Connect with us

Струмица

15-годишен малолетник од Василево, ивршил обљуба врз немоќно лице

Media Press

Published

на

СВР Струмица поднесе известување до ОЈО Струмица за 15-годишен малолетник од с.Василево, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „обљуба врз немоќно лице“.

„На 01.04.2021, пријавениот во с.Василево извршил обљуба врз 18-годишно женско лице“, информира СВР Струмица.

Струмица

По трет пат објавен оглас за распределување на 37 социјални станови во Струмица

Media Press

Published

на

Министерството за транспорт и врски го објави огласот за распределување на 37 социјални станови во општина Струмица во станбенa зградa на улица „Ѓорѓи Василев“ бр. 44 во Струмица. Овој е трет оглас, откако претходните два беа поништени.

На огласот може да се пријавуваат деца без родители или родителска грижа – над 18 години, кои до својата 18-та година биле згрижени во институции и други облици за згрижување за деца без родители, корисници на правото на гарантирана минимална помош, лица погодени од елементарни-природни непогоди без разлика на правниот статус на нивните постојни (примарни) живеалишта, лица со попреченост и семејства со лица со попреченост, лица припадници на ромската заедница социјално загрозени (согласно „Стратегијата за Ромите на Република Македонија“) и самохрани родители со малолетни деца.

Заинтересираните граѓани целосниот оглас може да го погледнат на страницата на Министерството за транспорт и врски, каде има детален опис на потребните документи за конкурирање. Огласот трае до 4 јуни годинава.

Барање за добивање на стан под закуп може да поднесе лице државјанин на Република Македонија, со постојано место на живеење во општината каде е изграден социјалниот стан и да биде без стан во лична сопственост, на брачниот другар и на полнолетните членови на неговото заедничко домаќинство на територијата на државата.

Потребната документација се доставуваат до  Mеѓуопштински центар за социјална работа – Струмица.

За лицата кои не се во можност сами да ја комплетираат потребната документација, Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Струмица ќе ја обезбеди потребната помош за обезбедување на целокупната потребна документација согласно објавениот оглас.

Инаку, изградбата на социјалната зграда во Струмица заврши во јануари 2019 година. Има вкупна површина од 1.800 метри квадратни со 41. Четири од становите веќе се поделени преку Министерството за труд и социјална политика на најранливи категории граѓани.

Прочитај повеќе

Струмица

Притвор за три лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Media Press

Published

на

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Грабнување од член 141 став 1 во врска со член 22 и Силување од член 186 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Осомничените, како соизвршители, на 8 април заеднички грабнале една оштетена со намера да ја присилат на сексуален однос. Тие ја пресретнале жртвата на улица, на сила ја внеле во автомобил и се упатиле кон подземна гаража во центарот на Струмица. Таму насилно ја соблекле и еден од осомничените извршил обљуба.

По предлог на надлежен јавен обвинител, судија на претходна постапка од Основниот суд Струмица донесе Решение со кое на осомничените им определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Прочитај повеќе

Струмица

Украла чанта со пари и ги закопала во својот двор, полицијата ги вратила на сопственикот

Media Press

Published

на

Жена од струмичко отишла на гости и украла чанта со пари, по што ги закопала во својот двор.

„Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против З.Г.(44) од с.Старо Коњарево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба“.

Имено на 29 март пријавената отишла во куќата на Л.А. во с.Старо Коњарево и му одзела чанта со пари во различни валути. На 07 април полициски службеници ги пронашле парите кои потекнуваат од кражбата, закопани во дворното место од куќата на З.Г., кои по овластување на Јавен обвинител биле вратени на оштетениот, информира МВР.

Прочитај повеќе