Connect with us

Регион

Засилени контроли на СВР Струмица, казни за 11 возачи кои управувале мотоцикли

Media Press

Published

на

Секторот за внатрешни работи Струмица во текот на вчерашниот ден (08.06.2021 година) во периодот од 17.00 до 22.00 часот спроведе засилени контроли во областа на сообракајот. Притоа, биле констатирани 31 прекршок, од кои 11 сторени од возачи кои управуваат мотоцикли.

Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.  

Регион

Прво прскање против комарци по земјен пат во десетте општини од регионот

Media Press

Published

на

   Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со десетте општини од регионот, согласно Одлуката на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, организира прво прскање по земјен пат против комарци.

-На 14 јуни односно вчера, во период од 20 до 04 часот беше извршено првото прскање во општините Радовиш и Конче.

-Денеска на 15 јуни, во период од 20 до 04 часот во општините Ново Село, Босилово, Василево и Струмица.

Утре (16 јуни, 2021 година), во период од 20 до 04 часот, првото прскање по земјен пат ќе биде извршено во општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово.     

              Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземаaт соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период. 

Прочитај повеќе

Регион

Приведен 36-годишен жител од Василево, пронајдено e марихуана и малолетничка од Радовиш која живеела во неговиот дом

Media Press

Published

на

Вчера во с.Василево, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слободаТ.М.(36) од с.Василево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и бела грутчеста материја.

Според информациите од МВР, при претресот во неговиот дом биле затекнати две женски лица од Радовиш, Г.О. и малолетничка, која живеела во домот со Т.М.. Со нив бил извршен разговор, а Т.М бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.  

Прочитај повеќе

Регион

Казни за возачи кои не ги почитувале сигналните уреди-семафори, на експресен пат Штип- Радовиш кој е во изградба

Media Press

Published

на

За три часа 75 возачи направиле прекршок на експресниот пат Штип- Радовиш кој е во изградба поради непочитување на сигналните уреди-семафори за регулирање на сообраќајот.

„На 25 мај во времето од 09.00 до 12.00 часот на магистралниот пат Штип – Радовиш, кај место викано „Калимерово”, полициски службеници од Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Штип спроведоа акциска контрола за непочитување на светлосно сигнални уреди-семафори, каде сообраќајот поради изградба на експресен пат е регулиран со семафори со наизменичен сообраќај. Притоа откриени се вкупно 75 прекршоци и сите соодветно се санкциинирани“, информира МВР.

Прочитај повеќе