Connect with us

Регион

МОН го легитимира правото на протест на граѓаните, но го задржива и ставот: Промените во образованието мора да се случат

Media Press

Published

на

 Млади родители со деца но и повозрасни граѓани во саботата преку протест го изразија своето несогласување со реформите во образованието односно дека се против дигитализација на образованието. Вакви протести имаше  во Струмица каде ги блокираа улиците пред општинското собрание но и пред општинската зграда во Радовиш. Своите мислења, барањата и предлозите за образованието,  граѓаните ги кажаа на протестот.  

Протест на ридители со деца имаше и пред општинската зграда во Радовиш кои го изразија своето несогласување со дигитализација на образованието.

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана, велат од министерството.

„Апсурдно е да се протестира против дигитализација на образованието, ако се има предвид дека тоа е глобален процес кој се случува во голем број земји во светот, а С. Македонија мора да фати чекор со современите трендови и да се приближува кон стандардите за квалитет на образование, кои ги наметнуваат развиените општества.

Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив не треба да се откажуваме, туку напротив заедно и транспарентно да продолжиме да работиме на нивно интегрирање во системот“, додаваат од Министарстово.

Според ресорното Министерство законското решение кое се однесува на материјалите за учење е целосно во согласност со времето и ерата на ИТ технологијата во која младите живеат и за најголем дел од нив, примената на електронски уред за совладување на одредена наставна материја или тема, пребарување и истражување на податоци преку интернет не претставува проблем, туку вообичаена практика која со законот ќе стане достапна за сите, вклучително и за учениците од социјално ранливите семејства.

 „Преку поставување на повеќе филтри низ постапката за изработка и усвојување на учебниците, а воедно и со вклучување на граѓанскиот сектор во целиот процес се елиминира веројатноста за појава на несоодветни содржини и грешки од било каква природа. Во учебниците се воведуваат теми од областа на мултикултурализмот, толеранцијата, почитување на различностите како вредности кои мора да ги поседува секој европски и граѓанин на современо општество. Можноста за ажурирање на учебниците секоја година, пак, значи дека повеќе ќе нема да се применуваат учебници со застарена содржина“, велат од министерството.

прикажи повеќе
Advertisement

Регион

Прво прскање против комарци по земјен пат во десетте општини од регионот

Media Press

Published

на

   Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со десетте општини од регионот, согласно Одлуката на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, организира прво прскање по земјен пат против комарци.

-На 14 јуни односно вчера, во период од 20 до 04 часот беше извршено првото прскање во општините Радовиш и Конче.

-Денеска на 15 јуни, во период од 20 до 04 часот во општините Ново Село, Босилово, Василево и Струмица.

Утре (16 јуни, 2021 година), во период од 20 до 04 часот, првото прскање по земјен пат ќе биде извршено во општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово.     

              Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземаaт соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период. 

Прочитај повеќе

Регион

Приведен 36-годишен жител од Василево, пронајдено e марихуана и малолетничка од Радовиш која живеела во неговиот дом

Media Press

Published

на

Вчера во с.Василево, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слободаТ.М.(36) од с.Василево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и бела грутчеста материја.

Според информациите од МВР, при претресот во неговиот дом биле затекнати две женски лица од Радовиш, Г.О. и малолетничка, која живеела во домот со Т.М.. Со нив бил извршен разговор, а Т.М бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.  

Прочитај повеќе

Регион

Засилени контроли на СВР Струмица, казни за 11 возачи кои управувале мотоцикли

Media Press

Published

на

Секторот за внатрешни работи Струмица во текот на вчерашниот ден (08.06.2021 година) во периодот од 17.00 до 22.00 часот спроведе засилени контроли во областа на сообракајот. Притоа, биле констатирани 31 прекршок, од кои 11 сторени од возачи кои управуваат мотоцикли.

Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.  

Прочитај повеќе