кривична пријава против три полнолетни лица од Радовиш и едно известување за две малолетни лица од Штип, кои престојувале во Радовиш, поради постоење основи на сомнение дека во текот на месеците мај, јуни и јули 2021 година, извршиле девет кривични дела на подрачјата на Радовиш.


Петте лица се сомничат дека сториле шест кривични дела „тешка кражба “ и 3 кривични дела „тешка кражба во обид“ во објекти сопственост на  физички и правни лица, лоцирани во  Радовиш и на планината Плачковица.
Со сторените дела осомничените се стекнале со противправна имотна корист од околу 301.550 денари.

Прочитај повеќе

Радовиш

Чаракчиев: И покрај пандемијата со Ковид – 19, Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството

Media Press

Published

на

И покрај пандемијата со Ковид – 19 Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството,  рече пратеникот  и претстедател на  ОО на СДСМ  од Радовиш Коле Чаракчиев, на денешната прес конференција. Тој спомна дел од мерките кои ги реалзира владата во

„Владата инвестираше како во човечки капитал така и во ресурси , инфраструктура и опрема, Специјализации заклучно со 2022 година ке добијат некаде околу 930 лица, во исто време е зголемена капитацијата на матичните лекари“, рече меѓудругото Чаракчиев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Во предизвикан пожар делумно изгореле викенд куќа и помошен објект во близина на река Сушица во Радовиш

Media Press

Published

на

Вчера околу 20.00 часот во Полициската станица Радовиш, Б.К.(36) од Радовиш пријавил дека настанал пожар во викенд куќа, сопственост на В.Б. лоцирана во близина на река Сушица, атар на Радовиш, во кој делумно изгореле викенд куќата и помошен објект.

По интервенција на екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а увид на местото извршила екипа на Одделението за внатрешни работи Радовиш.

Прочитај повеќе