Connect with us

Радовиш

Благодарност до целиот медицински персонал од Здравствен дом Радовиш, кој го издржа притисокот за време на ковид пандемијата

Media Press

Published

на

Младите лекари специјализанти кој во изминатиот период пожртвувано работеа во Ковид амбулантата и во Итната медицинска помош во Здравствениот дом во Радовиш, од утре се враќаат на своите специјализации, информира директорктата д-р. Лимонка Илиевска.

Тие несебично  се бореа за секој човечки живот кој беше загрозен од корона вирусот, во текот на пандемијата, а пациентите во своите најтешки моменти, гледаа спас во нив.

Од здравствениот дом во Радовиш изразуваат голема благодарност до целиот тим лекари и сестри,  кој секојдневно, неуморно им помагаше на пацинетите да се справаат со вирусот.

„Почитувани граѓани , значително е намален бројот на ковид позитивни пациенти во нашата општина. Искрено се надеваме дека нашиот медицински персонал успеа да одговори професионално на задачата, и да го издржи притисокот целиот овој период за време на ковид пандемијата. Голема благодарност на целиот тим“ стои во известувањето од ЈЗУ Здравствен дом, Радовиш.

Младите лекари продолжуваат по својот пат, но тука се секогаш да помогнат на своите сограѓани кога е потребно.

Инаку според денешниот извештај во Радовиш нема нови случаи на Ковид -19, а има околу триесетина активни случаи, чии број секојдневно се намалува.

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Агресивно однесување од страна на Радовишани кон службените лица од Центар за социјални работи и полицијата

Media Press

Published

на

На 12.01.2022 во 10.20 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода М.К.(67) од Радовиш, кој околу 10.00 часот на ул.„Шаин маале“ во Радовиш попречувал службени лица од Центар за социјални работи Радовиш во преземање на службени дејствија и се однесувал агресивно кон нив.
По целосно расчистување на случајот против лицето ќе се изготви соодветен поднесок.

На 12.01.2022 година во 12.40 во Полициската станица Радовиш И.Д. од Радовиш пријавил дека околу 10.10 часот на ул.„Шаин маале“ Г.К. од Радовиш се однесувал агресивно кон полициски службеници кои преземале службени дејствија. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, по што ќе следува соодветен поднесок.

Прочитај повеќе

Радовиш

Новогодишниот фестивал Радовиш „Светол Град“ продолжува

Media Press

Published

на

На плоштадот „Свети Спасо Радовишки“ продолжува програмата Радовиш „Светол Град“ во органзизација на ЦК „Ацо Караманов“. Свој настап имаа Распеани Радовишани и неколку Фолклорни ансамбли. ФА Ацо Караманов од Радовиш, ФА Бучим од Радовиш, ФА Подарешани млади од С. Подаеш и ФА Сушевски бисери од с. Сушево.

Новогодишниот фестивал „Светол Град“ во Радовиш е под покровителство на Општина Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Планиран прекин на водоснабдувањето во втората урбана заедница

Media Press

Published

на

Подари замена на линиски вентил, ЈП Плаваја ќе го прекине водоснабдувањето во втората урбана заедница во Радовиш.

Планирано е прекин на водоснабдувањето на 21 Декември од 08:00 до 12:00 часот

Од ЈП Плаваја апелираат до граѓаните да си обезбедат доволни количини вода за пиење и потреби.

Прочитај повеќе