Connect with us

Струмица

СВР Струмица продолжува со засилени акциски контроли, за неколку часа казнети 50 возачи кои направиле прекршок

Media Press

Published

на

Секторот за внатрешни работи Струмица во текот на вчерашниот ден (07.06.2021) во периодот од 07.00 до 12.00 часот спроведе засилени контроли во областа на сообракајот.

Притоа, биле констатирани 50 прекршоци, од кои 39 за управување возила со брзина поголема од дозволената. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.

Струмица

Пронајдена дрога, приведени двајца дилери од страна на струмичката полиција

Media Press

Published

на

Вчера во 14.40 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода В.Љ.(37) и З.Ч.(34), двајцата од Штип. При преглед во возило „сеат леон“ со штипски регистарски ознаки, управувано од В.Љ., а сопатник бил З.Ч., била пронајдена марихуана и бела прашкаста материја.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Струмица

Струмица доби регионален пункт за вакцинација, започна масовна имунизација на населението

Media Press

Published

на

Од денеска започна имунизација на граѓаните од регионот во регионалниот ковид пункт во Струмица.Вакцинацијата ќе трае до 20 часот секој ден од понеделник до сабота, за лицата со закажани термини на www.vakcinacija.mk

Инаку, од денес можат да се вакцинираат и граѓаните над 40 години кои се имаат пријавено. Порака со термин се уште немаат добиено, министерот за здравство Венко Филипче ги упати да се јават кај матичниот лекар. Според него, термин сигурно има, но поради погрешен број или маил, СМС се уште не добиле.

„Термини за вакцинација добија сите граѓани над 40 годишна возраст од Скопје кои до 30.04.2021 изразиле желба за вакцинирање преку веб страницата www.vakcinacija.mk. Во текот на следните три дена и од останатите градови во земјава, термини за вакцинирање ќе добијат граѓаните над 40 годишна возраст кои до крајот на април изразиле желба за вакцинирање на www.vakcinacija.mk“, вели Филипче во својата објава на Фејсбук.

Прочитај повеќе

Регион

Викендот неколку тепачи во Југоистокот биле пријавени во полиција

Media Press

Published

на

На 09 мај, односно вчера во 15.30 часот во Полициска станица Валандово М.П. (50) од село Удово, пријавил дека на улица „Влашка“ во село Удово бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.П. и Б.А. Полициска станица Валандово презема мерки за  целосно расчистување на случајот.

Истиот ден во 23.30 часот во Полициска станица Струмица В.Б. (28) од село Моноспитово, струмичко, пријавил дека околу 22.30 часот на улица во село Моноспитово пријавителот и В.Б. биле физички нападнати од С.Ѓ. од село Босилово и неколку други лица. Се преземаат мерки за  целосно расчистување на случајот.

Ноќеска по полноќ, во 00.45 часот во Полициска станица Струмица М.Б. (36) од Струмица пријавил дека синоќа околу 22.45 часот на улица „Балканска“ во Струмица бил физички нападнат од три лица. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе