Connect with us

Радовиш

Изграден новиот детски парк на просторот позади Основниот суд во Радовиш

Media Press

Published

на

Радовиш доби уште едно детско катче. Изграден новиот детски парк на просторот позади Основниот суд во Радовиш. Остануваат уште некои завршни работи со што целосно ќе биде подготвено за пуштање во употреба. Новиот детски парк е изграден  со средства од донација од Турската агенција за соработка и координација ТИКА, која за таа цел одобри 40 илјади евра. Според онформациите од градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов, паркот ќе биде предаден во употреба на 7 јули, кога се очекуваат и високи гости од Турција.

 Граѓаните задоволни што и во овој дел од градот се изгради едно вакво детско катче, кое ќе можат да го користат за одморање и повозрасните.

 Но тие со право се прашуваат дали и колку ќе дотрае, имајќи го искуството од претходните паркови, посебно во населените места каде детските паркови се претворени во депонии со искршени реквизити. Можеби навистина треба да има редари и во градот и по населените места, кои редовно ќе се грижат за јавните добра, бидејќи свеста на граѓаните сеуште не е на високо ниво. Посебно кај тинејџерите кои со уништувањето и кршењето мислат дека прават нешто посебно, или му се одмаздуваат некому.  

Како што најави градоначалникот Конзулов  новиот детски парк   ќе го добие името Тошко Кукутанов. Веднаш до паркот е изграден и паркин простор за потребите на вработените во Основниот суд во Радовиш, како и за потребите на детската градинка.

Радовиш

Откриена група крадци од Радовиш кои извршиле девет кривични дела

Media Press

Published

на

 Одделението за внатрешни работи Радовиш поднесе кривична пријава против три полнолетни лица од Радовиш и едно известување за две малолетни лица од Штип, кои престојувале во Радовиш, поради постоење основи на сомнение дека во текот на месеците мај, јуни и јули 2021 година, извршиле девет кривични дела на подрачјата на Радовиш.


Петте лица се сомничат дека сториле шест кривични дела „тешка кражба “ и 3 кривични дела „тешка кражба во обид“ во објекти сопственост на  физички и правни лица, лоцирани во  Радовиш и на планината Плачковица.
Со сторените дела осомничените се стекнале со противправна имотна корист од околу 301.550 денари.

Прочитај повеќе

Радовиш

Чаракчиев: И покрај пандемијата со Ковид – 19, Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството

Media Press

Published

на

И покрај пандемијата со Ковид – 19 Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството,  рече пратеникот  и претстедател на  ОО на СДСМ  од Радовиш Коле Чаракчиев, на денешната прес конференција. Тој спомна дел од мерките кои ги реалзира владата во

„Владата инвестираше како во човечки капитал така и во ресурси , инфраструктура и опрема, Специјализации заклучно со 2022 година ке добијат некаде околу 930 лица, во исто време е зголемена капитацијата на матичните лекари“, рече меѓудругото Чаракчиев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Во предизвикан пожар делумно изгореле викенд куќа и помошен објект во близина на река Сушица во Радовиш

Media Press

Published

на

Вчера околу 20.00 часот во Полициската станица Радовиш, Б.К.(36) од Радовиш пријавил дека настанал пожар во викенд куќа, сопственост на В.Б. лоцирана во близина на река Сушица, атар на Радовиш, во кој делумно изгореле викенд куќата и помошен објект.

По интервенција на екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а увид на местото извршила екипа на Одделението за внатрешни работи Радовиш.

Прочитај повеќе