Connect with us

Радовиш

Лекарите советуваат што треба да се прави и на што да се внимава по примањето на вакцината

Media Press

Published

на

Вакцинацијата на вакциналниот пункт при Здравствениот дом во Радовиш  се одвива без проблеми. Граѓаните кои се пријавиле за вакцинација се вакцинираат согласно добиениот термин со вакцината Синовак.  Младите волонтери  од црвениот крст од Радовиш помага во пополнување на изјавата за согласност на лицата кои треба да се вакцинираат, и се тече без никакви проблеми. Д-р Олгица Велкова која работи во вакциналниот пункт при Здравствениот дом во Радовиш со препораки, што треба а што нетреба да се прави после примената вакцина.

Да се избегнува излегување на сонце, десетина дена да се ибегнува пиење алкохол, да не се работат тешки физички работи, посебно градежните работници да се поштедат или да работат под сенка, храна богата со витамини и протеини и добар сон, се препорачува во деновите додека да се створи имунитетот од вакцината.

Инаку во Радовиш се добини 700 дози од вакцината Синовак. Лицата кои треба да се вакцинираат со себе треба да понесат само документ за идентификација. На прашањето зошто избрале да се вакцинираат, граѓаните најчесто одговараат, поради заштита и страв за да не се разболат, но како честа причина ја наведуваат и поради патување во странство.

Состојбата со корона вирусот во Македонија засега е стабилна. Дневно има по десетина нови случаи.  Задоволува епидемиолошката состојба и во поголемиот дел од Еврепа, иако бројот на нови случи постепено почнува да расте.

Индискиот или делта вид коронавирус, кој е многу позаразен од кој било познат досега, му се заканува на светот.

Велика Британија, која имаше околу 3.000 новоинфицирани лица на ден во почетокот на јуни, сега има скоро 15.000. Скоро сите нови пациенти се заразени со индискиот вид на вирус.

Затоа земјите од ЕУ размислуваат да воведат ограничувања за британските туристи. Германската канцеларка Ангела Меркел дури предложи забрана за влез на Британците во ЕУ, без оглед дали биле вакцинирани или не. Веќе им забрани влез на португалските граѓани во земјата, каде 70 отсто од новите случаи имаат индиски вид на корона. Експертите велат дека вакцинацијата е единствениот начин на заштита од новата варијанта на вирусот.

Радовиш

Откриена група крадци од Радовиш кои извршиле девет кривични дела

Media Press

Published

на

 Одделението за внатрешни работи Радовиш поднесе кривична пријава против три полнолетни лица од Радовиш и едно известување за две малолетни лица од Штип, кои престојувале во Радовиш, поради постоење основи на сомнение дека во текот на месеците мај, јуни и јули 2021 година, извршиле девет кривични дела на подрачјата на Радовиш.


Петте лица се сомничат дека сториле шест кривични дела „тешка кражба “ и 3 кривични дела „тешка кражба во обид“ во објекти сопственост на  физички и правни лица, лоцирани во  Радовиш и на планината Плачковица.
Со сторените дела осомничените се стекнале со противправна имотна корист од околу 301.550 денари.

Прочитај повеќе

Радовиш

Чаракчиев: И покрај пандемијата со Ковид – 19, Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството

Media Press

Published

на

И покрај пандемијата со Ковид – 19 Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството,  рече пратеникот  и претстедател на  ОО на СДСМ  од Радовиш Коле Чаракчиев, на денешната прес конференција. Тој спомна дел од мерките кои ги реалзира владата во

„Владата инвестираше како во човечки капитал така и во ресурси , инфраструктура и опрема, Специјализации заклучно со 2022 година ке добијат некаде околу 930 лица, во исто време е зголемена капитацијата на матичните лекари“, рече меѓудругото Чаракчиев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Во предизвикан пожар делумно изгореле викенд куќа и помошен објект во близина на река Сушица во Радовиш

Media Press

Published

на

Вчера околу 20.00 часот во Полициската станица Радовиш, Б.К.(36) од Радовиш пријавил дека настанал пожар во викенд куќа, сопственост на В.Б. лоцирана во близина на река Сушица, атар на Радовиш, во кој делумно изгореле викенд куќата и помошен објект.

По интервенција на екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а увид на местото извршила екипа на Одделението за внатрешни работи Радовиш.

Прочитај повеќе