Connect with us

Радовиш

Назначен службеник за млади во ЕЛС Општина Радовиш

Media Press

Published

на

Согласно Законот за младинско учество и младински политики за назначување на лице одговорно за работењето на Канцеларијата за млади за координирање, спроведување и следење на прашања од интерес на младите во делокругот на надлежностите на институцијата, ЕЛС Општина Радовиш го назнчи  Душан Хаџи-Василев за службеник за млади.

Душан Хаџи-Василев е вработен во Општина Радовиш на работно место со звање-Соработник за одржување на информатички систем, а откако е  назначен за службеник за млади, ќе  извршува неколку  работни задачи и обврски како развивање, планирање и следење на активностите поврзани со младите и младинските политики;

-подршка на работата на локалната самоуправа ,локалниот младински  совет ,неговите членови, спроведувањето на неговата програма,известување и транспарентност;

-одржување на комуникација и редовна соработка со младинските форми на здружување и младите;

-следење на потребите на младите преку обезбедување истражувања за потребите на општината, консултации со млади и следење и информирање за анализи и истражувања за трендовите кај младите;

-обезбедување информации и информирање на младите;

-водење на база на податоци за разни младински активности, активни форми на младинско здружување и неформални младински групи за потребите на Истражувачкиот центар на Агенцијата за млади и спорт;

-редовна комуникација со Агенцијата за млади и спорт;

-да биде контакт за сите младински прашања на локалната самоуправа кон младите и јавноста; и

-службеникот за млади е одговорен за работата на Канцеларијата за млади.

Радовиш

Чаракчиев: И покрај пандемијата со Ковид – 19, Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството

Media Press

Published

на

И покрај пандемијата со Ковид – 19 Владата во изминатиот период инвестираше најмногу во здравството,  рече пратеникот  и претстедател на  ОО на СДСМ  од Радовиш Коле Чаракчиев, на денешната прес конференција. Тој спомна дел од мерките кои ги реалзира владата во

„Владата инвестираше како во човечки капитал така и во ресурси , инфраструктура и опрема, Специјализации заклучно со 2022 година ке добијат некаде околу 930 лица, во исто време е зголемена капитацијата на матичните лекари“, рече меѓудругото Чаракчиев.

Прочитај повеќе

Радовиш

Во предизвикан пожар делумно изгореле викенд куќа и помошен објект во близина на река Сушица во Радовиш

Media Press

Published

на

Вчера околу 20.00 часот во Полициската станица Радовиш, Б.К.(36) од Радовиш пријавил дека настанал пожар во викенд куќа, сопственост на В.Б. лоцирана во близина на река Сушица, атар на Радовиш, во кој делумно изгореле викенд куќата и помошен објект.

По интервенција на екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а увид на местото извршила екипа на Одделението за внатрешни работи Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Градоначалникот Конзулов со честитка до припадниците на Исламската вероисповед по повод празникот Курбан Бајрам

Media Press

Published

на

Градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов упатува честитка до припадниците на Исламската вероисповед по повод празникот Курбан Бајрам, во која се вели:

„Почитувани сограѓани/ки, припадници на Исламската вероисповед, дозволете ми да Ви го честитам големиот празник Курбан Бајрам во мое име и во името на Општина Радовиш. Ви посакувам пред сè добро здравје, спокојство и благосостојба во домот и семејството. Имајте среќни празнични денови. Бајрам шериф мубарек олсун!“ стои во честитката од градоначалникот Конзулов.

Прочитај повеќе