Connect with us

Економија

Денеска се затвара јавниот повик за потврди-ваучери за организиран одмор за работници со ниски приходи

Media Press

Published

на

Заклучно со денешниот ден 16 јуни (среда) се затвара јавниот повик за издавање на потврда-ваучер за користење на средства за организиран одмор на работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето износот од 30.000 денари, информира Министерството за економија.

Јавниот повик беше објавен на 8 јуни и со краен рок за аплицирање 30 јуни. За една недела од објавување на јавниот повик во архивата на Министерството за економија  пристигнале над 2.600 апликации.

Оваа мерка е во рамки на Програмата за домашен туризам за работници со ниски приходи 2021 и предвидува издавање на потврди-ваучери за туризам во вредност од 12.000 денари за лица со ниски примања за да истите ги користат во категоризираните угостителските објекти за сместување (хотели) лоцирани во туристичките центри во државата кои претходно се пријавени во Министерство за економија.

Според јавниот повик оваа година за реализација на оваа мерка се предвидени 15 милиони денари за вкупно 1.250 ваучери.

Економија

Поддршка за лица со ниски примања за потрошена струја, рокот за аплицирање изнесува 30 дена

Media Press

Published

на

Министерството за економија го објави јавниот повик за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лица со ниски примања за 2022 година.

Вкупно 60 милиони денари ќе одвои државата за социјалните категории на граѓани чии месечни примања не надминуваат над 30.000 денари или по категории за едно лице самец до 15.194 денари,  домаќинство со два члена до 18.000 денари, домаќинство со три члена до 21.000 денари домаќинство со четири члена до 25.000 денари; и домаќинство со пет и повеќе члена до 30.000 денари.

Пријавувањето за користење на оваа субвенција почнува од денеска.

Граѓаните треба да аплицираат во Министерството за економија, а во прилог меѓудругото ќе треба да достават потврда за висина на исплатена плата, потврда од Агенцијата за вработување доколку лицата не се вработени, фотокопија од последната добиена сметка за потрошена електрична енергија во 2021 година и изјава заверена на нотар со која потврдуваат дека живеат сами и со која потврдуваат дека целокупната документација е веродостојна и точна.

 Лицата со ниски примања ќе се стекнат со финансиска поддршка преку намалување на месечната сметка за потрошена електрична енергија во износ од 600 до 800 денари месечно, сметано од денот на поднесување на барањето.

Рокот за аплицирање изнесува 30 дена сметано од денот на објавување на јавниот оглас.

Барањето за искористување на финансиската поддршка се доставува на пополнет образец за барање, кој може да се подигне од архивата на Министерството за економија или преку интернет страницата на Министерството.

Инаку, зголемувањето на цената на струјата удри и по буџетите на општините. Сметките за струја им се од три до седум пати повисоки, бидејќи добавувачите им ги раскинуваат договорите, па тие мораат струја да купуваат кај универзалниот снабдувач.

Општија Гевгелија доби седумпати повисока сметка, откако од 6 илјади, сега треба да плаќа дури 50 илјади евра месечно.

Прочитај повеќе

Економија

Од полноќ нови цени на горивата

Media Press

Published

на

Цените на бензините се намалуваат 3,5 денари, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 71 денар за литар, Еуросупер БС-98 за 73 денари за литар, а дизелот за 63 денари за литар. Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 62,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се намалува за 3,016 денари за килограм и сега ќе изнесува 38,527 дененари за килограм.

Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на падот на цените на светските берзи.

Прочитај повеќе

Економија

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, поскапуваат и бензините

Media Press

Published

на

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините за по два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува по 63,5 денари за литар, Еуросупер БС-95 ќе се продава за 73, а Еуросупер БС-98 за 75 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,101 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 37,981 денари.

Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,36 отсто.

Прочитај повеќе