Connect with us

Радовиш

Паричните средства како подарок за панзионирање, тројцата директори на рудникот Бучим ги донираа на ДЦ Порака во Радовиш

Media Press

Published

на

Заменик генералниот директор на Рудникот Бучим Николајчо Николов, кој заминува во пензија и своето пензионриање го одбележа со хуман гест.

Перичните средства кои беа подарени од деловните партнери по повод заминувањето во пензија на тројцата директори на Бучим, Николајчо Николов, Василиј Боруцки и Илија Филипов,  денеска беа донирани на дневниот центар Порака.

Донирани се вкупно 74 илјади денари подарени од срце како што вели Николов, дел лично на корисниците а дел за дневниот центар. Тој со чувства и со емоции зборуваше за своите пријатели од дневниот центар Порака, за кој вели дека нема да ги заборави и дека следниот роденден повторно ќе го прослави заедно со нив.

Од дневниот центар Порака изненадени од ваквиот гест на директорот Николов, кој сите убави моменти ги споделува со нив а сега и пензионирањето.   Средствата како што рече дипломираниот социјален работник Тања Костадинова ќе бидат наменети за нешто практично, што ќе остави личен печат и сеќавање на нивниот драг пријател Никлајчо Николов.

 По тој повод претседателката на Порака Виолета Србакова, на Николајчо  Николов му  подари плакета од дневниот центар Порака во знак на благодарност, посакувајќи му среќно пензионирање.

Радовиш

Потпишан кодекс на фер и демократски избори од кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

На денешниот настан организиран од Општинската изборна комисија на Радовиш, кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш потпишаа Кодекс на фер и демократски избори.

Кодексот за фер и демократски избори го потпишаа тројца кандидати за градоначалник, Ацо Ристов кандидат од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Коле Чаракчиев-кандидат од СДСМ и коалицијата, и Герасим Конзулов-кандидат од коалицијата ДОМ и ЛДП кои воедно си посакаа мирни и успешни избори.

Независниот кандидат за градоначалник, Горан Поцев не го потпиша овој Кодекс и истакна „Денес не го потпишав Кодексот за фер и демократски избори, бидејќи не сакам да бидам дел од оваа игра на кандидатите за градоначалник и политичките партии која трае веќе 30 години. Имено потпишуваат нешто до кое не се придржуваат.

Прочитај повеќе

Радовиш

Во рамките на Карамановата летна сцена во Паркот на младите во Радовиш се одржа концерт “НОСТАЛГИЈА”

Media Press

Published

на

Во рамките на Карамановата летна сцена синоќа во паркот на младите во Радовиш се одржа концерт на Викторија Коцева и Тоше Поп Лазаров, млади надежни музичари од Радовиш. Настанот беше насловен „Носталгија“ и самиот предизвика вистинска носталгија кај радовишани, како кон музиката така и кон самиот Парк на млади.

Во Паркот на младите во Радовиш со години се нема одржано никаков настан и освен положување на цвеќе на спомен обележјата не се случуваше речиси ништо и затоа беше малку подзаборавен од радовишани.  Синоќашниот настан во организација на Центарот за култура „Ацо Караманов“ предизвика вистинско освежување, но и носталгија за едни дамнешни времиња.

Настанот се одржа според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести, велат организаторите.

Прочитај повеќе

Радовиш

Гулабите се дел од неговиот живот и со нив се дружи откако знае за себе

Media Press

Published

на

Гулабите се дел од неговиот живот.  Со нив се дружи откако знае за себе и едноставно не може да замисли каков би му бил животот  доколку  не е така. Радовишанецот Иле Чанчалов е само еден  од оние пасионирани љубители на овие птици кои без условно голем дел од времето го посветуваат на нив.

Иле вели дека едноставно ужива во држењето со гулабите, ги чува од љубов и затоа знае да каже дека гулабари има многу, а одгледувачи малку.  Моментално има околу 80 гулаби на кои дневно им посветува по неколку часа.

Љубовта кон нив е поголема од трудот што се вложува. За се да биде во ред треба и време, труд,  но и пари , но вели Иле,  кога ќе седнете покрај нив едноставно заборавате на се. Гулабарствово не е само хоби, туку и еден вид спорт.

Прочитај повеќе